Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз

Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз (також відомий як міст Кличка, Володимирський міст) — металевий трипролітний балковий міст довжиною 216 метрів, зведений в центральній частині Києва.

Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз
Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз
50°27′18″ пн. ш. 30°31′41″ сх. д.
Офіційна назва Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз
Країна  Україна
Розташування Київ
Галузь застосування велосипедно-пішохідний
Перетинає Володимирський узвіз
Тип конструкції балковий міст
Загальна довжина 216 м
Максимальне навантаження 30 т
Початок будівництва грудень 2018
Відкрито 25 травня 2019[1]
Ідентифікатори і посилання

Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз
Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз (Київ)
 Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз у Вікісховищі

Історія

Віадук між Володимирською гіркою і Хрещатим парком. Проєкт Урядового центру (1934)

Ідеї спорудження пішохідного мосту з парку «Володимирська гірка» (від пам'ятника Володимиру) до Хрещатого парку (Арки дружби народів) існували ще за радянських часів.

Наприкінці 2017 року був представлений сучасний проєкт велосипедно-пішохідного мосту. Уже в грудні 2018 року почалися будівельні роботи, які завершилися до дня Києва, 26 травня 2019 року[2]. Конструкції постачав Миколаївський суднобудівний завод «Океан».

25 травня 2019 року відбулася церемонія відкриття пішохідного мосту між Аркою дружби народів та Володимирською гіркою. У церемонії взяв участь міський голова Києва Віталій Кличко. За його словами, у будівництві мосту використані 90% вітчизняних матеріалів. Він також зазначив, що будівництво самого мосту обійшлося у 275 мільйонів гривень, будівництво фонтану, благоустрій територій і прокладання мереж — близько 90 мільйонів, укріплення схилів — 55 мільйонів гривень.[3]

Конструкція

Пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз має трипролітну будову. Несуча балка — металева цільнозварна, довжиною 216 метрів (від одного деформаціного шва до іншого), спирається на дві проміжні залізобетонні опори та два кінцеві упори. Балка має два вигини в горизонтальній площині з архітектурно-естетичних міркувань. Перильні огородження виконані з металу та скла. Залізобетонні опори облицьовуються дзеркальними панелями.

У місцях повороту мосту проєктом передбачені оглядові майданчики зі скляними вставками в підлозі. До опори, яка розташована біля брами сходів до пам'ятника Магдебурзькому праву, має бути прилаштований пасажирський ліфт для підйому на міст.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.