Прототип (техніка)

Прототип (техніка) (грец. πρωτότυπον) — працююча модель, дослідний зразок технічного пристрою, механізму, машини або деталі, створений для перевірки базової функціональності та для тестування концепції або працездатності роботи системи в цілому. На етапі прототипування малими зусиллями створюється найпростіша система (зразок) (можливо неефективно, з помилками, і не в повній мірі), яка працює.

Прототип Виріб-181 — експериментального літального апарату, що був розроблений в АНТК імені Олега Антонова, в Києві наприкінці 1980-х років

При розробці деяких моделей робочих механізмів створення прототипу (процес іноді називають матеріалізацією) є кроком між формалізацією та оцінкою ідеї щодо винаходу нового зразка техніки.

Навіщо це робити

  • Виготовлення прототипу економічно вигідніше, аніж основної моделі; для певних вузлів можуть застосовуватися дешевші матеріали (наприклад, картон, дерево, пластик замість металів; дешевші фарбові покриття, тощо)
  • Відпрацьовані на прототипі технологічні процеси дозволяють виправляти помилки з найменшими затратами, при цьому наявність цілком роботоздатного прототипа дозволяє почати залучення інвесторів в майбутній проект вже на етапі тестування [1]
  • Наявність роботоздатного прототипу дозволяє вивчити вимоги ринку до майбутньої техніки і уникнути зайвих затрат на просування явно хибних технічних рішень чи виправлення таких помилок після виходу серійної партії (відповідно економляться кошти на повернення партії з браком на заводи і відшкодування штрафів покупцям)
  • Якщо прототип робиться в масштабі, але менший за розмірами, то знижаються вимоги до обладнання, де буде проходити тестування (скажімо, розміри аеродинамічної труби для літаків чи печі для випробовування теплової стійкості матеріалів покриття), затрати на витрати енергії в такому тестувальному обладнанні, тощо.
  • Виготовлений у натуральну величину прототип дозволить провести навчання персоналу (майбутніх пілотів, операторів, механіків, тощо; себто, виконає роль початкового навчального тренажера). Персонал, в свою чергу, в процесі такого навчання допоможе виявити помилки, закладені конструктивно на етапі проектування.

Див. також

Посилання

Галерея

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.