Міжнародне агентство з атомної енергії

Міжнаро́дна аге́нція з а́томної ене́ргії або МАГАТЕ (англ. International Atomic Energy Agency) є провідним світовим міжнародним урядовим форумом науково-технічної співпраці в області мирного використання ядерної технології. Станом на квітень 2015 року до складу Агентства входять 164 країни-члени. МАГАТЕ входить до загальної системи міжнародних організацій ООН, а його відносини з ООН базуються на окремій угоді від 1959 року.

Міжнародна агенція з атомної енергії
англ. International Atomic Energy Agency
Абревіатура МАГАТЕ
IAEA
Члени 155 ( в англ. і рос. Вікіпедії 173) країн Список
Принцип формування Глобальна організація
Мета утворення контроль за мирним використанням атомної енергії
Заснована 1957 рік
Штаб-квартира Відень
Бюджет 315.4 млн. євро 2010[1]
Вебсайт http://www.iaea.org/

Країни учасниці МАГАТЕ

МАГАТЕ було створено як автономну організацію 29 липня 1957 р. Хоча встановлено, незалежно від Організації Об'єднаних Націй за допомогою свого власного міжнародного договору, Статуту МАГАТЕ, доповідей МАГАТЕ як до Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй та Ради Безпеки.

МАГАТЕ зі штаб-квартирою у Відні. МАГАТЕ має два «регіональні бюро», які розташовані в Торонто, Канада, і в Токіо, Японія. МАГАТЕ також має два відділення зв'язку, які розташовані в Нью-Йорку, США, і в Женеві, Швейцарія. Разом з ЮНЕСКО Агентство керує міжнародною лабораторією морського довкілля у Монако та міжнародним центром теоретичної фізики у Трієсті (Італія). Разом з Всесвітньою сільськогосподарською організацією (FAO) Агентство керує спільним підрозділом МАГАТЕ/FAO у Відні, який вивчає застосування ядерних технологій для забезпечення безпеки продовольства та в сільському господарстві. Агентство також співпрацює з Всесвітньою організацією охорони здоров'я на напрямку вирішення проблем використання радіації в медицині і біології.

МАГАТЕ служить як міжурядовий форум для науково-технічного співробітництва в області мирного використання ядерних технологій та ядерної енергетики в усьому світі. Програми МАГАТЕ заохочують розвиток мирних застосувань ядерних технологій, забезпечують міжнародні гарантії від незаконного використання ядерних технологій і ядерних матеріалів, а також сприяють ядерної безпеки (в тому числі радіаційного захисту) і норм ядерної безпеки та їх реалізації.

Головними органами Агентства є щорічна Генеральна Конференція МАГАТЕ, участь у роботі якої беруть усі члена Агентства, та Рада керуючих МАГАТЕ, до складу якої входять, за географічною приналежністю, 35 країн-членів, які змінюються на ротаційній основі. Генеральний директор МАГАТЕ, який обирається на чотири роки, очолює роботу Агентства та його Секретаріат. Наразі, Генеральним директором МАГАТЕ є представник Японії — Ю.Амано (2013—2017 роки). МАГАТЕ і його колишній генеральний директор Мухаммед аль-Барадеї, були спільно удостоєні Нобелівської премії миру 7 жовтня 2005 року.

Під егідою Агентства було розроблено та схвалено 12 міжнародних конвенцій у сферах ядерної безпеки, фізичної ядерної безпеки та ядерної відповідальності.

Цілі і напрямки діяльності

Статут Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) ухвалили 26 жовтня 1956 року на міжнародній конференції, яку проводили в штаб-квартирі ООН. Агентство почало існувати у Відні з 29 липня 1957 року. 14 листопада 1957 року Генеральна Асамблея ухвалила угоду щодо відносин між МАГАТЕ і ООН.

Згідно з Статутом двома основними цілями діяльності МАГАТЕ є контроль за мирним використанням атомної енергії і забезпечення того, що допомогу МАГАТЕ не буде використано у військових цілях.

МАГАТЕ встановлює стандарти ядерної безпеки і захисту довкілля, надає країнам-членам технічну допомогу, а також заохочує обмін науковою і технічною інформацією щодо ядерної енергії.

