Пінтуріккйо

Пінтурі́ккйо (італ. Pinturicchio; італ. Bernardino di Betto di Biagio, 1454, Перуджа 11 грудня 1513, Сієна) — італійський живописець. Представник умбрійської школи кватроченто. Робив також декоративні стінописи та мозаїки.

Пінтуріккйо
італ. Bernardino di Betto di Biagio

Автопортрет, каплиця Бальоні у Спелло.

1497—1500 рр
При народженні Bernardino di Betto di Biagio
Народження 1454
Перуджа
Смерть 11 грудня 1513
  Сієна
Національність італієць
Країна Італія
Релігія католицтво
Навчання П'єтро Перуджино
Діяльність художник, ілюстратор рукописів
Напрямок Відродження
Вплив П'єтро Перуджіно, П'єро делла Франческа, Рафаель Санті
Твори релігійні картини, фрески, мозаїки, портрети

 Пінтуріккйо у Вікісховищі

Життєпис

Ранні роки та навчання

Народився в місті Перуджа. Син Бенедетто ді Б'яджо. Пінтуріккйо — прізвисько, бо художник був дуже малим на зріст. Це прізвисько він зробив своїм підписом.

Смерть св. Бернардіно

Навчався у Фйоренцо ді Лоренцо, разом з Рафаелем — у Перуджіно, якому допомагав при створенні фресок Сікстинської капели Ватикану (1481—1482), а за деякими даними — ще й у Бенедетто Капоралі, творця палацу кардинала Пассеріні, згодом розписаного Сіньйореллі. Імовірно, зазнав впливу і Бенедетто Бонфільї, вчителя Перуджіно.

Близькість до художніх манер Перуджіно та Рафаеля доводять деякі твори самого Пінтуріккйо, серед них фреска «Смерть св. Бернардіно», архітектурне тло якої має багато спільного з архітектурними спорудами Перуджіно на фресках у Ватикані.

У зрілому періоді

Працював у багатьох містах Італії — Перуджі, Римі, Орв'єто, Сполето, Сієні. Найвідоміші розписи — у церкві Санта Марія дель Пополо, Апартаментів Борджіа і Сієнському соборі (бібліотека Пікколоміні). На його фресках часто з'являються «гротески» (елементи рослинного та архітектурного орнаменту). З його полотен виділяється «Портрет хлопчика», що зберігається у Дрезденській галереї.

Джорджо Вазарі досить негативно відгукується про Пінтуріккйо, вважаючи його славу недостатньо заслуженою. Крім того, біограф дорікає художнику в зайвому прагненні догодити замовникам.

Вибрані твори

Галерея

Портрети

Релігійні твори

Фрески

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.