П'ятниця
П'ятниця — п'ятий день тижня, між четвергом та суботою.
![](../I/L%C3%A9on_Bonnat_-_Le_Christ_en_croix_-_PPP411_-_Mus%C3%A9e_des_Beaux-Arts_de_la_ville_de_Paris.jpg.webp)
![](../I/Freya.jpg.webp)
Історично-релігійні аспекти
Відзначається у християнському світі постом і молитвами з уваги на Велику П'ятницю і на смерть Христа цього дня, пізніше персоніфікований, як деякі інші дні тижня. Під впливом дохристиянських вірувань і в пов'язанні подекуди з культом св. Параскевії, а то й ототожнюваний з нею, образ п'ятниці сконкретизувався в народно-християнській міфології в постать св. П'ятниці (П'ятінки-Матінки), яка у вигляді простоволосої жінки у білому попереджає жінок, щоб не працювали у п'ятницю, і нагороджує, коли її слухають, чи карає, якщо не дотримуються заборони. Одягнену, як П'ятницю, жінку водили, приносили їй дари, влаштовували для неї трапези (зокрема під Велику П'ятницю і під Параску 28 жовтня). В апокрифічному «Слові про 12 п'ятниць» подано великі події, які сталися у п'ятницю, і ті 12 п'ятниць, що їх треба було святкувати, особливо ж десяту п'ятницю («Десятуху»). У народних леґендах і піснях п'ятниця прославляється інколи, як Свята Матінка, Пречиста, яка обдаровує людей усім добром.
Здебільшого, коли має місце п'ятиденний робочий тиждень, п'ятниця — останній робочий день, що передує вихідним, тому розглядається, як привід для святкування.
- У Стародавньому Римі п'ятниця була присвячена Венері, у давньогерманських племен — богині Фріґґ (Фрія). Саме тому в англійській мові п'ятниця має назву Friday.
- В ісламі п'ятниця — джу́ма (день зборів), святковий, в більшості мусульманських країн вихідний день, день церковної служби в мечетях. Цього дня всі повнолітні здорові мусульмани повинні збиратися для полуденної молитви і слухання проповідей.
- Єврейський Шабат починається після заходу сонця у п'ятницю та продовжується до появи трьох перших зірок увечері в суботу.
Походження назви в мовах світу
- У японській мові «п'ятниця» звучить, як «день металу» (金曜日).
- На санскриті Шукравар (день Шукри).
- У португальській мові «п'ятниця» звучить, як «шостий день» (sexta-feira).
- У німецькій мові «п'ятниця» звучить, як «вільний день» (Freitag).
Джерела
- П'ятниця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Завадська В., Музиченко Я., Таланчук О., Шалак О. 100 найвідоміших образів української міфології. — К.: Орфей, 2002. — 448 с., ISBN 966-96200-0-7
Посилання
- П'ятниця // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XII : Літери По — Риз. — С. 1545-1546. — 1000 екз.
Дні тижня |
Понеділок • Вівторок • Середа • Четвер • П'ятниця • Субота • Неділя |