Однією з важливих функцій Агентства є забезпечення того, що ядерні матеріали і обладнання прямого та подвійного використання не використовуватимуть для військових цілей. Система гарантій МАГАТЕ базується на суворому контролі за використанням ядерних матеріалів, які здійснюють на місцях інспектори МАГАТЕ.

МАГАТЕ надає поради і практичну допомогу урядам різних країн щодо здійснення програм використання атомної енергії. Головна ціль цих програм — сприяти передачі навичок і знань для того, щоб країни могли здійснювати атомні програми ефективніше і безпечніше. Агентство пропонує радників й обладнання, навчає спеціалістів.

МАГАТЕ збирає інформацію стосовно кожного аспекту ядерних технологій і поширює її за допомогою своєї Міжнародної ядерної інформаційної системи у Відні. Разом з ЮНЕСКО Агентство керує Міжнародним центром теоретичної фізики в Трієсті, Італія, а також утримує три лабораторії для вивчення можливого практичного застосування принципів ядерної фізики. Агентство співпрацює з ВОЗ щодо проблем використання радіації в медицині і біології.

На сьогодні основними напрямками діяльності МАГАТЕ є:

 1. Ядерна енергетика, паливний цикл та ядерна наука (програма ІНПРО, технології ядерного паливного циклу та матеріалів, створення потенціалу та збереження ядерних знань для стійкого енергетичного розвитку, сприяння розвитку різних галузей ядерної науки);
 2. Ядерні застосування у сферах безпеки продовольства та в сільському господарстві, для охорони здоров'я (ракові захворювання, томографія), забезпечення водних ресурсів, для оцінки та раціонального використання морського та наземного середовища, виробництво медичних радіоізотопів та радіаційні технології, управління технічним співробітництвом у цілях розвитку.
 3. Ядерна та фізична ядерна безпека (безпека ядерних установок, радіаційна безпека та безпека перевезень, поводження з радіоактивними відходами, фізична ядерна безпека, готовність на реагування у випадку інцидентів та аварійних ситуацій);
 4. Ядерна перевірка (застосування системи гарантій МАГАТЕ, імплементація гарантій Агентства в Ірані, Сирії та КНДР).
 5. Регулярний бюджет МАГАТЕ складає близько 340 млн євро і формується з обов'язкових та добровільних внесків країн-членів. Фонд технічного співробітництва Агентства складає майже 100 млн євро добровільних внесків країн.

Нерозповсюдження ядерної зброї

Найважливіший напрям діяльності МАГАТЕ — забезпечення нерозповсюдження ядерної зброї. У 1968 році 102 країни підписали договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). За Договором про нерозповсюдження ядерної зброї на МАГАТЕ покладена перевірка виконання зобов'язань його учасників. Контрольні функції Агентства — так звані гарантії МАГАТЕ — мають за мету не допустити в країнах, що не володіють ядерною зброєю, переключення ядерних матеріалів з мирного застосування на створення ядерної зброї. Перевірка може відбуватися тільки на основі угоди з державою, в якій повинна проводитися інспекція. Укладання угоди з МАГАТЕ про застосування гарантій є обов'язковим для держав, що не володіють ядерною зброєю та приєднались до ДНЯЗ, і обумовлене статтею ІІІ ДНЯЗ. Повномасштабний контроль МАГАТЕ за всіма ядерними матеріалами в усій мирній ядерній діяльності розповсюджується на десятки країн світу, включаючи держави з розвиненою ядерною промисловістю. У добровільному порядку під гарантії Агентства поставили також окремі ядерні установки США, Велика Британія, Франція, Китай, Росія. Досі діє 225 угод про гарантії з 141 державою.

