Протести в Хабаровському краї (2020)

Протестні акції в Хабаровському краї проходять щодня з 11 липня 2020 року[14][15] в Хабаровську, Комсомольську-на-Амурі, Ніколаєвську-на-Амурі, Совєтській Гавані та інших містах і селищах регіону, а так само в Новосибірську, Владивостоці та Омську в зв'язку з арештом 3-го губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала[16][17][18].

Протестні акції в Хабаровському краї
Дата: з 11 липня 2020 до 19 вересня 2021
Місце:  Росія:
Привід:
Результат: хвиля протестів по всій країні, два головних підозрюваних були засуджені до тюремного ув'язнення
Сторони
Адміністрація президента[джерело не вказане 559 днів]
  • ФСБ[джерело не вказане 559 днів]
  • СК РФ[джерело не вказане 559 днів]
від 80 до 100 тисяч осіб (за даними мітингувальників і ЗМІ)[9][10]

від 70 до 80 тисяч осіб (за оцінками МВС)[11]

Лідери
Юрій Трутнєв Сергій Фургал
Втрати
7 осіб затримано[12][13]

Передісторія

23 вересня 2018 року Сергій Фургал виграв вибори Губернатора Хабаровського краю, обійшовши у другому турі кандидата від партії «Єдина Росія» В'ячеслава Шпорта.

13 грудня 2018 року Путін указом позбавив Хабаровськ статусу столиці Далекосхідного федерального округу, який був перенесений до Владивостока[19].

2019 вибори в Законодавчі збори Хабаровського краю завершилися поразкою путінської партії «Єдина Росія».

9 липня 2020 року слідчим комітетом РФ було затримано чинного губернатора краю Сергія Фургала, того ж дня етаповано до Москви. Затримання було пов'язане з кримінальною справою 2005 року у підозрі щодо організації вбивств, зокрема про вбивство бізнесмена Євгена Зорі 2004 року, Олега Булатова 2005 року й замах на підприємця Олександра Смольського 24 липня 2004 року[20].

10 липня 2020 року Басманний суд Москви заарештував губернатора на два місяці, судове засідання проходило в закритому режимі[21][22].

Хронологія

Владивосток
Хабаровськ
Комсомольськ-на-Амурі
Ніколаєвськ-на-Амурі
Якутськ
Новосибірськ
Омськ
Протести в Росії. Вказані тільки деякі міста.

10 липня

Відбулися перші протести в Комсомольську-на-Амурі, на наступний день після арешту Фургала. Увечері, в Хабаровську автомобілісти і активні громадяни поширювали наклейки з гаслом «Я/Ми Сергій Фургал»

11 липня

За різними оцінками 11 липня тільки в Хабаровську на акції зібралося від 10 до 40 тисяч осіб[11]. За даними місцевих ЗМІ, кількість присутніх в Хабаровську перевершило число учасників останніх акцій «Безсмертний полк», на які збиралося до 60 тис. осіб[10]. За даними Транссибінфо, мітинги в Хабаровську і Комсомольську-на-Амурі зібрали близько 55 тис. осіб[23]. За оцінками МВС, в акціях протесту взяли участь від 10 до 12 тис. осіб[24][25], за даними видання Коммерсант, лише в Хабаровську число присутніх могло скласти від 30 до 35 тис. осіб[26]. У ЗМІ мітинг назвали найбільшим в історії Хабаровська[27][28][29][30].

12 липня

Протестувальники біля будівлі Уряду Хабаровського краю в Хабаровську увечері 12 липня

Число учасників неузгоджених акцій на підтримку губернатора Сергія Фургала склало 2 тис. осіб в Хабаровську і 300—500 осіб в Комсомольську-на-Амурі[31][32]. Увечері, в центрі Хабаровська пройшла третя несанкціонована акція протесту на підтримку губернатора Фургала, в якій взяли участь до 3 тис. осіб[33].

Крім мітингів, стала популярна інтернет-акція «Я/Ми Сергій Фургал», активно розповсюджується в соціальних мережах[34] хештеги #ямифургал і #свободуфургалу, пікети і різного роду автопробіги.

До Хабаровська прибув негласно заступник голови уряду РФ — повноважний представник президента РФ в ДФО Юрій Трутнєв, який оцінив організацію роботи керівництва регіону як погану, а з приводу протестів заявив, що «у людей є право висловлювати свою думку»[35].

13 липня

Знову відбувся четвертий мітинг на площі перед крайовим урядом і хода, учасники мітингу перекрили дороги в центрі міста. За оцінкою місцевого штабу Навального, в акціях 13 липня в Хабаровську взяли участь близько тисячі осіб[36].

