Радіофабрика

Радіофабрика (нім. Radiofabrik 107,5), Вільне радіо Зальцбурга, - громадське радіо в Зальцбурзі (Австрія) і найбільше вільне радіо в Західній Австрії [1] .

Radiofabrik 107,5
Країна Австрія
Місто трансляції Зальцбург
Територія Північні області федеральної землі Зальцбург, сусідні округи Баварії
Гасло Gut zu hören (приємно чути)
Частота107,5 МГц, 97,3 МГц і 103,8 МГц
Мованімецька, англійська, фарсі, гінді, іспанська, французька, хорватська та ін.
Вперше в ефірі1998 (24 роки)
ФорматВільне громадське некомерційне радіо
Головний редакторМір'ям Вінтер
ЗасновникВольфґанґ Гірнер
ВласникОб’єднання вільного радіо Зальцбурга
КерівникиАльф Альтендорф, Ева Шмідгубер
Братні проектиhttps://de.wikipedia.org/wiki/FS1_(Fernsehsender) - вільне телебачення Зальцбурга
ОнлайнСлухати
Вебсторінкаfacebook.com/radiofabrik

Історія

Коробка сірників з рекламою "Piratenradio Bongo 500", 1992 рік

Деякі з засновників Радіофабрики, як-от колишній голова Вольфганг Хірнер, брали участь у діяльності піратської радіостанції (Radio Bongo 500)[2] у 1992 році під час дії державної радіомонополії в Австрії.

Радіофабрика вийшла в ефір безпосередньо після скасування австрійської державної монополії на радіомовлення у 1998 році, ставши другою вільною радіостанцією на австрійському радіопросторі (після Radio Helsinki в Ґраці). Її час в ефірі обмежувався п’ятигодинним проміжком на комерційному радіо Radio Arabella.

У січні 2002 розпочалося щоденне мовлення у партнерстві з фірмою Objektwerbung GmbH. У зв’язку з фінансовими труднощами в жовтні 2003 комерційний партнер станції припинив діяльність, в зв’язку з чим Радіофабрика отримала власну повну ліцензію.

На початку свого існування станція знаходилась в так званій контейнерній студії[3]. З 2005 року Радіофабрика займає професійно обладнане приміщення (офіс, студія, кімната запису та зала для семінарів) в найбільшому автономному культурному центрі Західної Австрії, ARGE-Kultur Salzburg[4].

У лютому 2009 року Радіофабрика розпочала кампанію за впровадження роздільної сплати податку за теле- та радіомовлення в федеральній землі Зальцбург[5].

У квітні 2011 року Австрійське управління комунікацій KommAustria подовжило дію ліцензії на наступні десять років до 2021 року[6].

У 2012 році Радіофабрика заснувала телевізійну станцію FS1.

Перша зовнішня студія Радіофабрики відкрилась у липні 2015 року[7].

Програма та концепція

Контейнерна студія, у якій Радіофабрика знаходилась до 2005 року

Радіофабрика є некомерційним, вільним радіо і тому відкрита усім зацікавленим особам і групам, особливо тим, які не мають належного представництва у комерційних і суспільних медіа. Тут виходять програми, створені літніми людьми для літніх людей, дітьми або підлітками для дітей і підлітків. Загалом Радіофабрика транслює програми більш ніж десятьма різними мовами. ЇЇ можна вважати одним із медіаджерел з найбільшим розмаїттям поглядів в Зальцбурзі.

Усі бажаючі можуть на добровільній основі створити власну передачу: передумовою для цього є членство у об’єднанні та успішне проходження вступного курсу, в якому навчають основ медіаправа, студійної техніки та ведення прямої трансляції. Виняток становлять програми з расистським, сексистським, прославляючим насильством або антидемократичним змістом, а також релігійна пропаганда.

Наразі Радіофабрика транслює на частотах 107,5 MHz[8], 97,3 MHz і 103,8 MHz (кабель) більш ніж 190 програм[9] від 300 авторів.

До вересня 2012 року головним редактором радіостанції був неоднократно відзначений нагородами журналіст Георг Віммер[10], а програма координувалась менеджером проектів Евою Шмідгубер.

Професійні редакції

Студійна дискусія на тему виборів Зальцбурзької муніципальної ради за участі Тімни Пахнер та Даніеля Берґервайса – редакторів радіожурналу unerhört! 2019 р.

З моменту свого заснування і дотепер Радіофабрика має власну напівпрофесійну редакцію. Для створення і ведення випуску новин "Magazin um 5" до головного редактора долучилася команда редакторів-практикантів. Передача виходила кілька разів на тиждень і припинила своє існування у 2015 за браком фінансування[11].

