Середін-Сабатін Афанасій Іванович
Афанасій Іванович Середін-Сабатін (1860, Лубни (нині Полтавської області) — 1921) — український архітектор, який працював в Кореї.
Середін-Сабатін Афанасій Іванович | |
---|---|
Народження | 1860 |
Смерть | 1921 |
Країна (підданство) |
Російська імперія |
Навчання | Морський кадетський корпус |
Діяльність | журналіст, архітектор |
Біографія
Батько — Іван Васильович Середін-Саббатін (прізвище спочатку писалася саме так). Благородного походження з Полтавської губернії, де його родина володіла маєтком з кріпаками. Вони жили в місті Лубни тієї ж губернії і володіли в місті власністю. Мати — перша дружина В. В. Середина-Сабатіна (ім'я невідомо) була з простого люду і родом із Запорізьких козаків. Батько рано розлучився з матір'ю Афанасія, а мачуха була жорстока по відношенню до пасинка, і в 14 років він пішов жити до дядька в Петербург. У столиці він відвідував Академію мистецтв протягом року, а також архітектурний університет (невідомо який). Однак перед самим випуском з університету він посварився з професором і залишився без диплома. Без свідоцтва він не міг працювати архітектором і вступив до Морського кадетського корпусу і по закінченні його став штурманом «русского східного флоту» на Далекому Сході. Там він познайомився зі своєю майбутньою дружиною.
Лідія Християнівна Шалич була з німецько-польського роду, лютеранка, родом з Галичини, яка прийняла православ'я, коли виходила заміж.[1] Вона мала дуже гарний голос — контральто і часто співала на концертах. До того ж вона добре плавала і любила довго ходити пішки. Лідія дала освіту чотирьом своїм дітям. Померла в 1936 році в Шанхаї.
Афанасій Середін-Сабатін провів деякий час у плаванні і прибув до Кореї в 1883 році з Шанхаю. Був найнятий керівником корейських митниць німецьким бароном Паулем Георгом фон Меллендорфом для «землемірної зйомки в іноземному сеттльменте і будівництва палаців». У договорі з Середіним його посада була позначена як «керуючий будівництвом» (йонджо кьоса). Поселившись в Чемульпо, який являв собою на той час рибальське село, він брав участь у розробці генерального плану будівництва, схваленого Коджоном і підписаного 9 листопада 1888 року консулами семи іноземних держав. Наприкінці 1883 року Афанасій Середін-Сабатін склав свій перший проект — будинок морської митниці. Одним з найбільших його проектів стало будівництво Будівлі російської дипломатичної місії, завершене в 1888 році. У 1894 році він перейшов на службу до головного палацу Кенбоккун, отримавши посаду, іменовану в корейських документах «благородний свідок».
У палаці він став свідком вбивства королеви Мін японцями. Рятуючись від помсти японців, Афанасій Середін-Сабатін втік до Китаю. Він деякий час пробув у Тяньцзіні, де встиг попрацювати редактором російської газети «Говень-бао»[2]. Він також побудував декілька літніх будинків у місті Пейтахо в Китаї.
У той час, коли монарх переховувався в будівлі Російської місії, Афанасій Середін-Сабатін отримав замовлення на проектування Воріт Незалежності (Тонніммун), що символізували закінчення залежності від Китаю після закінчення японо-китайської війни.
У 1896—1899 роках А. В. Середін-Сабатін був придворним архітектором Коджона. У цей період ним були спроектовані і побудовані п'ять будівель європейського типу для палацу Токсугун: «Павільйон утихомиреного споглядання», будівля малих прийомів «Палац доброти і милосердя», «Павільйон дев'яти досягнень», «Альтанка зеленого бамбука» і бібліотека «Палац проникаючого світла». З них зберігся повністю тільки «Павільйон утихомиреного споглядання».
В кінці 1890-х років Афанасій Середін-Сабатін залишив службу у Коджона і повернувся до Інчхону. Останніми роботами Середіна стали, побудовані в 1902 році, Дипломатичний клуб в Інчхоні та готель «Зонтаг». З початком Російсько-японської війни він впав у депресію, залишивши дружину, чотирьох дочок і сина, він поїхав у Владивосток, де працював співробітником газети «Далекий Схід». А потім переїхав кудись у європейську частину Росії. Афанасій Середін-Сабатін помер у 1921 році. Місце смерті невідомо — або Ростов-на-Дону, або Волгоград.
Афанасій любив полювати зі своїм 10-каліберною двоствольною рушницею. Він був чудовим плавцем (врятував кілька потопаючих), чудовим тенісистом і невтомним ходоком пішки. За спогадами родичів, у ньому не вистачало почуття відповідальності і, незважаючи на безліч талантів, сім'я часто потрапляла в тяжкі фінансові негаразди.
Будівлі
За 20 років життя в Кореї Афанасій Середін-Сабатін розробив 16 проектів і брав участь у будівництві значних для історії Кореї споруд, 6 з них збереглися і мають велику історичну цінність.
- Парк Каккук (первинна назва, потім парк Чаю або Парк Свободи), Інчхон. Завершений в 1888 році. Він був відкритий для всіх бажаючих. До цього парки в Кореї були лише при палацах і навколо королівських гробниць.
- Клуб Чемульпо, Інчхон. Завершений в 1889 році.
- Готель «Зонтаг» (англ. Sontag Hotel), Сеул. Перший європейський готель у Кореї. Зруйнований.
Імператорський Палац Токсугун:
- Павільйон Чонгванхон (정관헌, «Кавовий Павільйон», Павільйон утихомиреного споглядання). Завершений в 1900.
- Чунменджон (중명전, «Палац проникаючого світла»). (кор. Королівська Бібліотека та бенкетний зал). Завершений в 1900 році. Служив для прийому іноземних посланців і був першою будівлею в західному стилі в Королівському Палаці.
- Дипломатичний клуб Чемульпо, Інчхон. Завершений в 1901 році.
- Будівля російської дипломатичної місії
Брав участь у будівництві Мендонского собору[3] та Арки незалежності в Сеулі.
Перебуваючи певний час на корейській придворної службі, Афанасій Середін-Сабатін проживав у палаці Кенбоккун і був безпосереднім свідком вбивства японцями королеви Мін 8 жовтня 1895 року, і його письмове свідоцтво сьогодні є головним джерелом інформації про цю найбільшу подію корейської історії нового часу.
Примітки
- Татьяна Симбирцева (22 грудня 2009). Сеульский строитель. газета «Курган и курганцы», №143/2009. Архів оригіналу за 9 вересня 2015.
- Китай, 1904—1905: Русско-японское идейно-пропагандистское противостояние. Дмитрий Павлов. Slavic Research Center.
- Торговый район Мёндон — «Сеульский Вестник». Валерий Гуенков. 17.05.2002
Посилання
- Росіяни в Кореї: імена і долі[недоступне посилання з травня 2019]
- Альбом з фото будівель, побудованих Сабатіним
- Testimony of the Ukrainian citizen Seredin-Sabatin
- Арка незалежності[недоступне посилання з червня 2019]
- Тетяна Сімбирцева. Сеульський будівельник. Журнал «Східна колекція». № 3 (38)
- Район Чон-Дон: Пришестя Заходу — Robert Koehler. 23 April 2007 (англ.)
- If these walls could talk. Huh Dong-hyun. 2009.12.17
- Російські місця в Інчхоні