Райхскомісаріат Нідерланди

Райхскомісаріат Нідерланди (нім. Reichskommissariat Niederlande, нід. Rijkscommissariaat Nederland) — адміністративно-територіальна одиниця Третього Рейху, що існувала у 1940—1945 на території окупованих німецькими військами Нідерландів.

Reichskommissariat Niederlande ((нім.))
Rijkscommissariaat Nederland ((нід.))
Райхскомісаріат Нідерланди
Цивільна адміністрація

1940  1945
Прапор Герб
Столиця Амстердам
Мови німецька, голландська,
Державний устрій Цивільна адміністрація
Рейхскомісар
 - 1940—1945 Артур Зейсс-Інкварт
Історія
 - Призначення Артура Зейсс-Інкварт 29 травня 1940
 - Капітуляції Німеччини і закінчення окупації 9 травня 1945
Населення
 -  8 834 000 осіб

Утворення

У результаті успішної Голландської операції, проведеної частинами Вермахту, і капітуляції Нідерландів 14 травня 1940 Німеччина встановила повний контроль над нідерландськими територіями. Частина нідерландських політиків на чолі з королевою Вільгельміною втекла до Лондона, де утворила уряд у вигнанні, а німці тим часом приступили до формування окупаційної адміністрації.

20 травня була створена німецька військова адміністрація Нідерландів на чолі з Александером фон Фалькенхаузеном, проте незабаром їй на зміну прийшла цивільна адміністрація, яку очолив Артур Зейсс-Інкварт. За планом Гітлера голландці мали розглядатися як «расово споріднені» люди відносно німців і залучатися до націонал-соціалізму.

29 травня 1940 Артур Зейсс-Інкварт офіційно вступив на посаду райхскомісара Нідерландів.

Структура

Верховенство в райхскомісаріаті Нідерланди належало райхскомісару Артуру Зейсс-Інкварт. Крім нього, існували чотири генеральні комісари:

  • Ганс Фішбок (генеральний комісар фінансів та економіки)
  • Ганс Альберт Ройтер (генеральний комісар безпеки)

Генеральні комісари «з особливих справ»:

  • Фріц Шмідт (1940—1943)
  • Віллі Ріттербуш (1943—1945)
  • Фрідріх Віммер (генеральний комісар юстиції)

Останні роки

Із 1944 територія райхскомісаріату піддавалася безперервним атакам з боку сил країн антигітлерівської коаліції. Перша спроба визволення Нідерландів була зроблена 17 вересня 1944 року, в день початку Операції «Маркет Гарден», в ході якої десантні підрозділи союзних армій висадилися на території Нідерландів, переслідуючи мету з'єднання з союзними танковими частинами в Бельгії і перехоплення стратегічної ініціативи. Однак через погану організацію і успішних дій німецької розвідки операція увінчалася неуспіхом.

Незабаром після цього, на початку 1945, визволення Нідерландів було здійснено канадськими військами, швидко впоравшись з ослабленими німецькими частинами. 9 травня 1945 Німеччина капітулювала, відмовившись від претензій на всі окуповані території, в тому числі, Нідерланди. Райхскомісаріат зазнав ліквідації.

Див. також

Джерела

  • L. de Jong (1969—1991). Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Staatsuitgeverij, 's-Gravenhage.((нід.)).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.