Восени 2018 року за підтримки владних структур міста Зальцбург був впроваджений курс медійної освіти для редакторів (Lehrredaktion). Щороку група охочих отримати базові навички у сфері журналістики бере участь у цьому курсі. По успішному завершенні курсу учасники можуть приєднатися до редакції випуску новин "unerhört!" (нім. "нечувано")[12].

За підбір музичного матеріалу та спеціальну музичну програму Радіофабрики відповідає професійна музична редакція.

Освітня діяльність

Працівники Радіофабрики є авторами низки навчальних курсів та семінарів на медійну тематику[13]. Згідно з внутрішньою статистикою Радіофабрики, тут пропонується найширший спектр медійних курсів серед інших представників некомерційного мовлення в Австрії[14]. Теми курсів варіюються від модерації передач і редагування аудіоматеріалів до просування медіа-продуктів, а також курсів із класичної журналістики. У 2019 році більше 1400 осіб закінчили один чи декілька курсів Радіофабрики.

Організація

Студія Радіофабрики на 2 поверсі культурно-просвітницького закладу ARGEkultur. Антена на даху передає на частоті 97,3 МГц
Керівна рада Радіофабрики, зліва направо: Олівер Бауман, Ева-Марія Кубін, Вольфганг Штьогер, Су Каррер, Вольфганг Гірнер (2015)

До 2009 року Радіофабрика займалась організаційною роботою двох структур: Об’єднання вільного радіо Зальцбургу, членами якого на інституційному рівні є усі автори програм і спонсори, існувало на основі радіостанції. У володінні об’єднання перебувала також і компанія Sendeanlagen GesmbH, власник радіоліцензії. З жовтня 2009 року об’єднання є універсальним правонаступником цієї компанії[15].

В дорадчому апараті об’єднання станом на червень 2019 року головує педагог і журналіст Олівер Бауман, іншими його членами є науковиці Зальцбурзького університету Су Карер та Ева-Марія Кубін, культурний менеджер Сімоне Сеймер, підприємець та засновник Радіофабрики Вольфганг Гірнер, економічний консультант Вольфґанґ Штьоґер[16].

До початку 2007 року радіостанцію очолював її засновник, Вольфганг Гірнер. Викладач Андреас Вагнер у 2007 році обійняв посаду комерційного директора. З березня 2008 року медіаменеджер та -митець Альф Альтендорф (раніше працював на TIV, задіяний в становленні телеканалу Okto) є керівником Радіофабрики, у 2018 році до нього приєдналась Ева Шмідхубер як керівник програм[17].

Фінансування

Діяльність станції фінансується громадськими внесками та власними надходженнями (членські внески, освітня діяльність тощо)[18].

Проектна діяльність

Радіофабрика співпрацює з культурними центрами та громадськими організаціями Зальцбурга на локальному рівні, а також бере участь в інтернаціональних проектах ЄС.  

Медіаосвітницька діяльність набуває все більшого значення для Радіофабрики. Про це свідчить, наприклад, проект Interreg-IIIA-Projekt "EuRegio Medienzentrum" (2006-2009), партнерами якого виступили об'єднання Aktion Film Salzburg та адміністрація округа Траунштайн[19].

Проекти

Конференція Civilmedia, логотип 2017

Поточні та завершені проекти[20] включають:

  • Check your Choice і Check Europe (2014, на замовлення Європарламенту)
  • Проект ЄС Addicted 2 Random (2011–2013)
  • Проект ЄС Hörstolpersteine (2012)
  • Проект ЄС Ohrenblicke (2009–2011)
  • Проект ЄС Ein Hörmahnmal (2009–2010)
  • Проект " Civil Media" (щорічна конференція з 2005 р.) [21]
  • Проект ЄС "Radiodialoge - Stimmen der Vielfalt" (2008-2009)
  • Проект ЄС Talk About It (2007-2008)
  • Проект ЄС Let's Talk About Science (2007)
  • Проект ЄС I Speak Football (2008)
  • EuRegio - Медіацентр (2006-2009)
  • EuRegio - Дитяче радіо - зроблене дітьми, про дітей, для дітей
  • Ballkönigin - проект молодіжної спортивної журналістики на чемпіонаті Європи з футболу 2008
  • mozartRemixed (2006)

Технічне забезпечення

Радіофабрика – зона покриття (2014)

Радіофабрика створює спеціальне програмне забезпечення для радіоредакцій.

Герман Губер, програміст та директор з технологій обробки даних, представив власну програму для автоматизованого радіомовлення YARM (Yet Another Radio Manager) на фестивалі Ars Electronica у 2005 році. На неї відтоді перейшли багато австрійських вільних радіостанцій. Розробка припинилась в 2014 році[22].

Інтернет-платформи вільних радіостанцій в Австрії та Німеччині уможливлюють взаємний обмін контентом.

