Сетсвана

Тсвана (сетсвана, застар. чуана, чвана) — мова групи банту (підгрупа сото-тсвана), поширена в Південній Африці.

Сетсвана
Setswana
Поширена в ПАР, Ботсвана, Намібія, Зімбабве
Регіон У ПАР - головним чином Північно-Західна провінція
Носії 4 407 174 (за даними Ethnologue)
Писемність латиниця
Класифікація

Нігеро-конголезька макросім'я

Бенуе-конголезька сім'я
Бантоїдна гілка
Група банту
Зона S
Група сото-тсвана
Офіційний статус
Офіційна ПАР,  Ботсвана
Регулює Pan South African Language Boardd
Коди мови
ISO 639-1 tn
ISO 639-2 tsn
ISO 639-3 tsn
Поширення сетсвана в ПАР

Представники народу тсвана проживають не тільки в Ботсвані, але і в сусідніх державах, причому в ПАР їх навіть більше, ніж у самій Ботсвані. Не всі тсвана говорять цією мовою: близько 20 000 тсвана перейшли на африкаанс. Писемність мови сетсвана заснована на латиниці.

Як і в деяких інших мовах банту Південної Африки в сетсвані присутні клацаючі звуки («кліки»), запозичені у койсан. На письмі вони позначаються літерами латинського алфавіту.

Створення писемності

У створення писемності на сетсвані величезний внесок вніс англійський місіонер Роберт Моффат.

Першою книгою, надрукованою в 1827 р. на цій мові, став переклад з англійської катехізису, призначеного для дітей. Починаючи з 1830-х рр. на місіонерській станції Куруман Моффат організував невелику друкарню для видання богослужбових книг на сетсвані. У 1857 р. Моффат завершив переклад Біблії, що витримала потім кілька перевидань. З цього ж часу тут почали виходити періодичні видання, що видавалися місіонерами і служили цілям пропаганди християнства та європейської культури.

Першою незалежною африканською газетою мовою сетсвана стала «Коранта я Бекоана» («Газета бечуани»). Її редактором був Соломон Плаакі — один з перших просвітителів і журналістів серед тсвана.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.