Радіаційний захист

Радіаційний захист — визначається Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) як "Захист людей від шкідливих наслідків впливу іонізуючого випромінювання та засоби його досягнення" [1]. Зараження може бути спричинене зовнішнім джерелом випромінювання, що знаходиться за межами людського тіла, або відбуватися внаслідок внутрішнього опромінення, спричиненого потраплянням в організм радіоактивного забруднення. Іонізуюче випромінювання широко використовується у промисловості та медицині та може становити значну загрозу здоров’ю, завдаючи мікроскопічних пошкоджень живій тканині. Існує дві основні категорії впливу іонізуючого випромінювання на здоров'я. У великих дозах воно може спричинити "тканинні" ефекти, які також називають "детермінованими" ефектами через певність, що вони відбудуться. Вимірюється в греях та призводить до променевої хвороби. При низькому рівні опромінення можливі статистично підвищені ризики радіоіндукованого раку. Ефекти від низьких доз називаються "стохастичними" через невизначеність їх виникнення. Зазвичай вимірюється у зівертах.


Фундаментальним для радіаційного захисту є уникнення або зменшення дози за допомогою простих захисних заходів часу, відстані та екранування. Тривалість впливу повинна бути обмежена до мінімальної, відстань від джерела випромінювання повинна бути максимальною, а джерело випромінювання — екранованим, коле це можливо. Для вимірювання особистого поглинання дози при професійному чи аварійному впливі, для зовнішнього випромінювання використовуються особисті дозиметри, а для внутрішньої дози через потрапляння радіоактивного забруднення застосовуються методи біопроби.

Види захисту від іонізуючого випромінювання

  • фізичний: застосування різних екранів, матеріалів, що поглинають випромінювання тощо
  • біологічний: є комплексом репаруючих ензимів тощо

Див. також

Посилання

Джерела

  1. IAEA Safety Glossary - draft 2016 revision.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.