Структура організації

Керівними органами МАГАТЕ є Генеральна конференція, Рада керівників, Секретаріат. В структурі Секретаріату МАГАТЕ налічується шість департаментів: ядерної енергії (займається питаннями ядерної енергетики, паливного циклу та поводження з відходами), ядерної безпеки (ядерна безпека, фізична ядерна безпека та захищеність, радіаційна безпека та безпека відходів), ядерних наук та застосувань (використання ядерних технологій у мирних цілях), гарантій (перевірка мирного використання ядерної енергії), технічного співробітництва (національні, регіональні та міжнародні програми) та управління (бюджетно-фінансові питання, менеджмент персоналу, юридична та адміністративна підтримка). Станом на квітень 2015 року в Секретаріаті Агентства працює близько 2 500 співробітників.

Генеральна конференція — найвищий орган агентства. Складається з представників всіх країн, що входять в організацію, обирає Раду керівників і контролює роботу секретаріату, обирає генерального директора.

Генеральна конференція скликається один раз на рік.

Рада керівників складається з 35 розпорядних директорів, є виконавчим органом агентства. Він правомочний ухвалювати рішення, обов'язкові для виконання всіма країнами-членами МАГАТЕ. Рада керівників зазвичай збирається п'ять разів на рік: в березні, червні, двічі в вересні (до і після Генеральної конференції) та в грудні. На зустрічах він проаналізував бюджет, програму і умови для прийому нових членів.

Члени:

 • Аргентина
 • Австралія
 • Бельгія
 • Бразилія
 • Болгарія
 • Чилі
 • Китай
 • Чехія
 • Еквадор
 • Єгипет
 • Франція
 • Нідерланди
 • Франція
 • Індія
 • Індонезія
 • Японія
 • Йорданія
 • Канада
 • Південна Корея
 • Куба
 • Канада
 • Нігер
 • Португалія
 • ПАР
 • Росія
 • Саудівська Аравія
 • Сінгапур
 • США
 • Швеція
 • Туніс
 • Танзанія
 • Угорщина
 • Велика Британія
 • Італія
 • Мексика

Секретаріат — адміністративний орган, має в своєму складі відділ ядерної енергії і безпеки, що відає питаннями ядерної енергетики і реакторів, ядерною безпекою, захистом довкілля і науково-технічною інформацією, відділ наукових досліджень ізотопів, відділ технічної співпраці і відділ адміністрації. На Секретаріат, який очолює Генеральний директор, покладається обов'язок здійснення програми МАГАТЕ після її затвердження Радою і Генеральною конференцією.

Генеральний директор обирається строком на 4 роки.

Штаб-квартира МАГАТЕ розташована у Відні. Крім того, МАГАТЕ має регіональні відділення в Торонто, Женеві, Нью-Йорку і Токіо, лабораторії в Австрії і Монако і дослідницький центр в Трієсті, яким управляє ЮНЕСКО.

Департамент гарантій, створений в рамках Секретаріату МАГАТЕ, забезпечує контроль за ядерними установками і матеріалами шляхом вивчення відповідних облікових документів, перевірки роботи операторів на ядерних установках, проведення вибіркових вимірювань в «ключових точках» установок. З цією метою широко практикується напрямок інспекторів на місця.

Генеральні директори МАГАТЕ

Ім'яКраїнаТермін перебування на посту
Коул Стерлінг США1 грудня 1957 30 листопада 1961
Сігвард Еклунд Швеція1 грудня 1961 30 листопада 1981
Ханс Блікс Швеція1 грудня 1981 30 листопада 1997
Мухаммед аль-Барадаї Єгипет1 грудня 1997 30 листопада 2009
Амано Юкія Японія1 грудня 2009 22 липня 2019
Рафаель Гроссі Аргентина1 грудня 2019 — дотепер

З 1997 року організацію очолював Мухаммед аль-Барадаї (Mohamed ElBaradei) — професійний дипломат з Єгипту. На це пост він був переобраний двічі — в 2001 і 2005 роках.

2 липня 2009 Рада керівників Міжнародного агентства з атомної енергії вибрала новим гендиректором організації японця Юкіо Амано.

3 грудня 2019 року новим директором МАГАТЕ, після раптової смерті Амано, став Рафаель Маріано Гроссі.

