Статеві ознаки

Статеві ознаки — ряд відмінних особливостей будови та функцій органів тіла, що визначають статеву приналежність організму. Статеві ознаки поділяються на біологічні та соціальні (гендерні), так звані поведінкові ознаки.

Поділ

Статеві ознаки поділяються на первинні, вторинні (біологічні) та третинні (гендерні).

Первинні та вторинні ознаки обумовлені генетично, їх структура закладена вже в заплідненій яйцеклітині задовго до народження дитини. Подальший розвиток статевих ознак відбувається за участю гормонів.

Первинні статеві ознаки

До первинних статевих ознак належать ті ознаки, які пов'язані з репродуктивною системою та належать до будови статевих органів.

Вторинні статеві ознаки

Вторинні статеві ознаки, сукупність особливостей або ознак, що відрізняють одну стать від іншої (за винятком статевих залоз, що є первинними статевими ознаками).

Вторинні статеві ознаки півня — гребінь, борідка, сережки

Приклади серед людей: у чоловіків вуса, борода, адамове яблуко; у жінок — типовий розвиток грудних залоз, форма тазу, більший розвиток жирової клітковини. Для тварин: характерне яскраве оперення самців птиць, пахучі залози, добре розвинені роги, ікла у самців ссавцям. Пристосовне значення у тварин полягає в тому, що ці ознаки служать для залучення особин іншої статі або для боротьби за володіння ними. Дослідженнями по кастрації і пересадками статевих залоз показана залежність між функцією статевих залоз і розвитком статевих ознак у ссавців, птахів, земноводних і риб. Ці досліди дозволили радянському дослідникові М. М. Завадовському умовно розділити статеві ознаки на залежні (евсексуальні), які розвиваються у зв'язку з діяльністю статевих залоз, і незалежні (псевдосексуальні), розвиток яких здійснюється незалежно від функції статевих залоз. Залежні статеві ознаки в разі кастрації тварини не розвиваються. Якщо до цього моменту вони вже встигли розвинутися, то поступово вони втрачають своє функціональне значення і інколи зовсім зникають. У результаті кастрації самців і самок виходять в основному схожі форми; якщо ж такій «асексуальній» особині пересадити статеву залозу або ввести статевий гормон, то розвиваються характерні залежні статеві ознаки відповідної статі. Прикладом таких дослідів служить розвиток у кастрованої курки під впливом чоловічої статевої залози головного убору півня (гребінь, борідка, сережки), півнячого голосу, самцевої поведінки. Незалежні статеві ознаки, наприклад шпори або півняче оперення, розвиваються без участі статевих гормонів, що удалося встановити дослідами з видаленням статевих залоз: у кастрованих півнів також виявляються ці ознаки.

Окрім залежних і незалежних статевих ознак, виділяють ще групу сомосексуальних, або тканеполових, які властиві лише одній статі, проте не залежать від функції статевих залоз; в разі кастрації статеві відмінності по цих ознаках повністю зберігаються. Ця група характерна для комах.

Третинні статеві ознаки

Третинними статевими ознаками у вищих живих істот є психологічні та соціально-культурні відмінності в поведінці статей. Особливо в людському суспільстві третинні статеві ознаки сильно схильні до впливів різних культур. Так, наприклад, традиційним чоловічим вбранням в Шотландії є кілт, в той час як у багатьох країнах спідниця вважається предметом виключно жіночого гардероба. У сучасному суспільстві відбувається зміна статевих (гендерних) ролей — жінки стають більш самостійними, соціально активними.

Геніталії людини з помилковим чоловічим гермафродитизмом

Аномалії

  • Гермафродитизм — наявність у роздільностатевому організмі ознак обох статей, причому ці ознаки є неповністю розвиненими, проміжними.
  • Трансгендерність — первинні та вторинні статеві ознаки не співпадають з гендерною самоідентифікацією індивіда.

Статеві ознаки у людини

Хоча біологічна стать закладається в момент запліднення яйцеклітини сперматозоїдом, на ранніх стадіях статеві ознаки практично не помітні. Лише на третьому місяці внутрішньоутробного життя із загальної структури формуються чоловічі або жіночі статеві органи. Первісна структура помітна і після народження.

В період статевого дозрівання відбувається остаточний розвиток статевих органів та їх репродуктивних функцій. Тоді ж починають проявлятися вторинні статеві ознаки. Зазвичай, у дівчаток цей процес починається дещо раніше, ніж у хлопчиків, проте залежить від таких факторів, як спадковість, клімат і харчування. Прояв статевих ознак зазвичай відбувається в певному порядку.

Жіночі статеві ознаки

Жіночі статеві ознаки

Черговість розвитку в пубертатний період:

  • Зростання молочних залоз
  • Поява гладкого лобкового волосся
  • Період найбільш швидкого зростання
  • Лобкове волосся міняє структуру
  • Поява пахвового волосся
  • Перша менструація (менархе)

Статева зрілість настає за 4-6 років після першої менструації

Чоловічі статеві ознаки

чоловічі статеві ознаки

Черговість розвитку в пубертатний період:

  • Початок зростання яєчок
  • Поява волосся на лобку
  • Незначна зміна голосу
  • Перша еякуляція
  • Більш грубе лобкове волосся
  • Період найбільш швидкого зростання
  • Поява волосяного покриву на ногах і в пахвових западинах
  • Ломка голосу
  • Поява рослинності на обличчі
  • Волосяний покрив на інших частинах тіла
  • Випадання волосся на голові

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.