Зовнішня студія Radio Reichenhall – приміщення студії (2015)

Зона покриття і прийом

Радіофабрика транслює на частоті УКВ 107,5 Мгц, її зона покриття охоплює північні області федеральної землі Зальцбург (Фляхгау, Тенненгау, Зальцбург Зеєнланд) і сягає сусідніх округів Баварії (Траунштайн, Берхтесгаден). Окрім цього, радіостанція послуговується аналоговим мовленням на частоті 103,8 Мгц і цифровим мовленням по всій території федеральної землі під програмним номером 42 в мережі Salzburg AG, а також має пряму інтернет-трансляцію[23].

Загальна технічна зона покриття охоплює близько 425 000 осіб[24].

Допоміжний радіопередавач на частоті 97,3 Мгц знаходиться у будівля ARGEKultur у Зальцбурзі, основну антену на частоті 107,5 Мгц було встановлено біля церкви Марія Пляйн у 2002 році. На початку 2013 року вона була перенесена на Гогґітцен, гору в громаді Берггайм, для покращення сигналу. Радіоточка була названа на честь британської математиці і програмістки Ади Лавлейс (1815-1852) і отримала назву “Ада”[25].

З березня 2015 року радіостанція має зовнішню студію в Бад-Райхенгаллі (Німеччина). Планується відкриття наступних студій[26].

Партнерства

Радіофабрика є членом об’єднання вільних радіо Австрії (VFRÖ), Dachverband Salzburger Kulturstätten, IG Kultur Österreich і освітньої організації COMMIT[27].

Вона є засновником і співвласником громадського некомерційного телебачення Зальцбургу, яке працює з лютого 2012 року під назвою FS1[28].

Організація також є офіційним партнером BBC World Service і вісім разів на день передає короткий огляд новин англійською мовою[29].

Партнерство укладено також і з американським журналом Democracy Now [30]

Нагороди

Федеральний президент Хайнц Фішер нагороджує представниць Радіофабрики Нагородою за підтримку прав дитини (2011)

Радіофабрика була відзначена такими нагородами: [31]

• Премія за інтеграцію і права людини для діячів культури, за підтримки Австрійської Партії Зелених у Зальцбурзі і Жерара Мортьє (2003)

    • Премія діячів культури федеральної землі Зальцбург (2003)

    • Радіопремія за досягнення в освіті дорослих – нагорода Едуарда Плуає (2007, 2008)

    • Радіопремія за досягнення в освіті дорослих – експериментальні/інтерактивні проекти (2009[32], 2010[33], 2018[34])

    • Радіопремія за досягнення в освіті дорослих – інформаційні проекти (2011, 2012)

    • Радіопремія за досягнення в освіті дорослих – короткотривалі проекти (2013, 2014)

    • Альтернативна медіапремія Нюрнберзької медіаакадемії і фонду Фрідріха Еберта (2008)

    • Медіапремія німецької християнської організації для дітей, що потребують гуманітарної допомоги Kindernothilfe (2008)

    • ESIS – Європейська відзнака за інноваційні мовні проекти (2003, 2008)[35]

    • Топ 100 зальцбуржців 2003, 2004 & 2008 (2003–26. Вольфганг Гірнер/Георг Віммер, 2004–34.- Герман Губер, 2008–17.-Альф Альтендорф/Георг Віммер)[36][37]

Премія Radio Schorsch

Презентація Radioschorsch 2013 у Зальцбурзі

З 2008 року Радіофабрика вручає власну медіапремію Radio Schorsch, назва якої походить від назви першої радіоточки колишньої піратської радіостанції і попередника Радіофабрики Radio Bongo 500. Донині переможцями премії ставали передачі, автори передач або співробітники[38].

  • 2008: Artarium – Трохи інакший мистецький біотоп / Розі Ґабріель (почесна премія)
  • 2009: Squirrelkids
  • 2010: Сабаха Сінанович
  • 2011: Едіт Шиллер / Маркус Діс (Lifetime Achievement)
  • 2013: Hallo Nachbarland (“Networking und Community-Building”), Radio Stachelschwein (“Соціальні перспективи та їх реалізація”), Soundburg-Radio ("Технологічна першість"), Ґеорґ Віммер (Lifetime Achievement)
  • 2015: Stoned Poets (Kultur), Menschen in Aktion (“Соціальна політика”)
  • 2016: Battle & Hum, Skrupellose Fische („Edutainment”)
  • 2017: Mexico anders, Radio Lebenshilfe Salzburg (“Дати голос”)
  • 2018: Geographical Imaginations – передача Кевіна Фокса „A Year in Studio B“ (“Що воно таке? Довга передача”), Perlentaucher – Норберт К. Гунд & Крістофер Шмаль (“Що воно таке? Конкурс джинглів”), Тереза Луґштайн (“Почесна премія за особливі заслуги”)
  • 2019: Talk2Much (“Політично, суспільно, до роздумів”), Ethnoskop (“Найкраща гостьова передача”), музична редакція – Ніко Фукс, Романа Штюкльшвайґер (“Почесна премія”)

