Скаморца

Скаморца (італ. scamorza) — італійський напівм'який сир з невисокою жирністю, відноситься до категорії італ. Pasta Filata. Назву отримав від словосполучення італ. capa mozza — «відрізана голова», за свою специфічну форму.

Скаморца афуміката з Сицилії

Зона виробництва

Скаморца виробляється у багатьох регіонах Італії, але найбільше у південних регіонах Апулія та Калабрія, також у центральній Італії Абруццо та Молізе.

Історія

Скаморца з'явився відносно недавно — у другій половині ХІХ сторіччя, скоріш за все внаслідок порушення технології при виробництві іншого сиру проволоне.

Технологія виробництва

Технологія виробництва не регламентована жорстко. Зазвичай сир виробляють з коров'ячого молока, але також може використовуватись молоко кіз, буйволів, овець. Сире молоко поміщають в чани зі сталі і нагрівають до 35-37 °C, повільно помішуючи, щоб тепло рівномірно розподілялося. При досягненні сировиною необхідної температури в неї додають сироватку і сичужний фермент, залишають для згортання приблизно на 20 хвилин. Далі сировар розбиває згусток спеціальним інструментом до частинок розміром з зерно кукурудзи. Потім масу нагрівають до 40-42 °C протягом 3-8 годин для дозрівання і повного осідання сиру. Закінчення процесу сировар визначає наступним чином: він дістає клубочок згустку з чану, поміщає його в гарячу воду і визначає здатність до розтягування (якщо сир стає гумовим і тягнеться, то можна переходити до наступного етапу). Сирний згусток дістають з чана, поміщають на столи для стікання надлишків сироватки і розрізають на невеликі шматочки. Потім кожну скибочку поміщають в гарячу воду з температурою 80 °C, потім виймають та безперервно розтягують вручну, доки сирне тіло не стане однорідним. Спочатку сиру надають кулясту форму, а потім, придавлюючи великими пальцями, формують «шию» сиру. Голови миють у холодній воді близько 30 хвилин і далі поміщають для соління на 20 хвилин в розсіл. Після цього голови перев'язують мотузками і підвішують для висушування протягом кількох діб[1].

Виробляють два варіанти сиру — свіжий та копчений (італ. scamorza affumicata).

Характеристика сиру

Скаморца має форму груші, з «головою», підкресленою звуженням і шнурівкою з соломи[2]. Сир має тонку шкірку білого або солом'яного кольору. У копченому варіанті так звана "голова" часто відсутня, оскільки в процесі копчення часто траплялося, що копчений сир закручувався, внаслідок чого сир падав на землю[3]. Текстура сиру компактна, еластична, білого або блідо-солом'яного кольору. Голови невеликі, зазвичай 150 — 250 г, максимум до 500 г. Смак скаморци залежить від молока, з яким вона виробляється. У Кампанії його зазвичай виготовляють з коров'ячого або з буйволячого молока, смак сиру свіжий, молочний. В Апулії його традиційно готують з овечого молока, внаслідок чого смак є більш жирним та пікантним. В Молізе готують свіжий сир з молока породи Брюн, він є настільки свіжим, що при розрізанні навіть виділяє кілька крапель маслянки та має термін споживання лише кілька діб[3].

Аромат копченого варіанту сиру димний, смак пряний[3].

Вживання

Скаморцу вживають протягом 15 діб після виробництва[4]. Сир вживають як самостійну страву з хлібом та овочами або додають у супи, піцу, салати, ризото[5], пироги. Іноді його готують на грилі, поєднуючи з домашнім хлібом та овочами[4]. Скаморца гарно поєднується з білим вином (шардоне, Піно Грі).

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.