14 липня

П'ятий мітинг і хода по місту[37]. З'явилася реакція мера міста Хабаровська Сергія Кравчука (Єдина Росія), який прокоментував мітинги наступними словами:

«Такі мітинги в місті не потрібні. Вони протизаконні і згубно впливають на здоров'я всіх тих, хто бере в них участь. Один носій коронавірусу заражає шістьох-сімох в натовпі. Добре, якщо там не було хворих, але я в цьому не впевнений»[38]

15 липня

П'ятий день протесту[39], шостий мітинг і хода по Хабаровську. Мітинги в Комсомольську-на-Амурі і інших містах тривають.

Поліція почала роздавати безкоштовні медичні маски протестувальникам для запобігання поширенню вірусу COVID-19. Мітингувальники після кожного протесту висловлюють подяку співробітникам правоохоронних органів, які не застосовують силу для придушення мирних маніфестацій.

Представник громадської спостережної комісії (ОНК) Єва Меркачева повідомила, що Сергій Фургал не знає про мітинги, що проходять в його підтримку в Хабаровському краї.

16 липня

Шостий день протестів і сьомий мітинг[40]. Неподалік площі Леніна в Хабаровську на будівлі обласної лікарні був вивішений 10-ти метровий банер з текстом «Я/МИ просимо тиші». Так само неподалік від площі з'явилися банери із закликом не шуміти і розходитися по домівках після 23:00.

17 липня

Сьомий день протестів і восьмий мітинг з ходою. Також відбувся мітинг КПРФ.

18 липня

У Хабаровську на восьмий день протестів на акцію в підтримку губернатора Сергія Фургала прийшло від 50 до 80 тис. осіб[41]. Також акції на підтримку Фургала пройшли в Комсомольську-на-Амурі і Владивостоці.[42] Також про підтримку Фургала заявили в Ніколаєвську-на-Амурі, Амурську, Бікіні, Ваніно, Троїцькому.[43].

19 липня

Несанкціоновані мітинги в підтримку губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала почалися в Хабаровську, Комсомольську-на-Амурі і Владивостоці

20 липня

Десятий день протестів і одинадцятий мітинг[44]. Путін відправив Фургала у відставку із формулюванням «через втрату довіри президента РФ»[45]. Виконувачем обов'язків голови Хабаровського краю був призначений Михайло Дегтярьов[46].

21 липня

Близько 12 години дня до Хабаровська прилетів член ЛДПР Михайло Дегтярьов, призначений напередодні ввечері Путіним тимчасовим в.о. губернатора Хабаровського краю. О 18:00 годині на площі Леніна перед будівлею уряду, до якого приїхав Дегтярьов, стали збиратися учасники мітингу громадяни Хабаровська, протестуючі проти цього призначення.[47]. Протестуючі скандували «Дегтярьов, йди» і «Путіна у відставку»[48]. Призначений т.в.о. губернатора скасував свою першу прес-конференцію і не вийшов до присутніх на площі хабаровців.[49].

22 липня

Вранці першого робочого дня перебування на посаді т.в.о. Михайло Дегтярьов зробив пішу прогулянку по Хабаровську до будинку уряду на площі Леніна, під час якої зняв ролик зі своєю оцінкою ситуації, в краї[50]. У Хабаровську ввечері розпочався черговий стихійний мітинг біля будівлі уряду регіону. Протестуючі вийшли з плакатами на підтримку Сергія Фургала і проти призначення т.в.о. губернатора Хабаровського краю Михайла Дегтярьова. Нові гасла: «Міша, йди!»[51] , «Чемодан, квиток, Самара!»[52].

23 липня

Масова хода колоною рушила по центру міста, підтримувана сигналами автомобілістів[53]. Увечері 23 липня в Хабаровську троє людей в масках напали на журналіста, ведучого ютуб-каналу «Штаб Навального в Хабаровську» Дмитра Низовцева, який висвітлював акції протесту проти арешту колишнього губернатора Сергія Фургала.

Все сталося біля під'їзду. Коли я підходив до будинку, звернув увагу на людину, яка уважно мене розглядала, потім побачив другу біля під'їзду. Врешті вони на мене накинулися, повалили, підключився третій, били ногами. Всі троє били, в тому числі ногою по обличчю.[54]

Згодом було порушено кримінальну справу за фактом побиття Дмитра Низовцева[55].

