Півники строкаті

Півники строкаті[1], півники рябі[2] (Iris variegata) — вид рослин з родини півникові (Iridaceae), поширений у середній і південно-східній Європі.

Півники строкаті
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Півникові (Iridaceae)
Рід: Півники (Iris)
Вид:
Півники строкаті (I. variegata)
Біноміальна назва
Iris variegata

Опис

Багаторічна рослина 40–50 см. Квітки жовті; трубка оцвітини майже в 2 рази перевищує зав'язь[2]. Iris variegata має горбкувате кореневище (підземне стебло) з м'ясистим корінням. Листки глибокого зеленого кольору мечоподібні, злегка зігнуті, шириною 1–3 см і довжиною ≈ 30 см. Квітучі стебла заввишки 20–45 см і гіллясті, з 3–6 квітками. Кожна квітка розміром 5–7 см впоперек. Внутрішні листочки оцвітини жовті, а зовнішні — від білого до блідо-жовтого кольору з від червоного до фіолетового кольору жилками, які іноді зливаються в пурпурову пляму, яка загострена під кутом від стебла. Насіння приплющене[3]. Стебло 20–40(до 55) см заввишки, розгалужене у верхній половині. Плід — коробочка[4].

Поширення

Поширений у середній і південно-східній Європі (Австрія, Чехія, Словаччина, Німеччина, Угорщина, Болгарія, Чорногорія, Сербія, Румунія); натуралізований у Швейцарії й Італії[3][5][6].

В Україні вид зростає на галявинах, у лісах, на узліссях, серед чагарників — у Карпатах (ймовірно, здичавілі), південно-західна частина України (Одеська обл., Тарутинський р-н)[2].

Використання

Декоративна рослина[2].

Охорона

В Угорщині вид має статус EN. Це захищений вид у Чехії та Словаччині[4].

Примітки

  1. Iris variegata // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987. — С. 404. (рос.)(укр.)
  3. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 21.12.2019. (англ.)
  4. Ladislav Hoskovec (2014). Iris variegata. Botany.cz. Процитовано 21/12/2019. (англ.)
  5. The Euro+Med Plantbase Project. Процитовано 21.12.2019. (англ.)
  6. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 21.12.2019. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.