Свани

Свани — субетнічна група грузинів. Самоназва «lushnu», од. «Mushwan», античні автори називали сванів місіміянцями. Проживають в Местійському муніципалітеті краю Самегрело-Земо Сванеті та Лентехському муніципалітеті краю Рача-Лечхумі та Квемо Сванеті на північному заході Грузії. Разом області розселення сванів об'єднуються в історичну область Сванетія. Також проживають в самопроголошеній республіці Абхазія.

Свани
ლუშნუ
Lushnu
Кількість від 14 тис. до 30 тис. чол.
Ареал Грузія
Мова Сванська i Грузинська
Релігія Грузинська православна церква.

Історія

Перші згадки прo сванів можна знайти у грецького географа Страбона, який писав про них як про грізних та завзятих воїнів, нащадків шумерських рабів. Згадував також про використання ними вовни для добування золота з гірських струмків, через те Сванетія часто вважається, однією з цілей походу аргонавтів. Християнство прийшло сюди у 6 столітті.

Свани на мапі картвельських народів

В Російській імперії та перших роках СРСР мегрели та свани враховувались при переписах як окремі етнічні групи, але з 30-х років 20 століття записувались до складу грузинів, зважаючи на те, що свани та мегрели завжди мали грузинську самосвідомість.

Незважаючи на раннє прийняття сванами християнства, у них залишилися свої вірування. Найбільш шанованим святим та покровителем, як і в усій Грузії, є святий Георгій. Традиційно свани вважаються найбільш войовничими серед грузинів. У Сванетії й досі подекуди зберігаються традиції кровної помсти.

Мова

В побуті свани послуговуються сванською мовою, яка належить до картвельських мов. Взаєрозуміння між сванською та іншими мовами групи відсутнє. Однак національною та мовою літератури для сванів є грузинська мова.

Культура

Свани відомі своїми оборонними вежами, названими «сванськими». Також далеко поза межами Грузії відомі пісні сванів, досить складні для виконання. Традиційно свани займалися бджільництвом, полюванням, здавна виготовляли живописні вироби з міді, бронзи та золота.

Традиційним видом спорту для сванів є альпінізм.

Найбільше свято сванів Лампроба (груз. ლამპრობა), присвячене святому Георгію.

Відомі свани

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.