25 липня

Зовнішні зображення
Акции 25 июля
Хода в Хабаровську
Протестувальники перекрили дорогу у Владивостоці
Акція в Іркутську
Одиночний пікет у Сургуті

П'ятнадцятий день протестів. О 12:00 біля будівлі крайового уряду на площі Леніна в центрі Хабаровська зібрався мітинг, учасники колоною рушили по вулиці Муравйова-Амурського до Комсомольської площі, несучи плакати і скандуючи гасла на підтримку Фургала[56][57]. Після півторагодинної ходи, колона повернулася на площу Леніна, де продовжився мітинг, що завершився близько 16:00. На мітинг вийшли 15-50 тисяч осіб, мерія заявила про 6,5 тис.

Акція протесту продовжилася увечері, там були присутні місцеві депутати від ЛДПР, які переконували людей розійтися і не продовжувати протести. У Комсомольську-на-Амурі підтримати мітингувальників вийшов голова міста Олександр Жорник.

Крім Хабаровського краю, акції на підтримку Сергія Фургала пройшли у Владивостоці, Південно-Сахалінську, Іркутську, Читі, Красноярську, Новосибірську, Москві та інших містах.

10 серпня

Жителі Хабаровська у понеділок вийшли на черговий, неузгоджений із владою мітинг в підтримку колишнього голови краю Сергія Фургала. Після чого пройшли ходою по вулицям Хабаровська, і знову зібралися біля будинку крайового уряду[58][59]. Також на акції були лозунги підтримки мітингарів у Білорусі[60].

Вересень

Одинока пікетниця в Єкатеринбурзі із плакатом солідарності із хабаровським протестом, 1 серпня 2020 року
Одиночний пікет в Єкатеринбурзі на підтримку затриманих в Хабаровську, 6 вересня 2020 року

4 вересня в Хабаровському краї повністю зняли карантин, після чого в мерію було подано повідомлення про проведення акції 12 вересня. Адміністрація відмовила, вказавши, що площа перед мерією вже зарезервована під інший захід[61].

5 вересня в Хабаровську пройшов дев'ятий підряд суботній мітинг на підтримку Сергія Фургала. В мерії міста повідомили, що на мітинг прийшло менше тисячі осіб. Місцевий ресурс DVhab, посилаючись на очевидців, повідомив про 5 000 учасників[62].

BBC повідомляє, що протести пішли на спад[63].

Жовтень

3 жовтня хабаровці вийшли до будівлі регіонального уряд з повітряними кулями (багато хто при цьому тримали в руках червоно-білі повітряні кулі )[64], плакатами, на акції був третій за рахунком фургаломобіль[65][66]. Протестувальники скандували лозунги: “Мы идем по лужам, Путин нам не нужен” і "И в жару и под дождем за Фургала мы идем!", "Свободу!", “Я, мы, он, она - за Фургала вся страна”[64][67].

10 жовтня вперше з початку протестів ОМОН жорстко, із побиттями, затримав кількох активістів. Цьому передувала спроба встановити палатки на площі перед будинком уряду регіону. За різними даними затримали від від 25 до 40 осіб. Два учасники потрапили до лікарні. Але до вечора більшість була відпущена. Всього на мітинг вийшли від 500 до 1000 осіб. На наступний день акції протесту продовжилися, затримань не було. До звичних лозунгів «Дегтярев, уходи» та «Нет надежнее Фургала от Камчатки до Урала» додався новий — «ОМОНу позор».[68]

