Рівняння трьох моментів
Рівня́ння трьох моме́нтів (англ. three moment equation або англ. theorem of three moments) — рівняння для визначення моментів сил у задачі про згин нерозрізної багатопрогонової балки[1].
Загальна інформація
Відомо, що балка за наявності додаткових опор стає статично невизначуваною. Одним з методів розрахунку таких балок є метод сил, який полягає у тому, що задана статично невизначувана система звільняється від додаткових в'язей як зовнішніх, так і внутрішніх, а їх дія замінюється силами та моментами сил. Величини цих силових факторів у подальшому підбираються так, щоб переміщення у системі відповідали тим обмеженням, які накладаються на неї відкинутими в'язями. Таким чином, при зазначеному способі розв'язування невідомими виявляються сили. Звідси і назва «метод сил». Такий прийом не є єдино можливим. У будівельній механіці широко застосовуються й інші методи, наприклад метод деформацій (переміщень), у якому за невідомі беруться не силові фактори, а переміщення в елементах стрижневої системи
За допомогою методу сил виводиться рівняння трьох моментів[2]:
Тут — площа епюри моментів i-ї статично визначуваної балки; — відстань від центра ваги i-ї епюри до лівого кінця балки; — відстань від центра ваги i-ї епюри до правого кінця балки; — довжина i-ї балки.
Процедура отримання рівняння трьох моментів передбачає, що після уведення шарнірів над опорами отримується статично визначувана система з балок, кожна з яких представляє просту балку з опорами на кінцях. Невідомими у методі сил є моменти сил, прикладені на кінцях незалежних балок. Рівняння трьох моментів встановлює залежність між трьома опорними моментами для двох суміжних прольотів. Для нерозрізної балки кількість таких рівнянь дорівнює кількості проміжних опор балки.
Історична довідка
Вперше рівняння для розрахунку нерозрізних балок застосував мостобудівник й колійний інженер Берто (фр. Bertot) у 1855 році[3]. Сам же метод застосовувався й раніше (1849) при реконструкції моста через Сену в Аньєрі (передмістя Парижа), але опублікований Клапейроном у науковому виданні Академії наук лише у 1857 році[4]. Так як ідея основної системи з невідомими моментами над опорами вперше була висловлена Клапейроном, рівняння трьох моментів пов'язують з його іменем[5]. Подальший розвиток теорія нерозрізних балок отримала у працях Отто Мора, який узагальнив теорію на випадок, коли опори розташовані на різній висоті (1860).
Порядок застосування
Процедура вирішення задачі з використанням рівняння трьох моментів така.
1. Балка розрізається на окремі частини (прості балки) додатковими внутрішніми шарнірами у місцях кріплення опор.
Позначення реакцій утворених в'язей:
- моменти .
2. Нумеруються прогони (ділянки балки між опорами). Кількість прогонів без урахування консолей дорівнює . Крайня ліва консоль вважається нульовим прогоном, крайня права має номер . Довжини прогонів: , .
3. З умови рівноваги крайніх прогонів (у загальному випадку, консольних частин) визначаються моменти та . Решта моментів є невідомими системи рівнянь трьох моментів.
4. Будуються епюри моментів та поперечних сил у прогонах та консолях (якщо вони є) балки від дії зовнішнього навантаження. Кожен прогін є окремою статично визначуваною балкою.
5. Обчислюються площі епюр моментів , у прогонах та відстані від центрів ваги цих площ до лівої () і правої () опори відповідного прогону.
6. Результати розв'язку системи рівнянь трьох моментів додаються до епюр моментів від зовнішнього навантаження. Отримана епюра і є епюрою моментів у нерозрізній балці.
Приклад
Побудувати епюру моментів у нерозрізній балці довжиною 19 метрів з чотирма опорами (рис. 1). На балку діє розподілене навантаження кН/м, кН/м та зосереджена сила кН.
Довжина консолі: м. Довжини прогонів: м.
Отримуємо основну систему методу сил, вводячи шарніри над опорами (рис. 2). Моменти та — величини відомі й визначаються з умови рівноваги консолей. Правої консолі тут немає, . Для лівої консолі отримуємо .
Будуємо епюри моментів від зовнішнього навантаження у незалежних балках основної (статично визначуваної) системи (рис. 3). Епюри побудовані стисненому волокні (як прийнято у машинобудуванні; в будівельній механіці епюри моментів будують на розтягненому волокні).
Записуємо рівняння трьох моментів:
Тут Розв'язуємо систему рівнянь, звідки: кНм, кНм. Будуємо епюру від цих моментів (рис. 4).
Додаємо (по точках) епюри від навантаження (рис. 3) та від моментів (рис. 4). Отримуємо епюру моментів у балці (рис. 5).
Переваги методу
Очевидною перевагою методу є простота матриці системи лінійних рівнянь задачі. Ця матриця є тридіагональною, що дозволяє застосовувати різні спрощені числові методи розв'язування.
Примітки
- Писаренко Г. С., С.405-412.
- Феодосьев В. И. Сопротивление материалов. — М. : Государственное издательство физико-математической литературы, 1960. — 536 с.
- Бернштейн С.А. Очерки по истории строительной механики. — М. : Государственное издательство литературы по строительству и архитектуре, 1957. — 236 с.
- Clapeyron, E. Calcul d'une poutre élastique reposant librement sur des appuis inégalement espacés. // Comptes Rendus, 1857, XLV. — P. 1076—1080.
- Тимошенко С. П. История науки о сопротивлении материалов. 2-е изд. — М. : URSS, 2006. — 536 с. — ISBN 5-484-00449-7.
Джерела
- Писаренко Г. С. Опір матеріалів / Г. С. Писаренко, О. Л. Квітка, Е. С. Уманський. За ред. Писаренка Г.С. — К. : Вища школа, 1993. — 655 с. — ISBN 5-11-004-083-4.
- Піскунов В. Г. Опір матеріалів з основами теорії пружності й пластичності : підручник для студ. буд. і транспорт. спец. вузів : У 2. ч. , 5. кн / В. Г. Піскунов. — К., 1994. — Т. 1, кн. 2. — 335 с. — ISBN 5-11-004301-9.
- Киселёв В. А. Строительная механика. Общий курс. — М. : Стройиздат, 1986. — 520 с.
Посилання
- Методичні вказівки і завдання з опору матеріалів «Розрахунок статично невизначної багатопрогінної балки» (для студентів 2 курсу спец. 6.092108 Теплогазопостачання та вентиляція, 6.092601 Водовідведення та водопостачання) / (Укл. Середа Н. В., Чупринін О. О. — Харків: ХНАМГ, 2006. — 19 с.
- Гребенников М. Н. Расчет многопролетных неразрезных балок. Уравнение трех моментов: учеб. пособие / М. Н. Гребенников, А. Г. Дибир, Н. И. Пекельный. — Х.: Нац. аэрокосм. ун-т «Харьк. авиац. ин-т», 2010. — 46 с.
- The Three-Moment Equation на «αMATHalino.com» (англ.).