Сморшки

Смо́ршки село в Україні, в Ізяславському районі Хмельницької області. Населення становить 310 осіб. Орган місцевого самоврядування Христівська сільська рада. Центром сільради є село Христівка. Переважна більшість населення — люди похилого віку. Село Сморшки розташоване по обидва береги невеликої річки Хомори.

село Сморшки
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Ізяславський район
Рада Христівська сільська рада
Облікова картка село Сморшки 
Основні дані
Населення 310 осіб (2001)
Площа 1,78 км²
Густота населення 174,16 осіб/км²
Поштовий індекс 30370
Телефонний код +380 3852
Географічні дані
Географічні координати 49°54′31″ пн. ш. 26°41′23″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
280 м
Водойми р. Хомора
Відстань до
обласного центру
Хмельницький — 112 км
Відстань до
районного центру
Ізяслав — 34 км
Місцева влада
Адреса ради 30370, Хмельницька обл., Ізяславський р-н, с.Христівка, вул.Шевчука,1
Карта
Сморшки
Сморшки
Мапа

Перша згадка датується 1062 роком[джерело?].

Неподалік від ставка у с. Сморшки знаходились великі земляні насипи, фортечні вали, в яких знаходився фільварок місцевого власника князя Романа Сангушко. З розповіді старожилів, ще в домонгольській період біля с. Сморшки (Христівки) було місто чи містечко Морум, через який пролягала велика дорога, так званий «Чорний шлях», із Києва і Бердичева за кордон, в Галичинну, пролягала через с. Поляхова. Жителі цього містечка, дізнавшись про набіги татар, запросили людей із навколишніх сіл, щоб відбити напад татар. Для цього вони насипали високі земляні вали, окружили їх ровом з водою, сховавши свої сім’ї і достаток в лісах, в великих болотяних заростях, збройною силою зустріли ворога. Але боротьба виявилась нерівною, і місто було захоплене і спалене. Внаслідок неодноразового нападу татар та спалення й розгрому міста, кількість жителів стала зменшувалась, відповідно й змінювалась назва – Изморунщики, Зморунщики, Зморщики, Зморщки, Сморщки і до нас уже дійшла назва села Сморшки. Назва с. Сморшки – походження назви виходить із часів татаро-монгольського іга. 

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.