Смирний Юрій Іванович


Юрій Іва́нович Смирний (1 липня 1938(19380701), Запоріжжя 5 серпня 2012,Київ) — учасник руху шістдесятництва,український мистецтвознавець, критик, релігієзнавець, дописувач газети «Наша віра»[1], , Образотворче мистецтво та ін.

Смирний Юрій Іванович
Народився 1 липня 1938(1938-07-01)
Запоріжжя
Помер 5 серпня 2012(2012-08-05) (74 роки)
Київ
Громадянство  СРСР Україна
Національність українець
Діяльність мистецтвознавець
Відомий завдяки учасник руху шістдесятництва
Alma mater Національний університет «Запорізька політехніка»

Життєпис

Народився 1липня 1938 у Запоріжжі. Закінчив Запорізький політехнічний університет , отримав диплом інженера. Мешкав у Києві, захопився гуманітарними дослідженнями, говорив і писав українською мовою, відстоював ідею вільної України, вільного мистецтва. Був тричі одружений, мав трьох дітей.

З 1966—1969 рр. керував історико- мистецьким клубом молоді, який згодом «компетентними» органами розглядався як клуб, що провадить націоналістичну діяльність, через те став неугодним владі і припинив своє існування.Щоб легалізувати свою діяльність, Юрій вдався до нечуваної хитрощі. Назвав клуб іменем Петра Запорожця(1873–1905), визнаного партократією революціонера, чиїм іменем було названо вулицю в Києві. Насправді ж Юрій мав на увазі його тезку, адже був послідовником українського просвітника Петра Запорожця (1895–1963) – діяча Сірожупанної дивізії УНР, який емігрував до Америки. Проте цей жарт з КДБ не вдався. Попри всі заборони, Смирний мав широке коло спілкування. Підтримував невизнаних на той час митців опозиційного до соцреалізму неофіційного мистецтва  андеграунду : письменника Леоніда Нефедьєва, художників Миколу Трегуба і Вудона Баклицького та багато інших. От як згадує про Ю.Смирного Олена Голуб, автор книги "Свято непокори та будні андеграунду":

«Діяльність Смирного як сподвижника руху шістдесятництва високо оцінив видатний культуролог Євген Сверстюк (1928-2014), редактор газети «Наша віра», де друкувався Юрій, а також члени громадської організації «Музей шістдесятництва». Він був представником так званої «люмпен-інтелігенції» 70-х, за визначенням великого поета Андрія Вознесенського, який у своєму вірші 1978 року відзначив тих, хто пішли з системи на непрестижні професії, такі як кочегар, вантажник, щоб займатися улюбленою справою: «Опять надстройка рождает базис. Лифтёр бормочет во сне Гельвеция. Интеллигенция обуржуазилась. Родилась люмпен-интеллигенция» ( на російській).

Так от, Юрій працював годувальником тварин, здається, баранів, у якомусь науково-дослідному інституті, лише по декілька годин на день, а весь вільний час сидів над книгами...Юрій мав щось героїчне у незламній стійкості своїх переконань, чим приваблював у спілкуванні, до того ж, ніби зазирав у душу ясними блакитними очима. Говорив і писав здебільшого українською мовою, відстоював ідею вільної України, вільного мистецтва, що тоді було неабиякою крамолою. Вражала сміливість, з якою він міг виступити, наприклад, на офіційному відкритті виставки, присвяченій черговій річниці Жовтня. Він ставав поряд з виступаючими представниками влади і після чиєїсь пропагандистської промови так само гучно заявляв про те, що насправді українське мистецтво у небезпеці й не розвивається за вільними законами, притиснуте партійною ідеологією і т. і. Ніхто не очікував почути щось подібне від такого приємного на вигляд, у чиновницькому костюмі, інтелігентного чоловіка. Звісно, довго йому говорити не вдавалося, а тільки той невеликий час, поки до офіційних осіб повільно доходив зміст крамольних слів. Далі якісь «люди у цивільному» забирали його під руки кудись подалі. Отже, Ю. Смирний перебував під наглядом органів КДБ, про що мало хто знав, а якби й знав, то цим не переймався. Проте була несподіванкою звістка про те, що ми не можемо подивитись нові картини Трегуба. Вони, щойно їх розвішали по стінах квартири «неблагонадійного» господаря, одразу були заарештовані і відправлені до органів КДБ

[2][3]

Досліджував український іконопис, малярство княжих часів, знаходив несподівані порівняння з мистецтвом авангарду та ін.

Мав вплив на подальший розвиток української культури, про що зазначив відомий громадський діяч, видавець Леонід Фінберг , який назвав Ю. Смирного своїм учителем [4]

Примітки

  1. Газета «Наша віра»
  2. Олена Голуб. Свято непокори та будні андеграунду. Київ, Видавничий Дім «Антиквар», 2017, ст. 58-63. ISBN 978-617-7285-11-2
  3. Олена Голуб. Свято непокори та будні андеграунду
  4. Леонід Фінберг. "Маємо думати сьогодні, хто буде моральними авторитетами завтра", 06 лютого 2019

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.