Свято-Іоанно Богословська церква (Северинівка)

Свято-Іоанно Богословська церква православна церква, розташована недалеко від автобусної зупинки в селі Северинівка Березівського району Одеської області. Пам'ятка архітектури місцевого значення, об'єкт культурної спадщини України.

Свято-Іоанно Богословська церква
Свято-Іоанно Богословська церква
Свято-Іоанно Богословська церква
47°35′11″ пн. ш. 30°21′38″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Северинівка Березівського району Одеської області
Конфесія Українська Православна Церква (Московський Патріархат)
Тип православний храм і церква
Автор проєкту Маслов
Засновник Поміщик Кондрацький
Будівництво 18001805 роки
Статус  Пам'ятка архітектури місцевого значення
Стан задовільний

Свято-Іоанно Богословська церква
Свято-Іоанно Богословська церква (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

З 1800 році ці землі перебували у власності графа Северина Потоцького, представника бічної гілки знаменитої династії польських магнатів. За порівняно короткий термін село стає великим процвітаючим населеним пунктом. Будівництво церкви почалося в 1800 році. Як зазначено на охоронній табличці, будівництво церкви було завершено у 1806 році. Однак, в праці «Історико-хронологічні описи церков єпархії Херсонської та Таврійської» дата спорудження цієї церкви 1805 рік.[1] Натомість у документах Херсонської духовної консисторії збережено дещо інші часові рамки побудови храму, а саме від 05 грудня 1800 року до 17 липня 1803 року (Фонд 37, опис 1, № 625).[2]

Руїни костела Св. Северина на покинутому цвинтарі

Близько кілометра від православної церкви — руїни католицького храму. За деякими відомостями це греко-католицький костел Святого Северина, споруджений за рахунок Северина Потоцького в 1800 році, в 1801-му був освячений єпископом М. Сераковським.[3]

Збереглися відомості, що неподалік від костелу знаходилася синагога. На місці синагоги і зовсім залишився пустир. Зі слів місцевих мешканців її стіни розібрали пару десятків років тому. За даними перепису, в Северинівці проживало 234 людини юдейського віросповідання, так що будівля синагоги виявляється цілком доречною.[4] Місцеві мешканці розповідають, що раніше в селі була ще й мечеть, але документи її існування не підтверджують.

Опис

Церква зведена в класичному стилі. У церкві є багато старовинних ікон, у тому числі ікона Божої Матері «Касперівська». В жовтні 2012 поруч з церквою відбулося урочисте відкриття пам'ятника Северину Потоцькому[5]. На території церкви є старовинні поховання, а також поховання часів Другої Світової війни. Вхідна арка церкви після реставрації розписана фресками.

Галерея

Примітки

  1. Историко-хронологические описания церквей епархии Херсонской и Таврической, Одеса, 1848
  2. Опис 1, Фонд 37, Херсонська духовна консисторія. http://archive.odessa.gov.ua/el_arh/doradjanski/f_1-100/ (рос.). Державний архів Одеської області. Процитовано 26 грудня 2017 року.
  3. Сборник Херсонского земства, № 3, 1882
  4. http://ivanivka-rada.odessa.gov.ua/index.php/2011-06-16-08-31-00/995-pamyatni-znak-danina-pamyati-vid-nashchadkiv

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.