Піца

Пі́ца (італ. pizza від італ. pizzicare — «бути гострим») — італійська національна страва, а саме, корж зазвичай круглої форми, який покривається томатною пастою та сиром і запікається. В залежності від рецепту додають також яловичину, салямі, морські продукти, овочі, фрукти, гриби, зелень та інші. Для виготовлення піци використовують дріжджове тісто. Всі продукти для піци ріжуться маленькими шматочками, подібними один до одного. Корж для піци виготовляють руками, без допомоги валка, через що тісто стає пухкішим. Випікають піцу в печах дровами з дерев місцевих порід: каштану, клену та ін. Печі мурують з туфу (місцевої вулканічної породи). Сучасні печі виготовляють зі спеціальних сортів кераміки. Температура в печі сягає 350 °C. У печі вогонь підтримують цілодобово, за винятком часу її ремонту.

Піца
Піца фунгі з томатною пастою, сиром, салямі, печерицями, паприкою та чорними оливками
Походження  Італія
Температура подачі гаряча або тепла
Харчова
цінність
(на порцію)
8% г

Спеціальні заклади, що спеціалізуються на приготуванні піци, називаються піцеріями. Кухар, що готує піцу, називається піцайоло (італ. pizzaiolo).

Піца поширилася всім світом і стала міжнародною стравою.

Історія піци

  • Винахід піци приписують давньоримському полководцеві та гурманові Лукулу. Свою популярність Лукул здобув скоріше завдяки своїм бенкетам, аніж військовому ремеслу. Неаполітанці дотепер цінують страви, які колись прикрашали його бенкетний стіл. Однією із цих страв була піца а ля наполетана — золотаво-жовтого кольору, з кислого тіста, спечена на деревному вугіллі.
  • Греція врівень з Італією змагається за звання батьківщини піци. У Стародавній Греції почали запікати плоскі коржі з тіста разом з начинкою з овочів, м'яса, оливок, молочних продуктів, тощо. Ця грецька піца називалася plakuntos.
  • Одного разу влітку в Неаполі королева Маргарита Савойська проходжувалася зі своєю родиною по парку Каподімонте. Вона неодноразово чула про піцу й вирішила, зрештою, її скуштувати. Місцевий піцайоло був дуже улещений тим, що сама королева вирішила покуштувати саме його піцу, і спеціально для неї спік піцу за новим рецептом. Відтоді піца з помідорами, сиром моцарелою та листям базиліку називається як піца Маргарита. До того ж, кольори цих продуктів: червоний, білий та зелений символізують прапор Італії.

Тісто та начинка

Для приготування піци використовується дріжджове прісне тісто. Згідно з класичним рецептом, на 1,8 кілограма борошна потрібно один літр води. Кількість дріжджів залежить від того, скільки часу виділяється на те, щоб тісто підійшло, а також від температури та вологості повітря.

Типові складники начинки:

  • Сир моцарела, рікота, пекоріно та ін.
  • Гриби, яйця
  • Салямі, шинка в'ялена та варена, сосиски, сирова́ свиняча ковбаса
  • Тунець із консерви, філе кільки, морепродукти
  • Артишоки, солодкий та гострий перець, баклажани, помідори, броколі фріарель, цибуля
  • Часник, орігано, базилік, каперси

Вживання піци

Заморожена піца, яку можна приготувати вдома

Традиційну класичну піцу перед вживанням розрізають спеціальним ножем на 4, 6, 8 і т. д. шматочків та їдять руками.

Класичні види піци

  • Піца Маргарита — для її приготування беруться певні компоненти: помідори Сан-Марцано, оливкова олія, сир моцарела, базилік, сіль.
  • Піца Марінара — названа на честь рибалок, які традиційно їли її на сніданок, заправляється помідорами, часником, оливковою олією, орігано.
Піца пепероні (американський варіант)
  • Піца пеппероні — найпопулярніша піца в Америці. Свою назву одержала завдяки начинці з пікантної італійської ковбаси пепероні. Назва ковбаси походить від італійського найменування маленьких гострих перчиків (pepperoni), і в самій Італії піца пепероні подається саме з перчиками, а не з ковбасою.
  • Піца ал тонно — з тунцем.
  • Калабрезе - основний інгредієнт - італійська ковбаса калабрезе. Ще додають цибулю кільцями та цілі чорні оливки.
  • Піца фунгі  — з грибами, найчастіше з печерицями.
  • Кальцоне (Calzone) — «закрита» піца. При її виготовленні боки піци защипують у вигляді «вареника» або «конверта». Під хрусткою скоринкою така піца повністю зберігає аромат використаних продуктів. Типовою начинкою для неї є сир рікота та томатна паста.
  • Біла піца (bianca) одержала свою назву завдяки тому, що до неї не додаються помідори.
  • Піца 4 сири (Pizza ai quattro formaggi) одержала свою назву завдяки тому, що до неї входять 4 різних види сиру.

Піца у світі

Піца — одна серед найпопулярніших страв у світі. Найвищий рівень споживання піци зафіксовано у США. За даними національної асоціації виробників піци США сукупний річний обіг 61 тисячі американських піцерій досягає 30 мільярдів доларів, що становить приблизно загальний обсяг продажу піци у решті країн, разом узятих.

Багато народів розробили свої національні варіанти піци. У Індії до неї додають маринований імбир, фарш із баранини і соєвий сир. У Японії їдять піцу з вуграми й кальмарами, у Пакистані — з гострим карі. Мешканці Коста-Рики віддають перевагу піці з кокосами, а бразильці — піці із зеленим горошком.

До початку XIX століття існувала думка, що найсмачніша піца — солодка. Видатний кулінар Пеллегріно Артузі в своїх щоденник описує тільки цукрові варіації страви.[1]

Університет піци

У Неаполі працює спеціалізований Університет піци. Сотні студентів з усього світу приїздять сюди, аби потрапити на двомісячні курси мистецтва виготовлення піци з подальшим проходженням практики у славетних піцеріях міста. Тут вивчають історію цієї страви, борошняні суміші, технологію готування тіста й використання деревини в печах. Місцеві кулінари вважають, що два місяці — це вкрай мало для того, щоб стати першокласним майстром піци. Вони стверджують, що навчатися треба не менше десяти років, впродовж яких треба попрацювати й мийником посуду, і навчитися замішувати тісто, і опанувати мистецтво розпалювання печі.

Піца в Україні

Міні-піца Базис овочева із моцарелою. Чернігів, 2018

В Україні піца значного поширення набула лише після отримання незалежності, а разом з тим вільний доступ і до закордонних продуктів і страв. У Чернігові перша піцерія (Піцерія "Базис") відкрилася у 1987 році. Станом на 2018 рік більшість міст і містечок України мають піцерії. Також значна частина українців пече піцу вдома. Найбільше піцерій у великих містах і на курортах.

Серед відомих мереж піцерій є як вітчизняні: «Піца Челентано» (понад 150 закладів на 2018), так і закордонні: «Domino's Pizza» (понад 30 піцерій на 2018).

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Spieler, Marlena (11 листопада 2018). A Taste of Naples: Neapolitan Culture, Cuisine, and Cooking (англ.). Rowman & Littlefield. Процитовано 27 листопада 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.