Словацька греко-католицька церква

Слова́цька гре́ко-католи́цька це́рква (лат. Ecclesia Graeco Catholica Slovacica; словац. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku), яку іноді називають, посилаючись на її візантійський обряд, Слова́цькою візанті́йською католи́цькою це́рквою (лат. Byzantinum Ecclesia Catholico Slovacia; словац. Byzantska katolícka cirkev na Slovensku) — східно-католицька митрополія sui iuris, яка знаходиться в повному євхаристійному спілкуванні з Латинською церквою, так і з 22 іншими східно-католицькими церквами, утворюючи разом Католицьку церкву. L'Osservatore Romano 31 січня 2008 р. повідомили, що лише в Словаччині вона налічувала близько 350 000 вірних, 374 священиків та 254 парафії. Крім того, Annuario Pontificio в 2012 році передав їй свою канадську єпархію святих Кирила та Методія в Торонто з 2000 вірних, 4 священиків та 5 парафій.

Словацька греко-католицька церква
Словацька візантійська католицька церква
лат. Byzantinum Ecclesia Catholico Slovacia

Митрополичий собор Словаччини
Засновники де-факто Ужгородська й Мукачівська церковні унії
Дата заснування 24 квітня 1646
Статус Sui iuris
У складі Католицької церкви
Самостійність проголошена 1818
Самостійність визнана визнана
Чинний предстоятель Ян Баб'як Архиєпископ-митрополит Пряшівський
Центр Пряшів
Основна юрисдикція  Словаччина
Юрисдикція для діаспори  Канада
Літургічна мова словацька
Музична традиція візантійська
Церковний календар григоріанський
Єпископів 6
Єпархій 4
Монастирів 2
Парафій 279
Священиків 511
Ченців і черниць 150
Вірних 211,820[1]
Офіційний сайт grkat.nfo.sk

Історія

Архиєпископська резиденція в Пряшеві

З часу одностайного прийняття Ужгородської унії на території, що включає сучасну Східну Словаччину в 1646 р., історія Словацької греко-католицької церкви перепліталася з історією Русинської греко-католицької церкви протягом декількох століть. Наприкінці Першої світової війни більшість греко-католицьких русинів та словаків були включені на територію Чехословаччини, включаючи дві єпархії — Прешов та Мукачево. Прешовська єпархія, створена 22 вересня 1818 року, була вилучена в 1937 році з юрисдикції угорського предстоятеля і підпорядкована безпосередньо Святому Престолу, тоді як 21 парафія Прешовської єпархії, яка знаходилась в Угорщині, була утворена в новий екзархат Мішкольця.

Архиєпископ-митрополит Ян Баб'як

Після Другої світової війни мукачівська єпархія на Закарпатті була анексована Радянським Союзом, таким чином, Прешовська єпархія включала всіх греко-католиків, що залишилися в Чехословаччині. Після захоплення комуністами країни в квітні 1950 р. в Прешові був скликаний "синод", на якому п'ять священиків і низка мирян підписали документ, в якому проголошували розірвання унії з Римом і прохання отримати її під юрисдикцію Московського патріархату , згодом православної церкви Чехословаччини. Греко-католицький єпископ Блаженний Павло Петро Гойдич з Прешова разом із його допоміжним службовцем, блаженним Василем Гопко, були ув'язнені, а єпископ Гойдич помер у в'язниці в 1960 році.

Під час Празької весни 1968 року колишнім греко-католицьким парафіям було дозволено відновити спілкування з Римом. Із 292 залучених парафій 205 проголосували «за». Це була одна з небагатьох реформ Дубчека, яка пережила радянське вторгнення того ж року. Однак більшість їх церковних споруд залишилися в руках православної церкви.

Церква в Свиднику

Після повалення комунізму в Оксамитовій революції 1989 року церковне майно поступово поверталося Словацькій греко-католицькій церкві. Цей процес був майже завершений до 1993 року, на рік після розпаду Чехословаччини в Чехії та Словаччині. Для греко-католиків у Чехії було створено окремий Апостольський вікаріат, піднесений у 1996 році до екзархату, утворюючи таким чином Апостольський екзархат у Чеській Республіці (нині вважається частиною Русинської католицької церкви); 2007 Annuario Pontificio вказав, що на той час вона виросла до 177 704 вірних, 37 священиків та 25 парафій.

У самій Словаччині Папа Римський Іван Павло ІІ створив Кошицький Апостольський екзархат у 1997 році. Папа Бенедикт XVI підняв це до рівня єпархії 30 січня 2008 року і одночасно звів нову єпархію Візантійського обряду в Братиславі. Він також підняв Прешова до рівня столичного престолу, склавши Словацьку греко-католицьку церкву як митрополичу церкву sui iuris.

Сучасний стан

Єпархії у Словаччині

Складається з Пряшівського архиєпархії-митрополії, суфраган по відношенню до якої є єпархії Братислави і Кошиць; а також єпархії в Торонто, Канада. Число членів — 212 тисяч (2016). У Церкви 5 єпископів, 511 священиків, 279 парафій, близько 150 ченців. У Словаччині у неї два головних монастирі — в Стропкові і Требишові. Вірні зосереджені в двох краях — Пряшівському і Кошицькому. Переважає греко-католицьке населення лише в одному окрузі Словаччини — Меджилабірці (56%). Очолює церкву архиєпископ-митрополит Ян Баб'як (S.J).

Частка вірян греко-католиків у громадах Словаччини

Хоча історично більшість віруючих були русинами, у даний час значна їх частина вважає себе словаками. Як богослужіння, так і релігійні тексти — словацькою мовою. Священик Франтішек Крайняк з невеликою групою однодумців перекладає релігійні тексти русинською мовою, однак за межами його єпархії в селі Камюнка русинську мову в церкві не використовують.

Архиєпархія Пряшева

  • Заснована: 22 вересня 1818 як єпархія
  • Отримала ранг архиєпархії: 30 cічня 2008 року
  • Глава: Архиєпископ-митрополит Ян Баб'як (S.J.)
  • Центр: Катедральний собор Івана Хрестителя
  • Число вірних: 115 600
  • Парафій: 165
  • Священнослужителів: 302

Єпархія Кошиць

Заснована 21 лютого 1997 як апостольський екзархат. Отримала ранг єпархії: 30 cічня 2008 року

  • Глава: Єпископ Кирил Васіль
  • Центр: Храм пресвятої Богородиці, Кошиці
  • Число вірних: 74 734
  • Парафій: 94
  • Священнослужителів: 179
  • Центри: Кошиці, Міхаловце, Собранце, Спішська Нова Вес, Требішов, Вельке Капушани
  • Монастирі: Требішов, Сечовце, Міхаловце

Єпархія Братислави

  • Заснована: 30 cічня 2008 року
  • Глава: Єпископ Петер Руснак
  • Центр: Храм Воздвиження Св. Хреста, Братислава
  • Число вірних: 16, 986
  • Парафій: 15
  • Священнослужителів: 19

Торонтська єпархія

Єпархія святих Кирила та Методія Торонто заснована 13 жовтня 1980 року як незалежна єпархія

  • Глава: Єпископ Джон Стефен Пазак (C.S.S.R)
  • Центр: Храм Різдва Богородиці
  • Число вірних: 4 500
  • Парафій: 5
  • Священнослужителів: 3

Закордоном

У США словацьких греко-католиків не відрізняють від русинів. Тим не менше, вони мають єпархію в Канаді, єпархію святих Кирила та Методія в Торонто.

Див. також

Посилання

  1. http://www.cnewa.org/source-images/Roberson-eastcath-statistics/eastcatholic-stat16.pdf
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.