Дівчина

Ді́вчи́на[1] (також юнка), ді́вчинка[2] — молода людина жіночої статі, зазвичай дитина чи підліток. Стаючи дорослою, вона описується як жінка. Час, коли дівчина стає жінкою, у різних суспільствах і культурах визначається по-різному. Переважно, перехід від юності до зрілого віку відбувається у пізній підлітковості.

Дівчата
Шведська дівчина

Положення дівчат, ставлення до них та, відповідно, поводження з ними у різних суспільствах зазвичай, тісно пов'язані зі статусом жінок в культурах цих суспільств.

11 жовтня Міжнародний день дівчат.

Етимологія

В Україні дівчину до віку статевого дозрівання називають дівчинкою (зменшено-пестливе дівча́, розм. дівчатко)[3][4].

Від статевого дозрівання і до шлюбного віку (або вступу в шлюб) користуються словом дівчина (зменшено-пестливе дівча́, дівка)[3][5].

Англійський термін girl вживається спільно до дівчинок і дівчат. Також він може використовуватись для позначення молодої жінки (young woman)[6], а іноді вживається як синонім слова донька[7]. Girl також може бути терміном для виразу симпатії жінки, що бажає позначити своїх дорослих подруг (наприклад, «The girls and I went out together — «Ми з дівчатами разом гуляли»).

У французькій мові слово fille означає як «дівчинка», так і «дочка», а для позначення дорослої дівчини вживається сполучення jeune fille.

Обряди дорослішання

Умовно обряди, пов'язані зі зміною статусу дівчинок та дівчат, що мають на меті їх психологічну ініціацію в нових гендерних ролях у процесі жіночої гендерної соціалізації, можна згрупувати за часом поширення:

  • Обряди жіночої ініціації в древніх та аборигенних суспільствах[8];
  • Сучасні обряди: наразі в деяких країнах настання менструації відзначається святкуванням, прикладами чого є кінсеаньєра на 15-річчя (Латинська Америка), бат-міцва на 12-річчя в юдаїзмі;

…та за подіями, яким вони присвячені:

  • Обряди, пов'язані зі зміною гендерної ролі (у культурах, де існує «третя стать», або де дівчата можуть повністю чи частково брати на себе роль хлопців, якщо синів немає, вони відсутні чи гинуть);
  • Обряди, пов'язані з вступом до вікової групи дорослішої спільноти чи набуттям повноцінної участі в суспільному житті;
  • Ритуали, пов'язані з менархе, менструальним циклом та його фазами;
  • Ритуали, пов'язані з дефлорацією, першим подружнім сексом чи ритуальним сексуальним досвідом. В Україні незайманості нареченої надавалося велике значення, тож була поширеною демонстрація постільної білизни після першої шлюбної ночі молодят з кров'ю як доказом непорушності гімену нареченої до цієї ночі. У деяких тубільських племенах перший статевий акт здійснює не наречений чи чоловік, а його чи нареченої родичі, жерці чи навіть незнайомці (іноді — групою та з застосуванням нефізіологічних предметів);
  • Звичаї, пов'язані з підготовкою до шлюбу, вступом в шлюб чи інші партнерські, романтичні, сексуальні, дружні чи побутові союзи. Сюди відносять і українські весільні обряди прощання з дівоцтвом. Традиційно дівчата заплітали волосся в коси, тоді як одружені жінки носили його під очіпком. Однією з весільних традицій є процедура розплітання коси, яка сьогодні зводиться до церемонного торкання нареченим вишуканої зачіски нареченої.

Біологія

Організм дівчат проходить поступові зміни під час статевого дозрівання (зазвичай між 10 та 16 роками). Дорослішання — процес фізичних змін, коли дитяче тіло перетворюється на доросле, здатне до розмноження, та уможливлення запліднення. Процес зрушується гормональними сигналами від мозку до гонад, які виробляють гормони, що підвищують лібідо та зростання, діяльність і перетворення мозку, кісток, м'язів, крові, шкіри, волосся, грудей та статевих органів. Збільшення зросту та ваги відбувається в першій половині статевого дозрівання і завершується, коли дівчинка розвинулася до дорослої. Показником статевої зрілості дівчат є менархе, яка відбувається в середньому між 11 та 15 роками.[9][10][11]

Стать та навколишнє середовище

Біологічна стать взаємодіє з навколишнім середовищем шляхами, які не цілком зрозумілі.[12] Дівчата-близнючки, розділені при народженні та возз'єднані за десятиліття, показують як приголомшливі подібності, так і відмінності.[13]

