Саурська революція

Саурська революція (дарі انقلاب ثور, також Квітнева революція, Квітневий переворот) — події в Афганістані 27 квітня 1978 року, результатом яких стало встановлення у країні марксистського прорадянського маріонеткового уряду. Річницю Саурської революції нині в Афганістані святкувати не прийнято[1], замість цього відзначається День перемоги афганського народу у джихаді (річниця усунення Наджибулли у 1992 році)[2].

Квітнева революція
дарі انقلاب ثور
[[Файл:|300px]]
Вулиці Кабула наступного дня після подій. 28 квітня 1978 року
Дата: 27 квітня 1978 року
Місце: Кабул, Афганістан
Привід: Арешт лідерів НДПА Таракі, Кармаля й Аміна
Результат: Перемога комуністичних сил та збройна зміна уряду. Проголошення Демократичної Республіки Афганістан (ДРА)
Політичні зміни: Усунення режиму Дауда, встановлення комуністичної влади
Сторони
НДПА та її прибічники,
повсталі частини афганської армії
Прибічники Мухаммеда Дауда

Перебіг подій

17 квітня 1978 року було вбито відомого комуністичного діяча, члена фракції Парчам Мір Акбара Хайбара, колишнього редактора парчамістської газети. 19 квітня його похорон вилився у демонстрацію проти режиму президента Мухаммеда Дауда, оскільки ширились чутки про причетність до убивства «таємної поліції» Дауда, та призвели до сутички демонстрантів з поліцією.

Дауд наказав заарештувати лідерів НДПА. У ніч на 26 квітня Нур Мухаммед Таракі й Бабрак Кармаль були заарештовані. За чотири години було ув'язнено й Аміна, який уже перебував під домашнім арештом. Однак Амін за допомогою свого сина передав відданим НДПА військовим частинам заготовлений ще у березні наказ про початок збройного повстання. Після цього прибічники НДПА у середовищі збройних сил провели акцію зі зміни уряду[3].

27 квітня 1978 року, близько 10 ранку на вулицях Кабула з'явились танки, які оточили президентський палац (АРГ)[4].

Підсумки

Формально в Афганістані було встановлено як державний устрій соціалізм, однак спроби нового керівництва, ігноруючи місцеву специфіку, форсованими способами реалізувати стратегію, скопійовану з СРСР, потягнули за собою виникнення опозиції урядові, для боротьби з якою було у подальшому введено контингент радянських військ.

За оцінкою міністра культури та інформації Афганістану Саїда Махдума Рахіна (2010), переворот 1978 року на кілька десятиліть зупинив процес розвитку демократії в країні.[5]

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.