Засоби аналізу і оцінки безпеки

У різні роки МАГАТЕ розробило наступні засоби аналізу і оцінки безпеки:

 • Система звітів по інцидентах на АЕС (англ. IRS — Incident Report System). Ця система містить у собі збирання, систематизацію та аналіз аварій і інцидентів, що відбулись на ядерних установках країн-членів МАГАТЕ.
 • Міжнародна шкала ядерних подій (англ. INES — International Nuclear Event Scale). Ця шкала поділяється на 7 рівнів (а також нульовий) класифікації подій і дозволяє оцінити ступінь їх важливості з погляду ядерної безпеки.
 • Група аналізу експлуатаційної безпеки (англ. OSART — Operating Safety Analysis Review Team). Місії OSART мають на меті підвищити експлуатаційну безпеку АЕС за рахунок обміну досвідом експлуатації, накопиченим в світі. Ця група включає до свого складу експертів і фахівців в галузі атомної енергії країн-членів МАГАТЕ, які використовують Керівництва OSART для проведення оцінки. Такі місії проходять на різних АЕС світу, тривають зазвичай 3 тижні, і на підставі проведеної оцінки розробляється звіт, що містить опис позитивної практики експлуатації (що визнається таким чином на міжнародному рівні), а також пропозиції та рекомендації.
 • Група аналізу подій, важливих з точки зору безпеки (англ. ASSET — Assessment of Safety Significative Event Team). Це міжнародна група експертів, яка виявляє корінні причини важливих з точки зору безпеки подій, обраних експлуатуючою організацією і національними органами нагляду за безпекою, а також пропонує коригувальні заходи за цими подіями.

Керівництва і рекомендаційна нормативна документація

МАГАТЕ розробляє також керівництва і рекомендаційну нормативну документацію:

 • Норми з ядерної безпеки (англ. NUSS — Nuclear Safety Standards). Ці норми стосуються урядових структур, що забезпечують експлуатацію та нагляд за безпекою АЕС, а також вибір майданчиків під будівництво АЕС, проектування, будівництво і забезпечення якості. Ці норми розроблені робочими групами, що складаються з експертів різних країн-членів МАГАТЕ. Норми носять рекомендаційний характер, оскільки Агентство не має права нав'язувати те, що знаходиться у віданні національних органів, проте національні норми більшості країн світу містять приписи, еквівалентні нормам NUSS.
 • Міжнародна консультативна група з ядерної безпеки (англ. INSAG — International Nuclear Safety Advisory Group). Ця група радників при Генеральному Директора МАГАТЕ випустила ряд звітів:
  • INSAG-1 — перший звіт INSAG, який був написаний в серпні 1986 року, після аварії на Чорнобильській АЕС. У цьому звіті як основні причини аварії вказувалися численні порушення інструкцій і помилки персоналу поряд з недотриманням культури безпеки .
  • INSAG-3 — «Основні принципи безпеки для атомних станцій», 1988 рік.
  • INSAG-4 — документ, що визначає суть культури безпеки , 1991 рік.
  • INSAG-7 — звіт, присвячений уточненню причин чорнобильської аварії. Зокрема, в ній підкреслюється, що конструктивні недоліки реактора і органів СУЗ сприяли вчиненню помилок персоналом, 1992 рік.

Бюджет організації

МАГАТЕ регулярний бюджет на 2010 рік становить € 315 400 000.[1]

Регулярний бюджет 2010 євро (€)

№ п/пСтаттяСума
1.Ядерна енергетика, паливний цикл і ядерні31 790 659
2.Ядерні методи для розвитку та охорони навколишнього середовища36 551 831
3.Ядерна безпека29 549 050
4.Ядерна перевірка121 542 584
5.Управління та адміністративні послуги77 594 649
6.Управління технічного співробітництва в цілях розвитку18 455 888
Разом за програмами Агентства315 484 661

Країни учасниці

Станом на листопад 2010 року агентство нараховувало 151 країну учасницю[2]

Нобелівська премія

МАГАТЕ і Мухаммед аль-Барадаї отримали Нобелівську премію миру у 2005 р. «За зусилля по запобіганню використання атомної енергії у військових цілях і з забезпечення її застосування в мирній справі в максимально безпечних умовах» .

Примітки

Див. також

Посилання

Джерела

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.