Жіночність, це безліч означень, поведінки та ролей, як правило, пов'язаних з дівчатами та жінками. Жіночність соціально побудована, але складається як із соціально визначених, так і біологічно детермінованих чинників.[14][15][16] Це робить її відчутною для визначення біологічної жіночої статі,[17][18] оскільки як чоловіки, так і жінки можуть виявляти жіночі ознаки. Риси, які зазвичай тлумачаться як жіночі, передбачають м'якість, співчуття та чутливість,[19][20] хоча ці ознаки залежать від регіону, епохи та обставин, соціуму та культури.[21] Гендерна нейтральність пропонує ідею про те, що політика, мова та інші соціальні інститути повинні уникати транслювання різних ролей та норм хлопчикам та дівчаткам, щоб уникнути дискримінації, котра виникає від жорстких гендерних ролей.

Підліткова вагітність

Дівчата-підлітки стикаються зі стандартними проблеами вагітності (такими як репродуктивний тиск, акушерська агресія, материнська смертність), на додаток страждаючи від ускладнень вагітності через незрілість організму для виношування й пологів[22][23], незапланованого материнства, соціальної стигми.

У розвинених країнах підліткова вагітність, здебільшого, пов'язана з соціальними питаннями, в тому числі нижчим рівнем освіти, бідністю, і часто несе соціальний осуд.[24] Дівчата-підлітки в країнах, що розвиваються, часто одружуються, і їх вагітність вітається сім'єю та суспільством, однак тут дитячий шлюб та рання вагітність поєднуються з недоїданням і поганою охороною здоров'я та проблемами жіночого здоров'я.

Здоров'я дівчат

Докладніше: Жіноче здоров'я та Підліткова вагітність.

Здоров'я дівчат (дівчаток) серйозно страждає в культурах, де вони цінуються нижче за хлопчиків (тобто, у всіх патріархальних культурах), і родини спрямовують більшість коштів на убезпечення, добробут та розвиток хлопчиків і хлопців.

  • Головна загроза здоров'ю дівчинок — це ранні (дитячі) шлюби, котрі часто ведуть до передчасних вагітностей. Дівчата, яких примусили вступити в шлюб, часто вагітніють скоро після його укладення, від чого зростає ризик ускладнень вагітності та материнської смерті в пологах. Ускладнення внаслідок вагітності та родів у юному (частіше за все — дитячому) віці — провідна причина смерті дівчат-підлітків у країнах що розвиваються[25].
  • «Жіноче обрізання» — протизаконні звичаї калічення чи видалення зовнішніх жіночих геніталій, не підкріплені медичною потребою, здійснюються без згоди пацієнток у дитячому віці в багатьох регіонах світу і є іншою ключовою причиною слабкого здоров'я дівчаток та дівчат (смерть від сепсису під час операції в антисанітарних умовах, токсичний шок, ускладнені/травматичні секс, вагітність та пологи (за деяких підвидів операції розтин та зашивання устя вагіни виконуються кожного разу), ПТСР, депресії, тривожні розлади, відсутність чи зниження сексуального задоволення[26].
  • Рештою причин поганого здоров'я дівчат та дівчаток є насильство проти дівчат у таких його формах як феміцид, дитяча проституція та порнографія, сімейне насильство, тривалі б'юті-практики та інші.

Освіта дівчат

Основна стаття Сексизм в освіті

Дівчата вчаться готувати в ізраїльській школі для дівчат (біля 1935 р.): тоді основним призначенням жіночої освіти вважалася підготовка до шлюбу та обслуговування інших членів сім'ї.

Виховання дівчат

Дівчачі секції в магазині іграшок — рожеві (Канада, 2011).

Виховання дівчат проходить у контексті жіночої гендерної соціалізації, тобто має на меті передавання дівчатам гендерних норм і стереотипів для засвоєння ними гендерних ролей дорослих жінок.

Дитяча праця

Дівчинки, винайняті для дитячої праці в різних частинах Південної Африки

Стать впливає на світовий візерунок дитячої праці. Дівчинок та дівчат їхні сім'ї схильні просити чи примушувати виконувати більше хатньої роботи у батьківському домі, ніж хлопчиків та хлопців, та часто у більш ранньому віці, ніж хлопців.

Наймання оплачуваною хатньою обслугою — найрозповсюдженіша форма дитячої праці для дівчат (дівчаток). У деяких регіонах, таких як Східна та Південна Азія, батьки часто розглядають роботу хатньою прислугою як хорошу підготовку до шлюбу. Між тим хатнє обслуговування (domestic service) є однією з найменш врегульованих професій з усіх та піддає працівниць серйозним ризикам, таким як насильство, експлуатація та аб'юз від їх наймачів, тому що хатні працівниці часто ізольовані від зовнішнього світу.

