Рибне господарство

Ри́бне господа́рство галузь господарства, до якої належить добування, переробка, відтворення і збільшення запасів риби та інших водних організмів у природних і штучних водоймах. Дає цінні харчові, кормові, лікарські й технічні продукти. Поділяється на рибальство, що має завданням ловити рибу і добувати морського звіра, та рибництво — збереження і поліпшення рибних запасів у природних водоймах і розведення риби у штучних. Рибальство може бути промисловим або аматорським (див. Спортивне рибальство). Промислове рибальство поділяється на океанічне, морське, прибережне і на внутрішніх водоймах (річках, озерах, ставках, водоймищах).

Риболовецький траулер

Рибальство

Рибалки з Шрі-Ланки

Риба́льство — приватний або промисловий лов риби та інших водних живих ресурсів. Під рибальством також розуміють полювання на таких морських тварин, як наприклад різні види молюсків, кальмарів, восьминогів, морських черепах, жаб і деяких інших їстівних морських безхребетних. Приватне рибальство залишається одною з найулюбленіших розваг і навіть таким популярним видом спорту, як спортивне рибальство.

Велике значення має океанічне рибальство. Одним з основних районів рибальства (а раніше — і китобійного промислу) є Антарктида. У зв'язку з надмірною інтенсифікацією вилову і значним його зменшенням, освоюються (в Індійському океані й біля берегів Антарктиди) нові райони і об'єкти риболовлі. У океанічному рибальстві в улові риби переважають такі види, як ставрида, сардинела, сардини, скумбрія, хек, нототенія, тунець тощо. Дедалі більшого розвитку набуває промисел креветок, лянґустів, кальмарів, а також нерибних морепродуктів (наприклад, водоростей).

Аквакультура

Збір устриць на фермі в Канкалі, Бретань

Аквакульту́ра — вирощування водних організмів, переважно їстівних. Включає також теоретичні знання і наукові дослідження в цій галузі. Для вирощування промислових організмів в морському середовищі використовується термін Марикультура.

Існують різні систем виробництва: на суші ставки, у морі — спеціальні сітки, насамперед для лосося, тріски та середземноморських видів риби. Креветок вирощують у ставках.

Україна

Див. також

Література

  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.
  • Наукові праці Українського науково-дослідного інституту рибного господарства (17 випусків). К.
  • Короткий Й.'’ Риби і рибний промисел на природних водоймах малогр рибальства УРСР. К. — X. 1951
  • Марченко О., Короткий І. Визначник прісноводних риб УРСР. К. 1954
  • Борисов П., Богданов А. Сырьевая база рыбной промышленности СССР. М. 1955
  • Slastenenko E. Karadeniz havzazi baliklari — The Fishes of the Black Sea Basin. Істамбул 1955 — 56
  • Амброз А. Рыбы Днепра, Южного Буга и Днепровско-Бугского лимана. К. 1956
  • Жарський Е. Річкове рибне господарство гор. Дністра. Нью-Йорк 1958
  • Мурін Д. Питання економіки і організації рибного господарства. К. 1960
  • Галусин П., Карпенко І., Кубарський І. Рибництво — важливе джерело продовольчих ресурсів. Л. 1965
  • Просяний В., Соловей А., Шпет Г. Рибництво. К. 1966
  • Сысоев Н. Экономика рыбной промышленности СССР. М. 1960
  • Томашевська С. Рибна промисловість Південного економічного району. Розміщення продуктивних сил Української РСР, республіканський міжвідомчий збірник, випуск 9. К. 1970.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.