Сандаун

Прові́нція Сандаун, Західний Сепік (англ. Sandaun Province, ток-пісін Sandaun Provins) — провінція Папуа Нової Гвінеї. Адміністративний центр — місто Ванімо (11 863 особи— дані за 2013).

Провінція Сандаун

Sandaun Provins (West Sepik)

Прапор
Столиця провінції Ванімо. Аерознімок
Столиця провінції Ванімо. Аерознімок
'Адмін. центр' Ванімо
Країна  Папуа Нова Гвінея
Регіон Момасе
Межує з: сусідні адмінодиниці
Східний Сепік, Гела, Західна провінція, Папуа ?
Райони Айтапе-Лумі,
Нуку, Телефомін,
Ванімо-Ґрін Рівер
Офіційна мова ток-пісін, англійська
Населення
 - повне 248 411 (17-те) 2011 [1]
 - густота 6,93 осіб/км²
Площа
 - повна 35 820 км² (3-тє)
Часовий пояс UTC+10
Губернатор Акмат Май (2012-)
Код ISO 3166-2 PG-SAN
Провінція Сандаун на мапі Папуа Нової Гвінеї
Провінція Сандаун на мапі Папуа Нової Гвінеї
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Сандаун

Історія

До 1989 року провінція називалася Західний Сепік, потім була перейменована в Сандаун (ток-пісін Sandaun, в буквальному перекладі: «Захід сонця», тому що провінція розташована на крайньому заході від більшості інших провінцій країни).

У липні 1998 року околиці міста Айтапе, що на півночі провінції, постраждали від сильного цунамі, в результаті якого загинуло понад 2000 чоловік.

Географія

«Haus Tambaran» — священна будівля, де живуть духи

Провінція розташована в північно-західній частині країни. На півночі омивається водами Тихого океану. На сході межує із провінцією Східний Сепік, на південному сході — із провінцією Гела, на півдні — з Західною провінцією, на заході межує із провінцією Папуа, (Індонезія). Її площа становить 35 820 —км² (3-тє місце)[2].

Найбільшою річкою, що протікає по території провінції, є верхня частина русла річки Сепік. Вона починається в горах, на півдні провінції, тече в північно-західному напрямку, двічі перетинає кордон із Індонезією, повертає на північний схід і схід, перетинаючи кордон із провінцією Східний Сепік.

Центральна частина провінції (долина річки Сепік) і вузька смужка морського узбережжя є рівнинною, із середніми висотами до 100 м. Значну площу рівнин займають болота, але де-не-де зустрічаються масиви родючих сільськогосподарських земель. В північній частині провінції, із заходу на схід протягнувся гірський хребет Торрічеллі.[3] В південній частині розташовані гірські схили Центрального хребта.[3]

Населення

Основні поселення провінції Сандаун розташовані на морському узбережжі і північних гірських схилах хребта Торрічеллі. Крім столиці провінції, міста Ванімо, тут розташоване друге за величиною місто Айтапе (6931 осіб — дані на 2013 рік).

Крім більш, як 100 місцевих мов, місцеве населення користується як лінгва-франка мовою ток-пісін, а також малайською і індонезійською мовами.

За результатами перепису населення у 2000 році чисельність жителів становила 185 790 осіб, що відповідало 13-му місцю серед всіх провінцій країни. За переписом 2011 року населення провінції становило 248 411 осіб (17-те місце).

Таблиця демографії
(Джерело : [2][4])
1980199020002011
114 192139 917185 790248 411

Мови

Адміністративний поділ

Вид традиційного поселення на морському узбережжі

Територія провінції розділена на чотири райони. Кожен район має кілька одиниць місцевого самоврядування (LLG).[5] Для зручності виконання перепису, використовується поділ на відділення в кордонах тих же одиниць місцевого самоврядування.[6]

Район[7]Адміністративний
центр
Назва LLG[8]
Айтапе-Лумі Айтапе Східна Айтапе (сільська)
Східна Вапеї (сільська)
Західна Айтапе (сільська)
Західна Вапеї (сільська)
Нуку Нуку Нуку (сільська)
Палаї (сільська)
Янґкок (сільська)
Маймаї Ванван (сільська)
Телефомін Телефомін Намеа (сільська)
Оксапмін (сільська)
Телефомін (сільська)
Япсіє (сільська)
Ванімо-Ґрін Рівер Ванімо Аманаб (сільська)
Бевані-Вутунґ-Онеї (сільська)
Ґрін Рівер (сільська)
Ванімо (міська)
Валса (сільська)

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.