Свята Ірина рятує Святого Себастьяна

Свята Ірина рятує Святого Себастьяна (ісп. Sebastian atendido Irene) — картина іспанського художника Хосе де Рібера з колекції живопису 17 століття музею Ермітаж.

«Свята Ірина рятує Святого Себастьяна»
ісп. Sebastian atendido Irene
Творець: Хосе де Рібера
Час створення: 1628
Розміри: 156 × 188 cm
Висота: 156,5 см
Ширина: 188 см
Матеріал: олійні фарби на полотні
Жанр: сакральне мистецтво
Зберігається: Санкт-Петербург, Росія
Музей: Ермітаж

Легенда

Образ Св. Себастьяна мав чималу популярність в Італії протягом декількох століть. Постать юнака, розстріляного за прихильність до Христа, приваблювала багатьох католицьких художників можливістю відтворити молодого і привабливого святого. Існує довга черга митців, що створили свої варіанти образу, розсіяних по всій Європі, серед яких:

Але легенда мала продовження. Себастьян був пораненим, та залишився живим. Вночі до нього навідалась смілива християнка Ірина. І, переконавшись, що той живий, витягла стріли, змастила рани і перенесла Себастьяна в безпечне місце, аби той видужав.

Картина Рібери

Саме до цього моменту життєпису Себастьяна і звернувся Хосе де Рібера. В картині панує нічна темрява і лише дві постаті (Ірина та служниця) пораються біля зраненого. Він ще прив'язаний до стовпа і знесилений після тортур. Але його порятунок вже почався. На відміну від італійців, Рібера не женеться за зовнішньою красою героїв, вони як сусіди поряд — буденні і прості. Уся краса їх душі — у їх вчинках, щирих, спрямованих на добро та взаємопідтримку.

Зазвичай картини доби бароко сповнені різких рухів, неприхованих, експресивних почуттів, від них наче йде галас подій (Караваджо, «Мучеництво святого Матвія», Гверчіно, «Танкред і Ермінія», Ніколя Пуссен, «Двобій Іісуса Навіна з аморреями»).

В картині Рібери панує тиша, де добродійниці непримітно і сторожко творять добро в жахливому, безжальному для людей світі, від чого той все ще залишається принадним до існування, до віри, до надій.

Провенанс

Картину пограбували вояки Наполеона в Іспанії і перевезли в Париж. Вона входила до приватної картинної галереї Мальмезонського замку. До переліку картин, що підлягали поверненню останнім володарям, не потрапила, бо вважалась майном імператорської родини Франції.

Картину продали російському імператору. З 1829 — у складі Імператорського Ермітажу в Петербурзі. Картина має підпис Рібери і дату — 1628.

Див. також

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.