Сарич

Са́рич (рос. Сарыч, крим. Sarıç) — мис в південно-західній частині Криму, входить до складу території Севастополя за адміністративним відношенням. Найпівденніша точка України та Кримського півострова.

Панорамний вид на мис Сарич
Сарич
крим. Sarıç
м.Сарич
Країна   Україна
Регіон Севастополь
Акваторії, що омивають Чорне море
Координати 44°23′14″ пн. ш. 33°44′17″ сх. д.
Сарич

Карта регіону

Загальний опис

Найбільш поширеною є думка, що назва походить від характерного кольору оточуючих гір — Сарич дослівно з тюркських мов означає «тканий золотом». Давні греки називали цей мис Кріу-Метопон (Баранячий лоб). 1898 року на мисі Сарич було збудовано маяк, що існує й донині. Світло маяка вночі видно за 17 морських миль (40 км) від берега.

Мис Сарич знаходиться між Ласпінською бухтою та Форосом. За 5 км від мису Сарич знаходиться селище Форос, відстань до центру Севастополя — 30 км, до Ялти — близько 40 км. Відстань від мису Сарич до мису Керемпе на Анатолійському узбережжі Туреччини  (найпівнічнішої точки Туреччини) — ≈263 км (142 милі). Це найвужче місце у Чорному морі.

Складається з вапняків. Схід часто опускається до моря у вигляді величезних вапнякових брил (кам'яних «хаосів»). На схилах — розріджений ліс з ялівця високого, (вік 300—500 років), дуба пухнастого, граба східного, фісташки туполистої; в підліску мускус понтійський, ладан кримський. Крім того, тут росте грабинник, держидерево, жасмин чагарниковий, іглиця понтійська та інші дерева і чагарники. Росте 2000-річний екземпляр ялівця.

Навколо маяка, починаючи з 2005 року, точиться суперечка між Україною та Росією. З серпня 2005 маяк окуповано російськими військовослужбовцями.[1] Незважаючи на рішення Господарського суду Севастополя про те, що Росія має повернути Україні 77 гідрографічних об'єктів (В тому числі — маяк на мисі Сарич), російські війська до сих пір незаконно утримують маяк.[2]

29 травня 2013 року члени робочої групи Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації на чолі з Едуардом Леоновим прибули на маяк, аби проконтролювати дотримання вимог приватизації житла громадянами України у Севастополі, зокрема на території маякових містечок, однак представники ЧФ РФ перешкодили народним депутатам та журналістам у здійсненні їхніх повноважень та реалізації громадянських прав.[3]

Примітки

Див. також

Література

Стосовно конфліктної ситуації навколо маяка на м. Сарич

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.