Прислуга
Домашня прислуга (слуги, заст. Обслуга, челядь, дворовий, прислужник, служитель, служка, челядник, челядь) - ті, хто працює, і, звичайно, живе в будинку роботодавця і виконує різні роботи по дому.
"Слуги, з усяким страхом коріться панам не тільки добрим і лагідним, але й прикрим" (Перше послання Петра, 2:18).
При рабовласницькому ладі та феодалізмі як домашня прислуга як правило використовувалися раби і кріпаки відповідно. У Росії кріпаки, що виконували обов'язки домашньої прислуги, називалися дворовими людьми.
Потім прислуга стала найманою, тобто вона отримує за свою роботу певну плату і має право при бажанні залишити свою роботу і змінити місце проживання. Тим не менш, в законодавстві багатьох країн довго залишалися пережитки кріпосництва щодо прислуги. Так, у німецьких партикулярних законодавствах і остзейському праві до початку 20-го століття щодо прислуги діяли норми так званого "сімейно-правового" характеру. Цей "сімейно-правовий характер" виражався у вимозі особливої шанобливості прислуги до господарів і відсутності права претензії з її боку за грубі висловлювання з боку господарів: "Слуга зобов'язаний пану повагою, вірністю, скромністю і послухом і повинен присвячувати весь свій час і всю діяльність на його користь і благо; зобов'язаний покірливо підкорятися домашньому, встановленому паном порядку і не може без його дозволу відлучатися від будинку; хто опинився при роботі неслухняним і не знає своєї справи повинен терпляче переносити словесні догани, якщо б навіть паном були вжиті при цьому жорсткі висловлювання "(ст. 4200-4203 остзейського цивільного права, аналогічні прусським та іншим німецьким Gesindeordnungen). На господарів покладалися зате турботи про зміст та лікуванні прислуги.
У старому прусському праві існували примусові заходи до виконання прислугою своїх обов'язків. Потім вони були замінені грошовими пенями.
У великих будинках може бути велика кількість прислуги, яка виконує різні роботи, часто утворюючи деяку внутрішню ієрархію. Поняття практично зникло в СРСР і стало знову актуальним в 90-роки 20-го століття в країнах колишнього СРСР.
Види прислуги
- Застарілі терміни
Посилання
- Домашні працівники // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Слуга // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2003. — Т. 5 : П — С. — 736 с. — ISBN 966-7492-05-2.
- Прислуга домашня // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XII : Літери По — Риз. — С. 1496-1497. — 1000 екз.
- Прислуга в 19-му столітті у Великій Британії. Ч.1[недоступне посилання з липня 2019]
- # cutid1 Прислуга в 19-му столітті у Великій Британії. Ч.2[недоступне посилання з липня 2019]
- Чисто російське лакейство
- ВАШ ВИХІД, місіс Хадсон![недоступне посилання з липня 2019]
- Чужі в домі