Сказинці

Ска́зинці село в Україні, у Могилів-Подільській міській громаді Могилів-Подільського району Вінницької області. Населення становить 484 особи..

село Сказинці
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Могилів-Подільський район
Рада Могилів-Подільська міська громада
Основні дані
Засноване 1559
Населення 484
Площа 1,8 км²
Густота населення 268,89 осіб/км²
Поштовий індекс 24043
Телефонний код +380 4337
Географічні дані
Географічні координати 48°30′45″ пн. ш. 27°54′05″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
165 м
Водойми р. Дерло
Місцева влада
Адреса ради 24044, Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, с. Сказинці, вул. Миру, 15
Карта
Сказинці
Сказинці
Мапа

 Сказинці у Вікісховищі

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області.» увійшло до складу Могилів-Подільської міської громади [1]

Географічне положення та короткі відомості про село

В'їзд до села

Село Сказинці Могилів-Подільського району Вінницької області простягається вздовж лівого берега невеликої річки Дерло — лівої притоки Дністра. З півночі примикає село Садова, а з заходу — село Воєвідченці. Поблизу села проходить автомагістраль Могилів-Подільський — Вінниця. Місцевість, на якій розташоване село, має різко виражену хвилясту форму рельєфу, порізану глибокими ярами. На високих відкритих місцях з родючими ґрунтами з давніх-давен тут поселились люди.

На території села знайдено численні археологічні пам'ятки, які свідчать про те, що в глибоку давнину ця територія була заселена. Стоянки людей епохи палеоліту виявлено в кількох місцях на давніх терасах р. Дерло, а також біля великого джерела, яке носить назву «Василькова криниця». Тут знайдено кам'яні та кремінні знаряддя праці. Окремі археологічні пам'ятки доводять, що на цій території здавна проживали скотарські та землеробські племена.

У районі «Холодної криниці», за 200—250 м від садиби Гоцуляк Дарини при розкопках знайдено гончарні та цегельні печі, велику кількість посуду, глиняних черепків з візерунками, характерними трипільській культурі, кам'яні зернотертки та інші знаряддя праці стародавніх людей, наконечники стріл, кремінні сокири.

Із слів старожила Тумка Василя встановлено, що село засноване у XV столітті.

Село засноване у 1483—1484 рр. в найбільш пологому й найширшому місці річкової долини близько «Чумацького шляху» на великій лісовій галявині. Такі галявки називали «Скази». Від цього й пішла назва Сказинці. Поселенці, які жили на сказах біля річки, грабували підводи, які проїжджали «Чумацьким шляхом», «обдирали їх», і тому річка називається Дерло.

Площа всієї землі в с. Сказинцях становить 1590 га. З них в користуванні селян було 28-30 % землі. Решта землі належала поміщикові Ярошинському, церкві.

Великі податки забирали в селян майже третину всіх прибутків. В другій половині ХІХ століття великі масиви лісу (переважно дуб, граб) були вирубані на цукроварню в с. Вендичани та Моївку. Вирубані ділянки розорювали і найкращі землі брав собі пан, а мочаристі та на крутих схилах роздавались селянам.

Відкриття церковно-приходської школи в селі припадає на 70-80 рр. ХІХ ст.

Відомі мешканці

  • Юрченко Анатолій Іванович (27 серпня 1939 — 3 серпня 2003) — український кіноактор
  • Орлюк Михайло Іванович (24 вересня 1955) — український вчений, геофізик

Література

  • Ска́зинці // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.451-452

Посилання

  1. Кабінет Міністрів України - Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 31 жовтня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.