Русифікація Криму

Русифікація Криму (крим. Qırımnıñ tatarsızlaştırıluvı) — політика російської та радянської влади по відношенню до Криму з метою видалення слідів присутності кримських татар в Криму. Русифікація регіону проходила в декількох напрямках:

  • Масове переселення російських поселенців з центральних та українських областей в Крим, що змінили етнічну і мовну картину регіону;
  • Депортація народів, що жили на цій території до анексії Росією, передусім кримських татар — корінного народу Криму, а також інших нацменшин (греки, вірмени, німці);
  • Перейменування назв місцевих населених пунктів і природних об'єктів;
  • Русифікація історії Криму.

Русифікація півострова почалась з анексії Криму Росією в 1783 році: в історії вона проявлялася від менших мір до повномаштабної депортації всіх кримських татар з Криму в 1944 році. За депортацією слідували міри зі знищення слідів присутності кримських татар в Криму, як і самого існування такого народу[1]. Так, наприклад, кримськотатарські назви сіл були змінені на нові — російські. Хвилі російських, українських та білоруських поселенців були відправлені в регіон для закріплення демографічної зміни. Переселенці були підтверджені радянській пропаганді, яка штучно створювала негативне сприйняття кримських татар та ілюструвала їх прямими нащадками монголів, які не мали історичного зв'язку з Кримом, не згадували їхні половецькі, грецькі, італійські, готські і інші корені[2]. Конференція 1948 року в Криму була присвячена просуванню та обміну антикримськотатарськими настроями[3].

Незважаючи на те, що кримські татари були реабілітовані як українським, так і російським урядами, жоден з них не вчинив серйозних кроків, щоб змінити негативне відношення до народу, сформоване радянською владою після депортації, яке досі зберігається. Кримськотатарським селам, які отримали російські назви після 1944 року, не були повернені їхні початкові назви. Засоби масової інформації продовжують використовувати ті ж радянські тези проти кримських татар[4][5].

Примітки

  1. Buckley, Ruble & Hoffman (2008), p. 238
  2. Williams, 2001, с. 29.
  3. Williams, 2015, с. 114.
  4. Williams, 2015, с. 105—114, 121-123.
  5. Allworth, 1998, с. 227.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.