Дитяча праця має вкрай негативний вплив на освіту. Дівчинки та дівчата, зайняті у дитячій праці, частіше припиняють освіту або, якщо продовжують її, часто перевантажені подвійною чи потрійною ношею праці поза домом, хатньої праці в батьківському домі та шкільних занять. Таке становище є звичайним в таких регіонах, як частини Азії та Латинської Америки[27].

Торгівля дівчатами та їх продаж

Дівчатами споконвіку користалися і досі використовують у деяких частинах світу в якості розрахункового товару під час суперечок родів, племен чи країн — у таких звичаях, як baad, swara, чи vani. У таких становищах дівчина чи дівчинка з родини кривдників/злочинців віддається родині жертв як рабиня чи наречена.

Іншою злочинною діяльністю є продаж дівчат(ок) в обмін на «ціну нареченої» (bride price).

Товари, отримані в якості викупу за наречену

Додаткова конвенція 1956 року про ліквідацію рабства (Supplementary Convention on the Abolition of Slavery, the Slave Trade, and Institutions and Practices Similar to Slavery) визначає «інституції та практики, що прирівнюються до рабства», в тому числі: c) будь-якої інституції чи діяльності, внаслідок якої: (i) жінка, без права відмови, обіцяється чи віддається до шлюбу за сплатою відшкодування у грошах чи іншим чином її батькам, охороні, родині чи будь-якій іншій особі з групи;

чи (ii) чоловік жінки, його родина чи його клан, мають право передавати її іншій особі за отриману винагороду, чи інші причини;

чи (iii) жінка після смерті свого чоловіка вимушена переходити в спадок/розпорядження іншої особи[28].

Насильство проти дівчат

Гендерний дисбаланс внаслідок селективних абортів (співвідношення хлопчиків до дівчаток при народженні, 2012).

Найранішою формою насильства проти дівчат є селективні аборти — поширена в деяких країнах світу практика переривання вагітності, якщо виявляється, що плід жіночої статі, спричинена обмежувальними гендерними політиками країн з жорстко поляризованими гендерними ролями, де стан жінки зводиться до народження та обслуговування, а надійними і цінними членами суспільства (а тому — бажаними дітьми) є чоловіки. До інших форм феміциду належать:

  • вбивство дівчаток (жіночий інфантицид);
  • вбивство сестер;
  • вбивство дочок, родичок та невісток («вбивства честі»);
  • насильство (аж до вбивства) над дівчатами, що відмовили чоловіку у шлюбі чи сексі (обливання кислотою, зґвалтування, переслідування);

Формою раннього насильства одночасно проти матері та дитини є насильство над вагітними (наприклад, побої під час вагітності), що загрожує ускладненнями для обох. Плід жіночої статі цінується менше, ніж плід чоловічої, тож для нього ризик такого сімейного насильства вищий.

Сексуальне та репродуктивне насильство стосується примусових сексуальних практик з участю дівчаток та дівчат без їх згоди, розпорядження їх сексуальним, шлюбним вибором та власною репродукцією. Сюди входять більшість видів насильства проти жінок, що беруть початок ще в їх дитинстві:

У контексті сімейного насильства дівчатка потрапляють під подвійний удар, адже входять в обидві основні його категорії: насильство проти жінок та насильство проти дітей. У власних та приймальних сім'ях дівчатка переживають наступні види насильства:

  • Фізичне (побиття, в тому числі звичаєва традиція «тілесних покарань» — самочинне побиття неповнолітніх кровних родичів на регулярній основі «за» реальні чи уявні «провинності», а також з «виховною метою», як профілактика девіацій характеру; хоча пережите в дитинстві жорстоке поводження навпаки реплікує культуру насильства; позбавлення їжі, води, сну, фіксовані пози, тривале утримування в темних тісних приміщеннях («домашні тюрми»), збіднене харчування тощо);
  • Сексуальне (зокрема, зґвалтування родичами (найчастіше — найближчими), котрі часто кваліфікуються як інцест, педофілія чи розбещення);
  • Психологічне (неглект (нехтування дітьми) щодо дівчаток відбувається частіше, ніж стосовно хлопчиків, як щодо менш цінних; залякування, приниження чи знущання, переслідування);
  • Економічне (позбавлення кишенькових / зароблених дівчин(к)ою грошей, обмеження бюджету на речі першої потреби, такі як харчування, одяг, ліки, засоби гігієни тощо);
  • Інші обмеження прав людини та дитини (свободи пересування, права на освіту, доступ до інформації, одяг, віросповідання, обмеження кола спілкування, нав'язування режиму активностей тощо);

