Рядок
Рядок[1], також, застаріле, стрічка[2] — кілька слів, літер або інших знаків, написаних чи надрукованих в одну лінію.
Віршування
Рядок у вірші, верс — основна ритмічна одиниця в усіх системах віршування. Він відділяється від інших рядків графічно. Тому віршована мова, розбита на віршові рядки, й своїм виглядом не подібна до прози. Незалежно від того, чи речення закінчується, чи ні, в кінці рядка під час читання з'являється ритмічна пауза. Ритмічний малюнок рядка залежить від менших його часток (зокрема, стоп і колін), від руху звуків мови, що входять у слова з конкретним значенням. Враховуючи особливості різних мов, витворилися й різні системи віршування:
- метрична (антична)
- силабічна
- силабо-тонічна
- тонічна
У найпоширенішій нині силабо-тонічній системі рядки вірша розбиваються на дво- і трискладові стопи (ямб, хорей, дактиль, амфібрахій і анапест). У рядках, написаних ямбами чи хореями, окремі стопи можуть замінятися пірихіям й або спондеями, урізноманітнюючи ритмічне звучання вірша.
Примітки
- Рядок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Стрічка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Джерела
- Лесин В. М. Літературознавчі терміни: довідник для учнів. — Київ: «Радянська Школа», 1985
Посилання
- Верс, або Віршовий рядок // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — А — Л. — С. 167.
- Рівнонаголошений вірш // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — М — Я. — С. 331.