Раїм Тинчеров

З життя і творчості

Народився в селі Астирхан Таврійської губернії в 1908 році.

Рано залишившись без батька, був змушений допомагати матері утримувати сім'ю, займався самоосвітою.

У 1926 році опублікував в газеті «Яш къувет» («Молода сила») перший вірш «Мухалифеткярларгъа» («Спадкоємцям»), написаний в жанрі наслідування М. Горькому і В. Маяковському.

Незабаром вийшов у світ перший збіркник «Яш эзгилер» («Юні наспіви»), а в 1930 році — збірник «Юкселиш» («Підйом»).

Починаючи від 1930 року працював в національній періодиці, зокрема займав посаду перекладача і літературного редактора. У період колективізації створив низку оповідань і повістей, що відображають погляди та настрої радянського режиму першої чверті ХХ століття: «Темирджан къарт» («Старий із залізним серцем», 1931), «Шевкетовлар» («Шевкетови», 1932), «Эки дава» («Дві суперечки», 1934).

Згодом, у період депортації писав твори, в яких детально описував події воєнних років і депортації кримськотатарського народу.

У 1957 році почав роботу в першій кримськотатарській газеті післявоєнного періоду «Ленин байрагъы» («Ленінський прапор»), де пропрацював до останніх днів життя.

1959 року Р. Тинчеров разом з К. Джаманакли і Ю. Болатом упорядкували й видали в Ташкенті книгу кримськотатарських народних казок, що стала першою у повоєнний час і лишається одним з найавторитетніших видань фольклору кримців.

Помер Раїм Тинчеров після важкої хвороби в Ташкенті в 1973 році.

Бібліографія

  • Тынчеров Р., Болат Ю. Эдебият дерслиги : Орта мектепнинъ 8-джи ве 9-джы сыныфлары ичюн. – Симферополь : Кърымдевнешр, 1940. – 209 с.
  • Баарь танъында : повесть ве икяелер. – Ташкент : Эдебият нешрияты, 1964. – 154 с.
  • Черик асыр сонъ : икяелер. – Ташкент : Эдебият ве саньат нешрияты, 1970. – 192 с.

Джерела, посилання та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.