Посилання

Література

Примітки

  1. "Mehrsprachig und lokal – Nichtkommerzieller Rundfunk und Public Value in Österreich", 2010, Schriftenreihe der RTR-GmbH, Helmut Peissl, Petra Pfisterer, Judith Purkarthofer, Brigitta Busch, S.42, Sendungszahlen Freier Radios (PDF-файл; 1,18 MB), процитовано 25 липня 2015.
  2. Verband d. freien Radios, 2015 - "Entwicklung der Freien Radios in Österreich" v. Wolfgang Hirner / Helga Schwarzwald, процитовано 13 липня 2015.
  3. Архівна копія на сайті Wayback Machine.
  4. "Freie Radios auf dem Weg in die Professionalität?", 2005 v. Mirjam Winter Процитовано 3 вересня 2019.
  5. https://web.archive.org/web/20090228033543/http://petition.radiofabrik.at:80/, процитовано 3 вересня 2019.
  6. "KOA 1.416/11-013, Bescheid der KommAustria vom 11. April 2011" Архівовано 27 травня 2011 у Wayback Machine., процитовано 3 вересня 2019.
  7. Radiofabrik: Eröffnung Radio Reichenhall, процитовано 14 березня 2018.
  8. www.rtr.at, дані про радіочастоту, процитовано 22 липня 2019.
  9. Radiofabrik: Zahlen & Fakten, процитовано 14 березня 2018.
  10. radiofabrik.at: Georg Wimmer schaut nach vorne, процитовано 14 березня 2018.
  11. Radiofabrik stellt “Magazin um 5” aus finanziellen Gründen ein.. Radiofabrik (de-DE). Процитовано 17 червня 2020.
  12. Neuer Einstieg in den kritischen Journalismus: Radiofabrik startet Lehrredaktion. Radiofabrik (de-DE). Процитовано 17 червня 2020.
  13. Workshops. Radiofabrik (de-DE). Процитовано 17 червня 2020.
  14. Abgeschlossene Workshops. Radiofabrik (de-DE). Процитовано 17 червня 2020.
  15. Radiofabrik, 2009 - "Verein Freier Rundfunk übernimmt Sendeanlagen GesmbH", процитовано 14 березня 2018.
  16. Vorstand Radiofabrik, процитовано 11 червня 2019.
  17. Verband Freier Radios Österreich: Eva Schmidhuber ist neue "Geschäftsführerin Programm" in der Radiofabrik, процитовано 14 січня 2018.
  18. Finanzberichte der Radiofabrik, процитовано 14 березня 2018.
  19. Projekt EuRegio Medienzentrum, процитовано 14 липня 2015.
  20. Aktuelle und abgeschlossene Projekte der Radiofabrik, процитовано 14 березня 2018.
  21. Website von Civimedia, процитовано 14 липня 2015.
  22. radiofabrik.at: Y.A.R.M. - Yet Another Radio Manager (2004 - 2014), процитовано 14 березня 2018.
  23. radiofabrik.at: Sendedaten Radiofabrik, процитовано 21 липня 2019.
  24. radiofabrik.at: Zahlen & Fakten: Reichweite, процитовано 14 березня 2018.
  25. radiofabrik.at: Neuer Radiofabrik Sender „Ada“ verbessert Empfang von Salzburgs Freiem Radio, процитовано 14 березня 2018.
  26. radiofabrik.at: Projekt Radio Reichenhall, процитовано 14 березня 2018.
  27. "Partner der Radiofabrik", процитовано 27 серпня 2013.
  28. Radiofabrik, 2012 - "Einstieg Radiofabrik als eine der HauptgesellschafterInnen von FS1", процитовано 14 березня 2018.
  29. "Radiofabrik, 2016 - BBC World Service", процитовано 14 березня 2018.
  30. "International Stations", процитовано 22 січня 2017.
  31. radiofabrik.at: Preise und Auszeichnungen, процитовано 14 березня 2018.
  32. Online, Wiener Zeitung. Auszeichnungen für Kinderradio,Ö1 und Radio Stephansdom. Medien - Wiener Zeitung Online (нім.). Процитовано 30 серпня 2019.
  33. derStandard.at. DER STANDARD (de-AT). Процитовано 30 серпня 2019.
  34. ORF, 23/01/19, "Radiopreise der Erwachsenenbildung vergeben", процитовано 21 липня 2019.
  35. Архівна копія на сайті Wayback Machine.
  36. Die Liste der Top-100 Salzburger 2003. Salzburger Fenster. 29/12/03. Процитовано 30 серпня 2019.
  37. SalzburgerFenster - Top 100 Salzburger. Процитовано 3 вересня 2019.
  38. "Radioschorsch", процитовано 14 березня 2018.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.