Северин Жевуський

Севери́н Жеву́ський гербу Кривда (пол. Seweryn Rzewuski, 13 березня 1743, Підгірці 11 грудня 1811) — польський шляхтич, політичний діяч Речі Посполитої, маґнат. Останній польний гетьман коронний.

Северин Жевуський
Народився 13 березня 1743(1743-03-13)
Підгірці
Помер 11 грудня 1811(1811-12-11) (68 років)
Відень, Австрійська імперія[1]
Громадянство Річ Посполита
Місце проживання Поділля (Україна), Калуга (Росія), Відень (Австрія)
Діяльність політик, алхімік
Знання мов польська[2]
Членство Торговицька конфедерація
Титул шляхтич
Посада польний гетьман коронний, Консул Конфедерації, посол Сейму Речі Посполитоїd, учасник виборів короля Польщіd, Подільські воєводи, Q66200923?, Q66201017? і Q66201349?
Військове звання генерал-майор коронних військ, польний гетьман
Попередник Францішек Ксаверій Браницький
Наступник немає
Партія Радомська конфедерація, Тарговицька конфедерація
Конфесія католицтво
Рід Жевуські
Батько Вацлав Петро Ревуський
Мати Ганна Любомирська
Родичі Собеські, Сангушки, Любомирські
Брати, сестри Станіслав Фердинанд Жевуський, Teresa Karolina Rzewuskad, Марія Людвіка Ржевуськаd і Юзеф Жевуськийd
У шлюбі з Konstancja Małgorzata Lubomirskad
Діти Вацлав Северин
Ізабела
Марія
Нагороди Орден Білого Орла, Орден Святого Станіслава (1775 рік)
Герб

Життєпис

Походив з впливового роду Жевуських. Народився у замку Підгірців. Наймолодший син Вацлава Петра Жевуського (тоді подільського воєводи) та його дружини княжни Анни Любомирської.[джерело?] Навчався у Варшавському колегіумі театинців 1754 року, в 1754—1755, в 2-й половині 1757 його навчав гувернер Л. А. Караччолі, від серпня 1755 до червня 1757, може, Жан Люк То де Сальвер.

1764 року як посол від Подільського воєводства взяв участь у виборах нового короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського. 1767 року став членом сейму. Цього року разом із батьком вступив до Радомської конфедерації, яка виступала за збереження впливу шляхти та магнатів та водночас проти впливу Російської імперії у справи Речі Посполитої. Як член цієї конфедерації Северин Ревуський розвив бурхливу діяльність стосовно збереження «золотих шляхетських вільностей». 1772 року як опозиційно налаштованого політика за наказом російського посла у Варшаві Н. Рєпніна Северина було схоплено разом із батьком та відправлено у заслання до м. Калуга.

По поверненню до Польщі 1774 року став польним коронним гетьманом. 1776 року після проведення реформи політичної системи рішуче виступає проти короля Станіслава Понятовського та Постійної Ради. 1788-го звернувся до курфюрства Бранденбурзького Фрідріха Вільгельма II з пропозицією допомогти йому стати диктатором у Польщі — проте отримав відмову.

Разом з політичною діяльністю намагався відновити колишній фінансовий стан родини, який було підірвано тривалою відсутністю Северина та його батька у засланні. Влаштував алхімічну лабораторію у Підгорецькому замку з метою відшукати філософський камінь для створення золота.

У 1790 році жив у Відні, де керував опозиційною діяльністю у Речі Посполитій. Протягом 1788—1792 років виступав проти будь-яких реформ у державі. В цей час випускає низку листів та звернень: «Наслідування престолу в Польщі» (1789 рік), «Зауваження до реформи уряду» (1790 рік), «Докази для обрання на польський престол» (1790 рік). Конституція 1791 року викликала невдоволення польської шляхти. Северин Жевуський разом з Станіславом Потоцьким та Ксаверієм Браницьким прибули до м. Ясс, де була головна квартира російських військ. Тут вони намагалися вмовити російських державців скасувати нові закони. Не отримавши позитивного результату Ревуський разом з іншими магнатами взяв участь у створенні у 1792 році Тарговицької конфедерації. В 1793 році вона зазнала поразки від Росії та Пруссії, внаслідок чого Жевуський на деякий час відійшов від політичних справ й мешкав на Галичині та Поділлі, займаючись зокрема фінансовими та майновими справами родини.

З початком повстання Т. Костюшка підтримав останнього, але через поразку вимушений був виїхати до Відня, де й закінчив життя.

Власність

  • Володів маєтком в Озерянах, сприяв розвитку містечка
  • 1794 р. Старокостянтинів перейшов через шлюб з княжною Констанцією Любомирською до гетьмана польного коронного Северина Жевуського.
  • Від батька отримав Долинське староство, яке після першого поділу відійшло до скарбниці Австрії
  • 1801 року продав Стульно холмському підкоморію Ф. Куніцькому

Родина

Одружився з княжною Констанцією Малґожатою Любомирською 1782 року. Діти:

  • Вацлав «Емір»
  • Ізабеля — дружина графа Вальдштайна
  • Марія — дружина графа Ярослава Потоцького[3].

Портрети

Примітки

  1. Dr. Constant v. Wurzbach Rzewuski, Severin Graf // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt habenWien: 1856. — Vol. 27. — S. 349.
  2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  3. http://wielcy.pl/wgm/?m=NG&t=PN&n=dw.16038(пол.)

Джерела

  • Marie-Nicolas Bouillet et Alexis Chassang (dir.). " Séverin Rzewuski " dans Dictionnaire universel d'histoire et de géographie, 1878. (фр.)
  • Mowa Jaśnie Wielmożnego JMci Pana Seweryna Rzewuskiego Hetmana Polnego Koronnego miana na Seymie Dnia 6. Septembra 1776. Roku (пол.)
  • Zielińska Z. Rzewuski Seweryn herbu Krzywda (1743—1811) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1992. — T. XXXIV/1. — Zeszyt 140. — S. 138—151. (пол.).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.