Пінгвін Аделі

Пінгві́н Аделі́ (Pygoscelis adeliae) — вид пінгвінів, поширений на всьому узбережжі Антарктиди та антарктичних островах. Це один з найпівденніших видів морських птахів і один із найпоширеніших видів пінгвінів. Названий французьким дослідником Дюмоном д'Урвієм (фр. Dumont d'Urville) на ім'я своєї дружини, Аделі́ (Adélie).

?
Пінгвін Аделі

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Пінгвіноподібні (Sphenisciformes)
Родина: Пінгвінові (Spheniscidae)
Рід: Pygoscelis
Вид: Пінгвін Аделі
Pygoscelis adeliae
(Hombron & Jacquinot, 1841)
Посилання
Вікісховище: Pygoscelis adeliae
Віківиди: Pygoscelis adeliae
ITIS: 174445
МСОП: 22697758
NCBI: 9238
Fossilworks: 372696
Яйце пінгвіна Аделі

Зовнішній вигляд

Пінгвін Аделі — птах середніх розмірів, що не літає. Він ковзає по поверхні, як морська свинка. Довжина тулуба близько 70 см, вага близько 6 кг. Верх тіла чорний, черево біле. Навколо ока біле кільце.

Харчування

Основне живлення пінгвінів Аделі криль, але вони їдять також рибу.

Розповсюдження

Пінгвін Аделі гніздиться на узбережжі Антарктиди і найближчих до материка островах: Південних Шетландських і Оркнейських. Північніше 60° південної широти представники виду зустрічаються дуже рідко.

У 2018 році за допомогою супутників на островах Дангер на півночі Антарктичного півострова виявлено колонію у 1,5 млн пінгвінів, що є найбільшою колонією серед усіх пінгвінів. В цілому виявлено більш 751 тис. пар пінгвінів.[1]

Спосіб життя

З березня по жовтень пінгвін Аделі кочує в океані, віддаляючись від місць гніздування на 600—700 км. Пінгвін Аделі — дуже довірливий птах, своїми звичками іноді нагадує людину.

Розмноження

Пінгвіни Аделі виховують своїх пташенят під час полярного літа на прилеглих до Антарктиди островах. Там птахи будують гніздо з дрібних камінчиків. Аделі відкладають яйця і починають їх насиджувати. У кладці зазвичай два яйця. Коли вилуплюються пташенята, вони вже вміють плавати.

Природні вороги

Найнебезпечніший ворог пінгвіна Аделі — це леопардовий тюлень, оскільки у нього найгостріші зуби з усіх ворогів пінгвіна Аделі. Ще одним з ворогів Аделі є пінгвіни без дітей, тому що вони можуть вкрасти яйця, так як всі пінгвіни хочуть мати дітей. Ще один ворог — це чайка поморника.

Цікаві факти

  • Саме про життя пінгвінів Аделі в Антарктиді радянськими і японськими мультиплікаторами був знятий мультиплікаційний фільм «Пригоди пінгвіненяти Лоло».
  • Полярники в Антарктиді жартома називають цих пінгвінів «адельки» за їх сварливий характер.
  • Пінгвіни виду Аделі час від часу допливають до Нової Зеландії, що знаходиться за 3200 км від їх домівки (Антарктиди). Зафіксовано три таких випадки: 1962, 1993 і 10 листопада 2021. Останнього героя місцеві жителі назвали «Пінгу». Пінгу знайшли виснаженим і йому допомогли рятувальники, підгодувавши, проте, вже через кілька днів, він був випущений у дику природу.[2]

Примітки

  1. Вчені виявили найбільшу колонію пінгвінів (відео). Уніан (укр.). 2 березня 2018. Процитовано 17 листопада 2021.
  2. Сильний і сміливий птах. Антарктичний пінгвін чомусь доплив до Нової Зеландії. techno.nv.ua (Новини науки і техніки) (укр.). 15 листопада 2021. Процитовано 17 листопада 2021.

Джерела

  • Franck S. Todd, Fabrice Genevois, Oiseaux & Mammifères antarctiques et des îles de l'océan Austral, Paris, Kameleo, 2006, 144 p.
  • Hadoram Shirihai: A Complete Guide to Antarctic Wildlife — The Birds and Marine Mammals of the Antarctic Continent and Southern Ocean, Alula Press, Degerby 2002, ISBN 951-98947-0-5

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.