Сари Синап

Сари-Синап кримський сорт яблуні.

Сари-Синап
Рід Яблуня (Malus)
Вид Яблуня домашня
(Malus domestica)
Сортова група Синап
Сорт Сари-Синап
Походження Крим, Україна
Сари Синап. «Атлас плодов», 1906

Синоніми

Жовтий синап, Сари синап, Синап Сари.

Опис

Дерева потужні, з високою пірамідальною кроною, довговічні, невибагливі до ґрунтових умов, в пору плодоношення вступають на 10-15-й рік. Плоди середньої величини (100 г), майже бочонкоподібної, іноді циліндричної форми, при зніманні з дерева жовто-зелені, потім золотисті, м'якоть біла, щільна, винно-солодкого смаку. Дозрівання відбувається в кінці грудня. Споживають у свіжому вигляді, дуже добре зберігаються до червня наступного року. Врожайність 400 кг з дерева, окремі дерева в період повного плодоношення дають до 1000 кг плодів.

На противагу більшості сортів, що дають більші плоди на молодих деревах, Сари-Синап, навпаки, найбільші і найкраще розвинені плоди дає завжди зі старих дерев, у віці 40-50 років. Урожай на деревах Сари-Синапу тримається значно міцніше, ніж у Кандиль-Синапу, тому вони менш бояться вітрів. У сирі роки дерева сорту Сари-Синапу сильно уражуються паршею, що є суттєвим недоліком цього сорту.

За найпоширенішою версією, сорт Кандиль Синап отримано шляхом випадкової мутації під час висіву насіння сорту Сари Синап.

Поширення

Кримчаки вважають цей сорт яблуні своїм давнім місцевим сортом. Вперше згадується у Палласа, який писав про цей сорт в кінці XVIII ст. Він каже, що в числі різноманітних яблуневих сортів найбільшою славою користуються в Криму Синапи, зокрема Синап Сари, і ці яблука щорічно восени експортують на численних підводах не тільки до Москви, а й в Петербург, де їх продають по дорогою ціною. Він хвалить смак Сари-Синапу і прекрасну лежкість цього сорту, кажучи, що за ним слідує за смаковими якостями Челебі (Tschelebi), плоди якого, однак, рано дозрівають і скоро втрачають смак.

Районований в південних районах Європейської частини Росії, в Молдові, Україні, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Туркменістані.

В Криму серед інших промислових сортів яблуні займав перше місце, за даними перепису садів 1945 р., питома вага його становила 31,3 %. З другої половини XX ст. в Криму не роблять великих посадок цього сорту. Урожай його широко використовується для отримання насіння, так як сіянці Сари-Синапу виявилися чудовою підщепою майже для всіх культивованих в Криму сортів яблуні.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.