Тривалі б'юті-практики, розраховані на поступові деформації тіла для надання йому так би мовити, ознак «краси» та «жіночності», шкідливі для подальшого розвитку і здоров'я жіночого тіла та частково нівечать, здійснюються (здійснювались — для звичаїв, що відійшли в минуле) з раннього дитинства, часто з застосуванням примусу, найчастіше — без згоди дівчат(ок) та майже завжди — без роз'яснювальної роботи про їх ризики та наслідки, що дали б можливість свідомого вибору:

  • Китайське бинтування ніг, здійснюване заради збільшення сексуального задоволення чоловіків, іноді позбавляло жінок, що пройшли процедуру, можливості самостійно пересуватись пішки;
  • Шийні обручі, зняття котрих загрожує переломом шиї через атрофію м'язів та неприродне видовжування шийних хребців;
  • Носіння корсетів, що здавлювали внутрішні органи, погіршували кровообіг, викликали непритомності, невралгії та судоми;
  • Ритуальна деформація черепа — починалась ще над немовлятами;
  • Примусове годування для підвищення конкурентності дівчини з певним чітко окресленим типом ожиріння на «ринку наречених», тощо.

Психологічне насильство над дівчатками охоплює цькування у колективах та закладах освіти, що часто доповнюється для дівчаток іншими причинами, пов'язаними з жіночим гендером: цькуванням через особливості здоров'я, тілобудову та зовнішність, соціальний статус, етнічне, расове походження, належність до меншин, сексуальну активність, орієнтацію тощо.

Дівчата в мистецтві та популярній культурі

Осіннє листя. Джон Еверетт Мілле

Дівчинки піддаються загальним гендерним стереотипам щодо жінок, та мають і певні специфічні:

  • «Enfant terrible» — уявлення про «нестерпну дитину»: надто непосидючу, завзяту, цікаву та непокірну, котра спричинює неспокій дорослим своїми «примхами». Оскільки дані риси (такі, як дослідницький інтерес, боротьба, конкуренція, лідерство, агресія, наполегливість, непокора, ініціатива) заохочуються для хлопчиків, але осуджуються для дівчинок, докори в «нестерпності» частіші і жорсткіші за однакові провини для дівчинок, ніж для хлопчиків.
  • «Німфетка» — сексуалізований образ дівчинки до статевого дозрівання чи в пубертаті, котрій приписуються сексуальність та звабливість для дорослих чоловіків; популяризований В. Набоковим у романі «Лоліта», що скандально критикувався свого часу за просування педофілії.
  • «Діва у біді» — поширений стереотип у мистецтві, зокрема, літературі, про дівчину-пасивну героїню заднього плану, що виступає лише окрасою та стимулом для активного героя-чоловіка, очікує спасіння на задньому плані, не демонструючи жодних навичок чи спроб самостійно діяти, а у фіналі служить вдячним трофеєм для героя. Широко критикувався теоретикинями фемінізму.
  • В українській культурі існує дуже багато прислів'їв та приказок які стосуються дівчат: «Дівка мов верба, де її посадиш, там і прийметься». (Дівчина скоро звикає до нових обставин.) «У багатої дівки горба не видно». (Парубки, які розраховують на великий посаг, байдужі до краси дівчини.) «Заручена дівчина вдвічі краща». (Зарученою дівчиною більше цікавляться та хвалять її прикмети.)[29] «Що дівчата роблять? — Шиють та співають… А мати що робе? — Поре та плаче..
  • На відеохостингу YouTube, присутньо дуже багато відеороликів присвячені дівчатам:

Ініціативи щодо прав та поліпшення становища дівчат

Всесвітні організації з захисту прав жінок, зокрема ООН-Жінки, опікуються правами всіх жінок, незалежно від їх віку, подружнього чи культурного статусу.

Такі міжнародні договори, як Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Конвенція про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, охоплюють позиції та уточнення щодо дівчаток, які страждають від насилля та інших форм дискримінації, дочок у родинах з сімейним насильством, переміщених осіб, безробітних жінок тощо, та надають законодавчі інструменти для їх захисту.

11 жовтня відзначається Міжнародний день дівчат.

