Пітерлоо

Пітерлоо (англ. Peterloo Massacre) або Манчестерська бійня (англ. Manchester Massacre) — сутичка цивільних осіб і оратора Гента з поліцією та гусарами[1] після мітингу, на якому було висунуто вимоги надання загального виборчого права[2]. Ці події відбулись 16 серпня 1819 року[3]. В результаті сутичок за різними оцінками загинуло від 11[1] до 15 чоловік та поранено від 400 до 700 чоловік. Сутички стались на площі святого Петра у Манчестері, Англія.

Історія

Манчестерська бійня на картині Річарда Карлайла

Фабриканти сподівались на пожвавлення торгівлі і виготовили занадто багато товарів. Врешті-решт, ринки було перенасичено й відбулась промислова депресія. Джон Россель, який спирався на партію вігів, виступав за помірковані реформи, його опоненти, радикали, відстоювали іншу точку зору: введення загального виборчого права. У підсумку 16 серпня в Манчестері відбувся грандіозний за своїми масштабам мітинг. Влада мала бажання заарештувати оратора Гента; спочатку для цього вони використовували місцеву кінну міліцію, а потім звернулись до гусарів, які зрештою відкинули великий натовп людей. Втрати — кілька вбитих і багато поранених. Згодом усюди почали висловлюватись протести проти так званої «Манчестерської бійні»; більш за все виступів було у Йоркширі; там аристократи-ліберали ставали на захист низів населення[4].

Коли парламент розпочав обговорення біллю «про шість постанов», віг Тірні вигукнув: «Уряд тільки й думає про те, як би застосувати грубу силу. Він не бажає угод, жодного примирення. Тут панує тільки сила й нічого окрім сили!». Головні дії репресивного законопроекту полягали у домашніх обшуках з метою знайти заховану зброю, арешті заколотників; у разі ж повторення подібного, авторів засилали; також законопроект обмежив права зібрань, почав поширювати на брошури гербові збори; до цього до збору відносились тільки газети. Джордж Каннінг, який у ті часи поклав початок своїй еволюції лібералізму, так висловився про новий законопроект: «Сумно бачити, як до вже існуючих обмежувальних законів додаються ще нові». Попри те, що була опозиція, білль пройшов.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.