Рюген

Рю́ген, Руян (полаб. Rana, н.-луж. Rujany, Rjana, в.-луж. Rujany, пол. Roja, Ruja, Rujana, Rugia[2], лат. Rugia, нім. Rügen) — острів в Балтійському морі, найбільший острів на території Німеччини. Входить до складу федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія. Східне узбережжя острова виходить в західну частину Поморської бухти. Острів дуже фрагментований і має у своєму складі багато мисів, кіс і півостровів. Має у своєму складі острови Уманз (нім. Ummanz) і Гіддензе (нім. Hiddensee).

Рю́ген
нім. Rügen

Карта
Острів Рюген. Земля Мекленбург — Передня Померанія
Географія
54°25′ пн. ш. 13°25′ сх. д.
Місцерозташування Балтійське море
Акваторія Балтійське море
Площа 926,4[1]  км² 
Довжина 52 км
Ширина 41 км
Берегова лінія 580 км
Найвища точка 161 м
Країна
 Німеччина
Регіон Мекленбург-Передня Померанія
Адм. одиниця Передня Померанія-Рюген
Населення 74 тис. осіб.
Вебсайт www.ruegen.de
Рю́ген
Рю́ген (Німеччина)

 Рюген у Вікісховищі

Географія

Рюген розташований недалеко від північно-східного узбережжя Німеччини в Балтійському морі.

Міст Рюгендам (нім. Rügendamm), який перетинає протоку Штрелазунд, з'єднує острів автомобільним і залізничним сполученням з материком (містом Штральзунд).

Детальна Карта острова Рюген

Площа острова 926,4 км² або 974 км² якщо включені всі сусідні маленькі острови, а максимальний діаметр становить 51,4 ​​км з півночі на південь, і 42,8 км зі сходу на захід.[1]. Із загальної 574 -кілометрової берегової лінії, 56 км становлять піщані пляжі Балтійського моря, і 2,8 км піщаних пляжів заток; найвищі точки знаходяться на півострові Ясмунд: Piekberg (161 м) і Königsstuhl (117 м)[1].

Ядро острова складає масив суші під назвою Мутланд (нім. Muttland), оточений кількома півостровами, що лежать на північ: півострови Віттов і Ясмунд, пов'язаних один з одним косою Шаб (нім. Schaabe), а з Мутландом — косою Шмаль-Гайде (нім. Schmale Heide) як мостом в пункті Літцов (нім. Lietzow). Північні півострови відокремлені від Мутланда кількома затоками, найбільшими з яких є нім. Großer Jasmunder Bodden і нім. Kleiner Jasmunder Bodden.

Острів з космосу

Основні півострови на півдні є Зудар (Zudar) і Менґгут (нім. Mönchgut, пол. Mnichów[3]) (на південному сході), які омиваються водами затоки Грайфсвальд (нім. Bay of Greifswald). Дрібнішими півостровами є: Дріг (нім. Drigge) на південному заході.

На заході — півострів: Лішов (нім. Lieshow)

На півночі в склад острова входить півострів Віттов з мисом Аркона і Ясмунд.

Острови: Лібітц (нім. Liebitz), Heuwiese, Bock, Уманз (нім. Ummanz), Гіддензе (нім. Hiddensee), Вільм (нім. Wilm), Денгольм (нім. Dänholm)

На острові Рюген знаходяться два німецьких національних парки: нім. Western Pomerania Lagoon Area National Park — на Заході (в тому числі Гіддензе), і нім. Jasmund National Park, в тому числі маленький парк, знаменитий крейдяними скелями нім. Königsstuhl.

Існує також заповідник нім. Southeast Rügen Biosphere Reserve, що складається з півостровів південного-сходу.

Геологія

На узбережжі Балтійського моря — від острова Рюгена до Західної Двіни — здавна видобували бурштин.[4]

Клімат

Клімат помірний морський. Зими особливо не холодні з середніми температурами в січні і лютому 0.0 °C і літо прохолодне з середньою температурою в серпні 16.3 °C. Середня кількість опадів 520—560 мм і приблизно 1800—1870 годин сонячного світла щорічно.

Історія

карта острова Руяна (Рюген) від Ґерарда Меркатора (1512—1594 років)

Острів мав слов'янську назву Руян. У середньовіччі — це територія західнослов'янського племені руян, з релігійним центром в Арконі (північний півострів Віттов). У 1130 р. острів був захоплений Болеславом Кривоустим. Руяни без бою визнали верховенство князя Болеслава.[5] Згодом, у 1168 році території Рюгена були захоплені данцями. Це стало початком утворення Ругійського князівства. У 1325, після смерті князя Віслава III, територія перейшла під владу князів Померанії, і в кінцевому підсумку стала частиною Німецької імперії.

На острові Рюген було останнє язичницьке святилище в Західній Європі. Це був храм Святовита, спалений за наказом датського короля Вальдемара I 12 червня 1168 року.

Адміністрування

Острів Рюген і прилеглі острови адміністративно підпорядковується району Передня Померанія-Рюген в північно-східній частині землі Мекленбург-Передня Померанія.

Територія острова поділена між 45 громадами, чотири з яких мають статус міста Берген (нім. Bergen), Гарц (нім. Garz), Путбус (нім. Putbus) і Зассніц (нім. Sassnitz)

Міста

Транспорт

Рюген зв'язаний мостом, де є автомобільна дорога і залізниця, з містом Штральзунд.

Панорама

Національний парк Ясмунд. Крейдяні скелі
Панорамний вид на Рюген

Див. також

Примітки

  1. Wurlitzer, Bernd (2006) (in German). Rügen (11 ed.). Mair Dumont Marco Polo. p. 15. ISBN 3-8297-0171-3.
  2. Janisław Osięgłowski, Wyspa słowiańskich bogów, Książka i Wiedza, Warszawa 1971, s. 30.(пол.)
  3. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947 [1 ]
  4. Клочко Л. Бурштинові шляхи за скіфських часів Архівовано 4 жовтня 2013 у Wayback Machine. // Геолог України. Науковий журнал Архівовано 5 жовтня 2013 у Wayback Machine.. 2011, № 3-4 Архівовано 5 жовтня 2013 у Wayback Machine.
  5. Edmund Kosiarz, «Wojny na Bałtyku X—XIX w.», Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1978, str. 38.
  6. База даних малих космічних тіл JPL: Рюген (англ.).

Джерела

  • Афанасьев А. Н. // «Языческие предания об Острове-Буяне», Временник Императорского московского общества истории и древностей российских, г. Москва, 1851 г., Кн. 9 (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.