Примітки

  1.  Відео на YouTube
  2. Биробиджан присоединился к акциям протеста в поддержку Сергея Фургала. Время Биробиджана. 18 липня 2020. «В Биробиджане вслед за Хабаровском и Владивостоком состоялась несанкционированная акция в поддержку арестованного губернатора Хабаровского края Сергея Фургала.»
  3. Жители Дальнего Востока вновь вышли на акции в поддержку Фургала. 25 липня 2020. «Несанкционированные митинги и шествия в поддержку арестованного губернатора Хабаровского края Сергея Фургала проходят в субботу в Хабаровске, Владивостоке и Южно-Сахалинске, передали корреспонденты агентства "Интерфакс".»
  4. На площади Ленина новосибирцы устроили акцию в поддержку задержанного губернатора Хабаровского края. news.ngs.ru (рос.). 18 липня 2020. Процитовано 19 липня 2020.
  5. Омичи вышли на несогласованную акцию в поддержку хабаровского губернатора. Новости Омска и Омской области. Процитовано 19 липня 2020.
  6. В Якутске прошла акция в поддержку Сергея Фургала. МК в Якутии. 25 липня 2020.
  7. «От Амура до Байкала выступаем за Фургала»: несогласованные акции в поддержку протестов в Хабаровске прошли в Сибири. Тайга.инфо. 25 липня 2020.
  8. Жителі Хабаровська вийшли на мітинг на за Фургала із плакатами на підтримку Навального. gordonua.com. 30 серпня 2020. Процитовано 23 січня 2021.
  9. Андрей Перцев (11 липня 2020). «Ставленник Москвы здесь не победит». Из-за ареста губернатора Хабаровск собрался на многотысячные протесты — а полиция не мешала. Городской депутат и глава штаба Навального объясняют, что это было. Meduza (рос.). «Люди приходили, уходили, присоединялись, отсоединялись — с таким учетом можно насчитать 60 тысяч. Такую цифру я допускаю.»
  10. Жители Хабаровска вышли на многотысячную акцию в поддержку Фургала
  11. На митинг в поддержку Фургала в Хабаровске собрались до 12 тысяч человек. ria.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  12. На митинге в поддержку Фургала в Хабаровске прошли первые задержания. Интерфакс (рос.). 12 липня 2020. Архів оригіналу за |archiveurl= вимагає |archivedate= (довідка). «После предупреждений четверо молодых людей задержаны полицейскими.»
  13. Во Владивостоке задержали трёх участников шествия в поддержку Фургала. Телеканал Дождь. 19 липня 2020.
  14. В Хабаровске проходит несогласованная акция в поддержку губернатора края Фургала. tass.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  15. В Хабаровске проходит вторая несанкционированная акция в поддержку Сергея Фургала. tass.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  16. В Хабаровске прошел самый массовый митинг в истории города — в защиту арестованного губернатора Сергея Фургала. Главное. meduza.io (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  17. Акция в поддержку Сергея Фургала. www.kommersant.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  18. Жители Хабаровска устроили шествие в поддержку губернатора Фургала. www.rbc.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  19. Центр Дальневосточного федерального округа перенесён во Владивосток : Президент подписал Указ «О внесении изменения в перечень федеральных округов, утвержденный Указом Президента Российской Федерации от 13 мая 2000 г. № 849» : [арх. 13.12.2018] // Kremlin.ru.  2018. — 13 грудня. — Дата звернення: 13.12.2018.
  20. Елена Слободян. В чем обвиняют Сергея Фургала?. aif.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  21. Суд арестовал обвиненного в организации убийств губернатора Фургала. lenta.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  22. Защита Сергея Фургала подаст апелляцию на решение суда. www.eastrussia.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  23. В Хабаровске десятки тысяч людей вышли на митинг в поддержку Фургала, 11.07.2020
  24. РБК, 11 июля 2020. МВД назвало организаторов и численность митингов из-за Фургала
  25. Жители Хабаровска устроили шествие в поддержку губернатора Фургала // РБК.  2020. — 11 липня.
  26. Акция протеста против ареста Фургала стала самой массовой в истории Хабаровска. www.kommersant.ru (рос.). 11 липня 2020. Процитовано 11 липня 2020.
  27. Russia far east protest over Khabarovsk governor's arrest. www.bbc.com (англ.). Процитовано 12 липня 2020.
  28. Mary Ilyushina. Protests erupt in Russia's Far East after arrest of governor over years-old murders. edition.cnn.com (англ.). Процитовано 12 липня 2020.
  29. Unprecedented rally in Far East Russia: large-scale protest after Khabarovsk governor is arrested for murder. www.rt.com (англ.). Процитовано 12 липня 2020.
  30. Higgins, Andrew (11 липня 2020). Protests Rock Russian Far East With Calls for Putin to Resign. The New York Times (амер.). Процитовано 12 липня 2020. Вказано більш, ніж один |author= та |last= (довідка)
