Підліток

Пі́дліток дитина, юнак або дівчина (юнка) в перехідному від дитинства до юності віці. Сучасна наука визначає підлітковий вік в залежності від країни (регіону проживання) і культурно-національних особливостей, а також статі (від 13 до 14-17 років).

Підлітки

У 14-16 років у підлітків посилюються вторинні статеві ознаки. У дівчаток з'являються менструації: це ознака того, що в яєчниках почали розвиватися та дозрівати яйцеклітини. Від 12-15 років у хлопчиків починається ріст волосся на обличчі, тілі, пахвових западинах, виникають полюції — перша ознака статевого дозрівання юнаків.

Зазвичай цей вік називають перехідним. У цей час у підлітків виникають часті суперечки з батьками, хтось із підлітків шукає себе, свої цілі в житті, захоплюється філософією, прагне більше дізнатися про протилежну стать. Так і виникають відносини між підлітками і спілкування підлітків. Також підліткам через можливий вплив поганого сну бажано засинати у період від 23:30 до 1:00[джерело?].

Психологія підлітка

В основному різко погіршуються відносини з батьками. Людина в перехідному віці стає занадто агресивною та запальною. Занадто жорстке поводження батьків до підлітка призводить часом до втечі з дому або самогубства. Для нього своє особисте життя важливіше, ніж батьки. Тому батькам не подобається, як діти відмовляються виконувати їхні прохання. Підліток починає критикувати свою зовнішність («Чому я такий товстий (худий)?»; «Чому в мене такі коротке (довге) волосся?»). І стає занадто вразливим. Самооцінка починає розхитуватися. Підліток відчуває себе комфортно лише в колі своїх друзів і (або) на самоті. У стародавні часи проводився обряд ініціації. Дитині доводилося витримувати найжорстокіші випробування, проводилися бої між дітьми. Іноді це закінчувалося загибеллю підлітка. Члени племені вважали загиблого «людиною, яка померла заради свободи». 13-річний підліток вже відчуває «негативну енергетику» віку, але не помітить, як через 4-5 років вже вступить в такий вік, коли людина почне цінувати себе і коли почнуть налагоджуватися стосунки з батьками. А стадний спосіб життя підлітка зміниться на індивідуалізацію особистості. Але буває й таке, коли людина відчуває стан «вічного підлітка», тобто, вона набагато довше буде негативно реагувати на всякі зміни в житті, ніж «здорові підлітки». Але підлітковий період — це період соціалізації і сильного розвитку розуму. Підліткам важливо оцінити себе і своє місце у світі, а не групу підлітків, в яку він входить.

Література

  • Попередження аморальних вчинків підлітків: монографія / Тетяна Малихіна ; Бердян. держ. пед. ун-т. — Бердянськ: БДПУ, 2012. — 166 с. : іл., табл., портр. ; 21 см. — Бібліогр.: с. 138—157 (258 назв). — 300 пр. — ISBN 978-966-7828-72-1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.