Сатка

Сатка — місто в Росії, адміністративний центр Саткинського району Челябінської області.

місто Сатка
рос. Сатка
Герб міста Прапор міста
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Челябінська область
Муніципальний район Саткинський район
Код ЗКАТУ: 75448000000
Код ЗКТМО: 75649101001
Основні дані
Час заснування 1758
Населення 42 688 (2010)
Площа 46,2 км²
Поштові індекси 456913
Телефонний код +7 35161
Географічні координати: 55°03′ пн. ш. 59°03′ сх. д.
Часовий пояс UTC+5
Висота над рівнем моря 440 м
Мапа

Сатка


Сатка


 Сатка у Вікісховищі

Він розташований на річці Велика Сатка, за 176 км від Челябінська на території історичного Башкортостану. Населення 45,7 тис. чол. (2009). Залізнична станція на гілці Бердяуш — Бакал.

Назва

Існують різні версії з приводу походження топоніму Сатка. Одне з тлумачень — «перехрестя», «розвилка», «міжріччя» (від башкирського «сат», «сатка»)[1]. Згідно Шувалову Н. І., також назва могла статися від башкирського родового етноніма сатка, який згадується в документах XVIII століття[2]. Рід Сатка входить до складу племені кувакан.

Є й інші тлумачення: «іскра», «продана земля», «річка». Можливо, топонім сатка походить від санскритського сат — істинне буття, місце для праведного життя.

Історія

З давніх пір берега бурхливої ​​річки Сатка і гори західного схилу Уралу — Зігальга, Нургуш, Зюраткуль, Лукаш служили притулком старообрядцям, що мали тут свої скити і потаємні моління.

В 1756 р сюди прийшли підприємці і заснували Саткинський (Троїце-Саткинський) чавуноплавильний і залізоробний завод. Власником заводу став граф О. С. Строганов та продав пізніше завод купцеві Лугиніну, а Лугинін, у свою чергу — Кнауфу. Намагаючись поправити своє хитке фінансове становище, Кнауф поступився завод державному Асигнаційнму банку, який після деякого часу перепродав його знову Кнауфу. Але останній так і не зміг розгорнути виробництво на належному рівні. У 1811 р завод, сильно засмучений, був остаточно відібраний у Кнауфа в казну.

В 1824 р Сатки відвідав імператор Олександр I, що позитивним чином позначилося на подальшому розвитку виробництва. До кінця XIX в. тут були дві домни, між механічною майстернею і ливарнею прокладений рейковий шлях.

В 1898 р поблизу Саткинского заводу на Карагайській горі були виявлені поклади синього каменю магнезиту, який володіє вогнестійкими якостями і може застосовуватися при виплавці металів. Це відкриття на століття визначило долю міста і району. З відкриттям родовища магнезиту був побудований завод з виробництва вогнетривких виробів «Магнезит», продукція заводу вже в 1905 році на Всесвітній промисловій виставці в бельгійському м Льєж була удостоєна золотої медалі.

На початку XX ст. у Сатці проживало до 10 тис. чоловік. Серед них багато прийшлих людей. Потяглися на заробітки старообрядці різних сект і говорів. Тут було дві церкви, два училища, пошта, телеграф, лікарня, два промислових і 46 торговельних підприємств.

Радянській владі дісталося досить велике виробництво. 1928 поселення стало селищем міського типу, а в 1937 містоом районного, а з 1957 р — обласного підпорядкування.

Економіка

Сатка. Один з найстаріших кар'єрів, де видобувають магнезит
  • ВАТ «Комбінат „Магнезит“» — виробництво вогнетривів
  • ТОВ «Група Магнезит» — перепродаж вогнетривких порошків, сумішей і мас.
  • ВАТ «Саткинський чавуноплавильний завод» — виробництво феросплавів
  • ТОВ «Ураленергосервіс» будівельно-монтажні роботи
  • ТОВ «Віском» — будівельні матеріали та обладнання
  • ТОВ «РЕФОРС» — виробництво залізобетонних виробів
  • ТОВ «Саткаліспром»
  • ЗАТ «ШРБУ»
  • ТОВ «Оксі груп» — виробництво пластикових вікон та алюмінієвих конструкцій
  • ВАТ «Енергосистеми» — надання комунальних послуг населенню

У віданні комбінату «Магнезит» знаходиться унікальна для Росії діюча вузькоколійна залізниця колії 1000 мм. Розгорнута протяжність вузькоколійної залізниці — близько 20 кілометрів. Дорога повністю електрифікована.

Відомі особистості

В поселенні народився:

Галерея

Примітки

  1. Шувалов Н. І. Від Парижа до Берліна по карті Челябінської області: Топонімічний словник. — 2-е вид., Перероблене і доповнене — Челябінськ: Південно-Уральське книжкове видавництво, 1989. — 160 с. Архів оригіналу за 3 грудня 2013. Процитовано 4 листопада 2015.
  2. Матвєєв А. К. Географічні назви Уралу: топонімічний словник. — Єкатеринбург: ВД «Сократ», 2008. — 352 с. С.244.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.