Рубанка (Ніжинський район)

Ру́банка село в Україні, Чернігівській області, Ніжинському районі, Дмитрівській селищній громаді. Населення — до 300 осіб.

село Рубанка
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Бахмацький район
Рада Рубанська сільська рада
Основні дані
Засноване 1740
Населення 491 (2012 рік)
Площа 0,315 км²
Густота населення 2241,27 осіб/км²
Поштовий індекс 16570
Телефонний код +380 4635
Географічні дані
Географічні координати 50°57′04″ пн. ш. 32°48′33″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
141 м
Місцева влада
Адреса ради 16570, Чернігівська обл., Бахмацький р-н, с.Рубанка, вул.Дубини,39
Карта
Рубанка
Рубанка
Мапа

Географія

Розташована за 30 км від районного центру, 7 км — до зал. ст. Григорівка. Сільраді підлягають поселення Заболоття, Нове, Смолове, Терешиха.

Біля села знаходиться гідрологічний заказник місцевого значення Біловежівський.

Історія

Заснована 1740 в межах Прилуцького полку Гетьманської України. За переказами, частину села будували з дубняка Шостопалового хутора, який тепер носить назву Шевченкове.

Короткий опис села в довіднику «Малоросія»:

Десять верст на північний захід від станції [Дмитрівки] знаходиться село Рубанка з 2 ,5 - тисячним населенням. При цьому селі з 1849 року існує завод-гуральня Фролової з річним виробництвом спирту на 20 тисяч рублів.

У 1905 році відбулось селянське заворушення, придушене окремою військовою групою царського уряду. У 1906 році стався страйк 500 працівників бурякових ферм підприємця Харитоненка. Вимоги: збільшення заробітної платні, покращення умов оренди землі.

З 1917 — у складі УНР. На поч. 1918 у селі з'явилися перші прихильники більшовиків, яких швидко нейтралізували місцеві люди. Так, терориста І. Матченка, який був агентом комуністичної влади, страчено за рішенням сходу села.

У 1927 році відбулась перша спроба організувати колгосп. Спочатку під виглядом комуни під назвою «Комінтерн». Селяни чинили опір грабункам комуністичної влади. Для упокорення села влада застосувала терор голодом, відомий у світі як геноцид українського народу 1932-33. Більшість убитих голодом — хронічно хворі, діти, старші люди. Селяни чинили збройний опір спробам комуністів знищити всі їстівні припаси. Жінки вдалися до повстання (Рубанське повстання 1933), в ході якого погромлено місцевий елеватор, де зберігалося награбоване у селян. В результаті власникам повернули тонни зерна, що відвернуло масову смерть людей від голоду.

Комуністична влада зруйнувала церкву святителя Миколая Міри Лікійської.

У часи німецько-радянської війни 1941—1945, було мобілізовано 570 мешканців Рубанки, з них 328 (близько 60 %) загинули.

У 1957 та 1967 у селі встановлено памятники загиблим у Другу Світову війну.

У післявоєнній часи в селі розвивалося тваринництво.

Комуністи активно переслідували православних рубанців. Після численних конфліктів було закрито православну парафію, яка проводила богослужіння у звичайній хаті.

Сучасний стан

Село переживає гостру демографічну кризу, властиву усьому бахмацькому краю. Але збережено загальноосвітню середню школу (51 учень, 15 вчителів), аптеку та лікарню із стаціонаром, яка функціонує і як інтернат для літніх та немічних людей. Головний лікар — Олег Петрович Калиняк (випускник Тернопільського мед. ун-ту), переслідувався владою Віктора Януковича, але провину не довели, так як справа була замовною.

У селі з 2008 релігійна громада УПЦ Київського патріархату, а з 2019 - ПЦУ (ієрей Володимир Павлина) — одна з чотирьох на Бахмацький район.

Відомі уродженці

Також

Посилання

Погода в селі

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.