Ріпс Ілля Аронович

Ілля Аронович Ріпс (івр. אליהו (איליה) רִיפְּס; англ. Eliyahu Rips, також Ilya Rips; нар. 1948, Рига) ізраїльський математик, відомий своїми роботами з геометричній теорії груп. Став відомий широкій публіці як співавтор статті про закодовану інформацію в Біблії.

Ріпс Ілля Аронович
Народився 12 грудня 1948(1948-12-12) (73 роки)
Рига, Латвійська РСР, СРСР
Країна  СРСР
 Ізраїль
Діяльність математик
Alma mater Латвійський університет і Єврейський університет
Галузь теорія груп, R-дерево і Bible coded
Заклад Єврейський університет
Ступінь доктор філософії
Науковий керівник Shimshon Amitsurd
Відомі учні Zlil Selad
Нагороди

Anna and Lajos Erdős Prize in Mathematicsd (1979)


 Ріпс Ілля Аронович у Вікісховищі

Біографія

Ріпс виріс у Латвії (у той час входила до складу СРСР), у сім'ї викладача математики Арона Залмановича Ріпс. Він був першим латвійським школярем, який брав участь у Міжнародній математичній олімпіаді. Зі золотою медаллю закінчив 23 середню школу (нині Ломоносовська гімназія) міста Риги. 9 квітня 1969 року Ріпс (в той час 20-річний студент Латвійського університету) зробив спробу самоспалення в центрі Риги біля пам'ятника Свободи в знак протесту проти вторгнення військ Варшавського договору до Чехії.

По відношенню до математика була використана психіатрія. Він був підданий примусовому лікуванню в «психлікарні особливого типу» з діагнозом уповільнена шизофренія . Пробув два роки в ув'язненні, а в 1972 року рік у, під тиском західних математиків, радянська влада дозволили йому емігрувати в Ізраїль. У минулому атеїст, Ріпс згодом став ортодоксальним юдеєм.

Біблійний код Іллі Репса

Ілля «розкрив біблійний код» за допомогою комп'ютера, «довівши», що код, зашифрований у Торі — реальність, він «показує і минуле, і майбутнє людства». Репс стверджував, що в Біблії розповідається про дійсні події з людської історії. Теорію Ріпса підтверджує багато вчених. З іншого боку, не менш відомі вчені її спростовують.

Ріпс видалив проміжки між словами і перетворив текст Тори в безперервний запис, що складається з 304,805 букв (на івриті), потім, за допомогою особливої, розробленої ним комп'ютерної програми, він знайшов різні приховані в тексті комбінації слів і фраз. Без комп'ютера це було б неможливо, тому код Біблії міг бути відкритий тільки після появи комп'ютерів.

Вибрані статті

  • E. Rips, Group actions on R-trees, preprint
  • E. Rips, Subgroups of small cancellation groups. Bull. London Math. Soc. 14 (1982), no. 1, 45—47.
  • Rips, E.; Sela, Z. Structure and rigidity in hyperbolic groups. I. Geom. Funct. Anal. 4 (1994), no. 3, 337—371.
  • Rips, E. Sela, Z. Canonical representatives and equations in hyperbolic groups. Invent. Math. 120 (1995), no. 3, 489—512.
  • Rips, E.; Sela, Z. Cyclic splittings of finitely presented groups and the canonical JSJ decomposition. Ann. of Math. (2) 146 (1997), no. 1, 53—109.
  • Sapir, Mark V.; Birget, Jean-Camille; Rips, Eliyahu, Isoperimetric and isodiametric functions of groups. Ann. of Math. (2) 156 (2002), no. 2, 345—466.
  • Birget, J.-C.; Ol'shanskii, A. Yu.; Rips, E.; Sapir, M. V., Isoperimetric functions of groups and computational complexity of the word problem. Ann. of Math. (2) 156 (2002), no. 2, 467—518.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.