Родзько Всеволод

Родзько Всеволод (біл.: Родзька Ўсевалад), «Воўк» (1920, с. Чучевичі Лунинецького повіту 1946, Мінськ) — білоруський політичний і військовий діяч, голова ЦК Білоруської незалежницької партії, організатор антибільшовицької підпільної боротьби.

Родзько Всеволод
Усевалад Родзька
Ім'я при народженні Родзько Всеволод
Народження 1920(1920)
с. Чучевичі,
Лунинецький повіт
Смерть 1946(1946)
 СРСР, Мінськ
Країна Білоруська Народна Республіка
Приналежність БНР
Рід військ десантні війська
Освіта Q50227652? і Q11771979?
Партія Білоруська незалежницька партія
Член Білоруська центральна рада
Звання генерал
Командування батальйон «Дальвіц»
Нагороди

Закінчив Новогрудську польську гімназію ім. Адама Міцкевича у 1938 році, а пізніше — підстаршинську школу у Замброві. У вересні 1939 року потрапив до німецького полону, звідки визволився 1940 року. Очолює Краківську філію Варшавського білоруського комітету. Входить до групи В. Годлевського, котра організувала Білоруську незалежницьку партію. З весни 1941 року — співпрацював з Абвером. З липня 1941 бургомістр Вітебська, проводить білоруську пропаганду. У серпні 1941 року він разом з Михайлом Вітушком і отаманом Якубом Харевським керує відділами Білоруської Самооборони у спільній з Поліською Січчю УПА антибільшовицькою операцією на Поліссі. З 1942 — голова ЦК БНП (псевдо «Вовк»), організовує підпілля і партизанський національний рух. Член Білоруської центральної ради, відповідальний за роботу з молоддю. З березня 1944 року — командир 15-го батальйону БКО. Розробив план антинімецького повстання у Мінську, яке так і не відбулося. Організував білоруський десантний батальйон «Дальвіц» у Східній Пруссії, де білоруські військові проходили десантну підготовку для діяльності на батьківщині. Проводив перемовини з українськими націоналістами про координацію антибільшовицької боротьби. Після роззброєння батальйону «Дальвіц» у Чехії з групою пробирається до Польщі. Перебуває на нелегальному становищі у Білостоці, організовує підпілля і партизанську діяльність БНП. Заарештований у 1945 році. Страчений більшовиками в 1946 році.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.