Рдесник кучерявий

Рдесник кучеря́вий (Potamogeton crispus) багаторічна водяна рослина родини рдесникових.

Рдесник кучерявий
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Частухоцвіті (Alismatales)
Родина: Рдесникові (Potamogetonaceae)
Рід: Рдесник (Potamogeton)
Вид:
Рдесник кучерявий (P. crispus)
Біноміальна назва
Potamogeton crispus

Морфологічна характеристика

Рдесник кучерявий та рдесник пронизанолистий у книзі Отто Томе «Флота Німеччини, Австрії та Швейцарії», 1885

Багаторічна водяна рослина з невеликим стеблом і листям, 4-6 см завдовжки і 0,7-1,3 см завширшки. Листя повністю відповідає назві — воно сильно хвилясте, з дрібними зубчиками по краю. Стебло — гіллясте, чотиригранне, сплюснуте, червонувате, тонке, 1-2 м завдовжки, нагадує морські водорості. Окремі пагони можуть відламуватися і продовжувати розвиток в вільноплаваючому вигляді.

Суцвіття колос. Тичинок і приймочок — по чотири.

Рдесник кучерявий повністю занурений у воду, лише під час цвітіння дрібні жовтуваті квітки піднімаються над водою і запилюються вітром. Плід — дрібна горіхоподібна кістянка з гачкоподібно загнутим носиком, рівним довжині плоду.

Росте в застійних і повільно протічних водах на глибині 0,1-3,5 м. Може рости при низьких температурах і дуже слабкому освітленні. Ця властивість забезпечує виду домінування у водних угрупованнях. Зимує на дні водойми у вигляді кореневищ і зимуючих бруньок.

Рдесник кучерявий поширений в обох півкулях (крім тропічної зони). До Північної Америки з Європи його завезли як цінний вид для риборозведення у ставках, але, розмножившись в багатьох водоймах, він інколи витісняє не менш цінні місцеві види.

Застосування

Препарати, виготовлені з надземних частин рдестника кучерявого (відвари, напари), в традиційній медицині народів Далекого Сходу вживали зовнішньо — при забиттях і пухлинах травматичного або запального походження, при суглобових і м'язових болях.

Всі рдесники містять багато вапна, тому можуть використовуватися як добриво.

Рдесниками харчуються водні молюски, комахи, риби; на їх підводних частинах — відкладають ікру.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.