  31. В Хабаровске и Комсомольске-на-Амуре снова прошли акции в поддержку арестованного губернатора Фургала, 12 июля 2020
  32. В Хабаровском крае прошли новые акции в поддержку Фургала, 12.07.2020
  33. Второй день протестов: митингующие устроили шествие по ночному Хабаровску. DVHab (рос.). 12 липня 2020. Архів оригіналу за 12 липня 2020. Процитовано 12 липня 2020. «Приблизительная численность митингующих — от 1 до 3 тысяч человек.»
  34. Люди в соцсетях запустили акцию в знак солидарности с Фургалом. www.dvnovosti.ru (рос.). Процитовано 12 липня 2020.
  35. Трутнев заявил о плохой работе властей Хабаровского края. kommersant.ru (рос.). Процитовано 13 липня 2020.
  36. Штаб Навального в Хабаровске (13 липня 2020). Трансляция с акций 13 июля. Twitter (рос.). Хабаровск. «Людей заметно прибавилось. Мы оцениваем примерно в 1000 человек, возможно больше (сложно подсчитать автомобилистов)»
  37. https://www.znak.com/2020-07-14/v_habarovske_chetvertyy_den_prohodyat_stihiynye_mitingi_v_podderzhku_sergeya_furgala
  38. https://www.rbc.ru/politics/14/07/2020/5f0d52d69a7947be571da5d3
  39. https://www.znak.com/2020-07-15/v_habarovske_pyatyy_den_prohodyat_stihiynye_mitingi_v_podderzhku_sergeya_furgala
  40. https://www.znak.com/2020-07-16/v_habarovske_shestoy_den_prohodyat_stihiynye_shestviya_i_mitingi_v_podderzhku_sergeya_furgala
  41. Несколько десятков тысяч хабаровчан вышли на митинг в поддержку Фургала. Они заполнили всю центральную улицу
  42. Несколько десятков тысяч хабаровчан вышли на митинг в поддержку Фургала. Они заполнили всю центральную улицу. Новая Газета. 18 липня 2020. «Число участников больше, чем на первом, ставшим самым массовым за историю города, митинге 11 июля, когда вышли больше 30 тысяч хабаровчан. По разным оценкам, собравшихся было от 50 до 80 тысяч человек.»
  43. Очередной несанкционированный митинг в поддержку Фургала начался в Хабаровске
  44. Бакин, Игнат (20 липня 2020). «За Фургала вся страна!». Знак. Процитовано 21 липня 2020.
  45. Губернатор Фургал отправлен в отставку в связи с утратой доверия
  46. Михаил Дегтярёв назначен врио губернатора Хабаровского края
  47. Протесты в Хабаровске после прибытия врио губернатора // BBC News — Русская служба
  48. Хабаровчане на марше стали требовать отставки Путина, 21 июля 2020
  49. Пресс-конференцию с врио губернатора Хабаровского края Дегтяревым отменили // aif.ru
  50. Врио хабаровского губернатора Михаил Дегтярёв на первой утренней прогулке по Хабаровску 22 июля 2020 // Хабаровский край сегодня. 22 июля 2020 г.
  51. «Чемодан, билет, Самара!»: В Хабаровске митинг проходит 12-й день подряд
  52. Жители Хабаровска на стихийном митинге потребовали отставки Путина. www.znak.com. Процитовано 22 липня 2020.
  53. В Хабаровске не утихают протесты в поддержку Сергея Фургала 13 день подряд. Прямой эфир 23.07.2020 // Народное Слово
  54. «Били ногами по лицу». В Хабаровске напали на журналиста, освещавшего протесты // Сибирь. Реалии.
  55. В Хабаровске возбудили дело об избиении ведущего ютьюб-канала «Штаб Навального» Дмитрия Низовцева. Meduza (рос.). 27 липня 2020. Процитовано 27 липня 2020.
  56. Хода в Хабаровську 25.07.20. Зйомка з одієї точки // Ехо Москви
  57. Хода з висоти польоту Хабаровського голуба // RusNews. 25 липня 2020 г.
  58. rusnews (10.08.20). Хабаровск с востока, Минск с запада (Русский).
  59. Рупор Москвы (10.08.20). Хабаровск продолжает выходить на протест в поддержку Сергея Фургала / LIVE 10.08.20 (Русский).
  60. Штаб Навального в Хабаровске (10 августа 2020). Хабаровчане на новом митинге выражают поддержку Беларуси. Молодцы!. twitter.com (русский).
  61. В Хабаровске впервые попытались согласовать митинг в поддержку Фургала. Власти отказали
  62. Новости Хабаровска. www.dvnovosti.ru. Процитовано 5 вересня 2020.
  63. Дергачев, Амалия Затари, Елизавета Фохт, Петр Козлов, Владимир (11 вересня 2020). С ареста Фургала прошло два месяца. Что изменилось в Хабаровске?. BBC News Русская служба. Процитовано 17 вересня 2020.
  64. В Хабаровске прошел 13-й по счету субботний митинг в поддержку Фургала. rosbalt.ru. 3 октября 2020.
  65. Юбилейный митинг: с ракетами и шарами вышли хабаровчане в поддержку Фургала. dvnovosti.ru. 3 октября 2020.
  66. ХАБАРОВСК ВЫХОДИТ! МИТИНГ вечер 3 октября. sotavision. 3 октября 2020.
  67. "Мы идем по лужам, Путин нам не нужен". 85-й день протестов в Хабаровске. BBC русская служба. 3 октября 2020.
  68. ОМОН впервые жестко разогнал протестующих в Хабаровске, Ведомости, 11 октября 2020
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.