П'явка медична

П'явка медична (Hirudo medicinalis) — вид п'явок, яких розводять і використовують в Європі в гірудотерапії.

?
П'явка медична

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Кільчасті черви (Annelida)
Надклас: Пояскові черви (Clitellata)
Клас: П'явки (Hirudinida)
Підклас: П'явки (Hirudinea)
Ряд: Безхоботні п'явки (Arhynchobdellida)
Родина: Hirudidae
Рід: Hirudo
Вид: П'явка медична
Hirudo medicinalis
Linnaeus, 1758
Посилання
Вікісховище: Hirudo medicinalis
Віківиди: Hirudo medicinalis
EOL: 401376
ITIS: 69417
МСОП: 10190
NCBI: 6421

Морфологія

Загальна морфологія подібна до морфології більшості інших п'явок. Поширена в Західній та в Центральній Європі, Литві, Північному Сході та Північному Заході України. Тіло сплющене, до переду звужується. Дорослі особини до 100–150 мм завдовжки, максимально — 25 см та забарвлені в темний зелений, коричневий або проміжний колір, темніший на дорсальній стороні та світліший на вентральній, дорсальна сторона також має тонку червону смужку і характерний малюнок з оранжевих з нерівними краями та темних смужок. Черевна сторона тіла з темними невеликими плямами. Поверхня вкрита маленькими присосками і пухирцями. Ці п'явки мають два присоски, передній та задній. Задній присосок використовується для прикріплення, тоді як через передній, який має щелепи і зуби, відбувається харчування. Європейська медична п'явка має три щелепи, що мають вигляд невеликих пил із близько 100 гострих зубів, які використовуються для прокусування шкіри хазяїна. На місці укусу залишається відмітка у формі літери Y всередині кола. Після прокусування шкіри та вприскування антикоагулянта (гірудина) та анестетиків, п'явки висмоктують кров хазяїна. Великі дорослі особини споживають до 15 мл. крові за один раз.

Місця існування та біологія

Зустріти цих червів можна у ставках, водоймах, що періодично пересихають, у заплавних водоймах, невеликих озерах, річках з повільною течією. В окремій водоймі популяція може досягати кількох тисяч особин. Існуванню виду сприяють наявність у водоймі жаб та відвідуванню його великими ссавцями(великою рогатою худобою та кіньми); відсутність ворогів—хижої великої псевдокінської п'явки Haemopis sanguisuga, наявність сприятливої для викладання коконів узбережної смуги; достатнє прогрівання води.

Європейська медична п'явка гермафродит. Вона відкладає яйця купками біля 50-ти яєць, біля води (але не в воді), в темних вологих місцях. Розмножується в неволі в напівпромислових умовах.

Охорона

Занесена до Червоної книги України, природоохоронний статус вразливий. Занесена до додатку II CITES, додатку III Бернської конвенції. Причини зникнення або зменшення чисельності: масове виловлювання, забруднення і знищення водойм, меліоративні заходи. Для збереження цього виду від вимирання, необхідно зберегти біотопи, відтворювати її штучно. Використовується в медицині: є джерелом цінного препарату гірудину та допомагає вилікувати тромбоз.

Примітки

  1. Utevsky, S., Zagmajster, M. & Trontelj, P. (2014) Hirudo medicinalis: інформація на сайті МСОП(версія 2014.1) (англ.) 19 грудня 2013

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.