Див. також

Примітки

  1. Дівчина // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Дівчинка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Дівча // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Дівчатко // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Дівка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  6. dictionary.com, girl, перевірено 29 червня 2018.
  7. «Girl - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary». Merriam-webster.com. Перевірено 29 червня 2018.
  8. Римма Ефимкина. Пробуждение Спящей Красавицы. Психологическая инициация женщины в волшебных сказках. — СПб: Речь, 2006.
  9. Tony., Tanner, (1971). City of words: American fiction, 1950-1970.. Harper & Row. ISBN 0-06-014217-0. OCLC 161740.
  10. Al-Sahab B, Ardern CI, Hamadeh MJ, Tamim H (2010). "Age at menarche in Canada: results from the National Longitudinal Survey of Children & Youth". BMC Public Health. 10: 736. doi:10.1186/1471-2458-10-736. PMC 3001737. PMID 21110899.
  11. Hamilton-Fairley, Diana; Franks, Stephen (1990-09). 12 Common problems in induction of ovulation. Baillière's Clinical Obstetrics and Gynaecology 4 (3). с. 609–625. ISSN 0950-3552. doi:10.1016/s0950-3552(05)80313-x. Процитовано 13 вересня 2021.
  12. Norman, M. Frank (2006-04). Book Review: Matt Ridley. 2003. Nature via Nurture: Genes, Experience, and What Makes Us Human. Harper Collins, New York. 336 pp. $26.95.. Journal of Bioeconomics 8 (1). с. 91–94. ISSN 1387-6996. doi:10.1007/s10818-004-2855-2. Процитовано 13 вересня 2021.
  13. Wynn, Hon. Rowland Tempest Beresford, (31 Jan. 1898–24 April 1977), Chief Engineer, BBC, 1952–60, retired. Who Was Who (Oxford University Press). 1 грудня 2007. Процитовано 13 вересня 2021.
  14. Wijngaard, Marianne van den (1997). Reinventing the sexes : the biomedical construction of femininity and masculinity. Bloomington: Indiana University Press. ISBN 0-585-02205-4. OCLC 42854201.
  15. Finn, Stephen Edward (2010). Masculinity and femininity in the MMPI-2 and MMPI-A. Minneapolis: University of Minnesota Press. ISBN 978-0-8166-7520-3. OCLC 690211656.
  16. Dunphy, Richard (2000). Sexual politics : an introduction. Edinburgh: Edinburgh University Press. ISBN 0-7486-1247-5. OCLC 45957040.
  17. Ferrante-Wallace, Joan (2008). Sociology : a global perspective (вид. 7th ed). Belmont, CA: Thomson Wadsworth. ISBN 978-0-495-39091-6. OCLC 190785236.
  18. Gender and Ageing. PsycEXTRA Dataset. Процитовано 13 вересня 2021.
  19. Saripah, Ipah; Rosdianti, Nur Fitri (2017). Femininity, Masculinity, and Androgyny - Minority Students’ Gender Role Issues. 1st International Conference on Educational Sciences (SCITEPRESS - Science and Technology Publications). doi:10.5220/0007048007680772. Процитовано 13 вересня 2021.
  20. Thomas, R. Murray (2001). Recent Theories of Human Development (англ.). SAGE. ISBN 978-0-7619-2247-6.
  21. Witt, Charlotte (2011). Feminist metaphysics : explorations in the ontology of sex, gender and the self. Dordrecht: Springer. ISBN 978-90-481-3783-1. OCLC 695386850.
  22. Mayor, Susan (15 травня 2004). Pregnancy and childbirth are leading causes of death in teenage girls in developing countries. BMJ : British Medical Journal 328 (7449). с. 1152. ISSN 0959-8138. PMID 15142897. Процитовано 13 вересня 2021.
  23. Loto, Om; Ezechi, Oc; Kalu, Bke; Loto, Anthonia B; Ezechi, Lilian O; Ogunniyi, So (2004-06). Poor obstetric performance of teenagers: is it age- or quality of care-related?. Journal of Obstetrics and Gynaecology (англ.) 24 (4). с. 395–398. ISSN 0144-3615. doi:10.1080/01443610410001685529. Процитовано 13 вересня 2021.
  24. Young mothers face stigma and abuse, say charities. BBC News (en-GB). 25 лютого 2014. Процитовано 13 вересня 2021.
  25. http://www.unfpa.org/child-marriage
  26. База даних Медіацентру ВООЗ (англ.).
  27. «Child labour: Are girls affected differently from boys». Unicef.org. Перевірено 29 червня 2018.
  28. «Supplementary Convention on the Abolition of Slavery». Ohchr.org. Перевірено 29 червня 2018.
  29. Українські прислів'я та приказки про дівчат (записав Володимир Плав'юк). Мала Сторінка. Процитовано 21 січня 2021.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.