Світ, повний демонів. Наука, як свічка у пітьмі

Світ, повний демонів. Наука, як свічка у пітьмі - книга астрофізика Карла Сагана 1995 року, в якій автор має на меті пояснити науковий метод мирянам та спонукати людей до вивчення критичного та скептичного мислення. Він описує методи, що допомагають розрізняти ідеї, які вважаються справжньою наукою, і ті, які можна вважати псевдонаукою. Саган каже, що коли нові ідеї пропонуються на розгляд, їх слід перевірити скептично.

«The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark»
Автор Карл Саган
Країна США
Мова English
Жанр есей
Видавництво Random House
Видано 1995
Тип носія Друкована книга
Сторінок 457
ISBN 0-345-40946-9
Попередній твір Блакитна цятка: космічне майбутнє людстваd
Наступний твір Billions and Billions: Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millenniumd

Теми

Саган пояснює, що наука - це не просто сукупність знань, а спосіб мислення. Саган показує, наскільки наукове мислення є і образним, і дисциплінованим, приводячи людину до розуміння того, яким насправді є Всесвіт, а не яким вони хочуть сприймати його. Він каже, що наука працює набагато краще, ніж будь-яка інша система, оскільки у неї є "вбудована машина для виправлення помилок".[1] :27 Забобони та псевдонаука перешкоджають здатності багатьох мирян цінувати красу та переваги науки. Скептичне мислення дозволяє людям будувати, розуміти, обмірковувати та розпізнавати дійсні та недійсні аргументи . По можливості, повинна бути незалежна перевірка концепцій, правдивість яких повинна бути доведена. Він каже, що розум і логіка переможуть, коли буде відома правда. Висновки виходять із засновків, і прийнятність засновків не слід недооцінювати чи переоцінювати через упередженість.

Дракон у моєму гаражі

Як приклад скептичного мислення, Саган пропонує розповідь про вогняного дракона, який живе в його гаражі. Коли він переконує раціонального, відкритого відвідувача зустріти дракона, відвідувач зауважує, що вони не в змозі побачити істоту. Саган відповідає, що "забув згадати, що вона - невидимий дракон". Відвідувач пропонує розкласти борошно по підлозі, щоб можна було побачити сліди істоти, що, за словами Сагана, є хорошою ідеєю, "але цей дракон пливе в повітрі". Коли відвідувач розглядає можливість використання інфрачервоної камери, щоб побачити невидимий вогонь істоти, Саган пояснює, що вогонь без жару. Він продовжує протиставляти кожен запропонований фізичний тест із причиною, чому тест не працює.

Закінчує Саган, запитуючи: "А в чому полягає різниця між невидимим плаваючим драконом, який видихає вогонь без жару і його відсутністю?" Якщо немає ніякого способу спростувати моє твердження, жоден мислимий експеримент, який би його спростовував, що тоді означає говорити про те, що мій дракон існує? Ваша неспроможність визнати мою гіпотезу - це зовсім не те ж саме, що її доведення".

Комплект для виявлення кулі

Саган представляє набір інструментів для скептичного мислення, які він називає "набором для виявлення повітряної кулі". [2]:210[3] Скептичне мислення складається як з побудови аргументованого твердження, так і з визнання помилкового або фальшивого. Щоб визначити помилковий аргумент, Саган пропонує використовувати такі інструменти, як незалежне підтвердження фактів, дебати, розвиток різних гіпотез, кількісна оцінка, використання бритви Оккама та можливість спростування. "Набір для виявлення повітряної кулі" Сагана також пропонує інструменти для виявлення "найпоширеніших помилок логіки та риторики", таких як звернення до авторитету та статистики з малої вибіркою. За допомогою цих інструментів Саган аргументує переваги критичного розуму і пояснює самокорегуючу природу науки.

Саган надає скептичний аналіз декількох прикладів того, що він називає забобонами, шахрайством та псевдонаукою, таких як відьми, НЛО, екстрасенсорне сприйняття та зцілення за допомогою віри . Він критично ставиться до організованої релігії.

Зловживання наукою

Саган вказує, що наукою можна зловживати. Він дуже критично ставиться до Едварда Теллера, "батька водневої бомби" та впливу Теллера на політику, і протиставляє його позицію позиції Лінуса Полінга та інших вчених, які настоювали на моралі.  

Сприйняття та спадщина

Книга була бестселером New York Times[4] і вважається дуже важливою книгою сучасного скептичного руху.[5][6][7][8]

Список літератури

  1. Sagan, Carl (1997). The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark (вид. Reprint). Ballantine Books. ISBN 978-0345409461.
  2. Sagan, Carl (March 1997). The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark (вид. Paperback). Ballantine Books. ISBN 978-0-345-40946-1.
  3. Sagan, Carl (1995). The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark (вид. Hardback). Random House. ISBN 978-0-394-53512-8.
  4. BEST SELLERS: June 16, 1996. The New York Times. 16 червня 1996. Процитовано 17 лютого 2017.
  5. Bernstein, Evan (9 листопада 2015). Happy Carl Sagan Day!. The Skeptics' Guide to the Universe. Процитовано 17 лютого 2017.
  6. Novella, Steven. NeuroLogica Blog » Carl Sagan Day. New England Skeptical Society. Процитовано 17 лютого 2017.
  7. Meadon, Michael (8 жовтня 2009). Books IV. ionian-enchantment.blogspot.com. Процитовано 17 лютого 2017.
  8. Swiss, Jamy Ian (9 травня 2013). I, Skeptic. Northeast Conference on Science and Skepticism. Процитовано 17 лютого 2017.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.