Смірнська митрополія

Смірнська митрополія (також Смирнська, гр. Μητρόπολη Σμύρνης) — православна митрополія Константинопольської православної церкви у західній частині Туреччини у регіоні навколо міста Ізмір (історична Смірна). Заснована у 1 столітті, це одна з найвідоміших митрополій Малої Азії. Другим її єпископом був відомий ранньохристиянський письменник Полікарп Смірнський. Після різанини у Смірні у 1922, коли було вбито багато православного населення, включно з тодішнім митрополитом Смірнським Хризостомом (Калафатісом), єпархія практично припинила своє існування. У 20 столітті на території діяв, фактично, лише один храм. На початку 21 століття почалися переговори з владою щодо дозволу богослужіння у ще кількох історичних храмах. У 2016 році, після майже сторічної перерви, було висвячено митрополита Смірнського, яким став Варфоломій (Самарас).

Смірнська митрополія
Церква Святого Вукола
Основні дані
Церква Константинопольська православна церква
Заснована 1 століття
Юрисдикція Ізмір (провінція), Туреччина
Єпархіальний центр Ізмір
Кафедральний собор Церква святої Фотинії
Парафій 4
Монастирів 0
Священиків 1
Ченців і черниць 0
Правлячий архієрей

митрополит Смірнський, іпертим та екзарх усієї Галатії

Варфоломій (Самарас)
Мапа єпархій Константинопольського патріархату станом на 1880 рік.
Мапа єпархій Константинопольського патріархату станом на 1880 рік.
Q17783028?

Територія

Смірнська митрополія межує на півночі, півдні і сході з Ефеською митрополією, а на заході з Вріульською митрополією та Егейським морем.

Основні міста: Смірна (Ізмір), Пріноваріс (Борнова), Вузас (Бука). Останні два нині є передмістями сучасного Ізміра, що став одним із найбільших міст Туреччини[1].

Історія

Місто Смірна (нині Ізмір), що знаходиться на березі Егейського моря, було засноване у третьому тисячолітті до Р.Х. Захоплене еолійськими греками в 11 столітті до Р.Х., а близько 580 до Р.Х. було зруйноване лідійцями. Місто було відбудоване близько 300 до Р.Х. у часи Александра Македонського і перейшло під контроль Римської імперії у 133 до Р.Х. У 1085 році було захоплене турками-сельджуками, потім зайняте римлянами у 1097 році, знову захоплене сельджуками у 1317, потім родоськими лицарями у 1344. Було зруйноване Тамерланом у 1402, і, зрештою, остаточно взяте під контроль османськими турками у 1424 році.

Єпархія Смірни перейшла під юрисдикцію Ефеської митрополії у 325 році. Між 451 та 457 була підвищена до статусу архієпархії, а в 9 столітті до митрополії, що включала в себе три єпархії. В 12 столітті єпархії були передані до Ефеської митрополії, але згодом їх повернули Смірнській митрополії. У 14 столітті вже не було жодної. У 1766 році в Смірнській митрополії була створена Мосхонісійська єпархія, яка стала митрополією у 1922 році[1].

2 травня 1919 року місто було захоплено грецькою армією, але грецькі війська залишили його після поразки у серпні 1922 року. Турецька армія увійшла у місто 27 серпня 1922 року і повністю його спалила. Більша частина православних Смірни (як місцевих, так і біженців з центральної Туреччини) були вбиті турецькою армією. Хто вцілів, евакуювалися у Грецію, тож у 20 столітті тут практично не лишилося православного населення[1].

У 20 столітті лише одна церква — на честь святої Фотинії при грецькому консульстві.

Однак на початку 21 століття місцева влада відновила в Ізмірі історичний храм на честь святого Вукола, учня апостола Йоана Богослова, і дозволила проводити там періодичні богослужіння[2][3]. 11 вересня 2016 після майже сторічної перерви було висвячено митрополита Смірнського, ним став Варфоломій (Самарас).

Ієрархія

Храми

Наразі у митрополії є одна постійно діюча парафія, де храм відкритий щодня і богослужіння звершуються грецькою, церковнослов'янською та грузинською, а також три історичні храми, де богослужіння звершуються з дозволу влади у значні свята.

  1. Церква святої Фотинії в Ізмірі (Sezer Doğan Sok. (1374) No: 24/1 Alsancak, 35210 Konak/ İzmir). Діє постійно. Настоятель: протопресвітер Афанасій Кацінкас (Ἀθανάσιος Κατζιγκᾶς).
  2. Храм святого Вукола Смірнського в Ізмірі (Etiler Mah., 1281. Sok. No. 11 A, 35240 Konak/ İzmir). Богослужіння лише у значні свята. Настоятель: протопресвітер Афанасій Кацінкас.
  3. Храм Воздвиження Хреста Господнього в Ізмірі (Doğanlar Mah., 1456. Sok. No: 43, 35050 Bornova/İzmir). Богослужіння лише у значні свята.
  4. Храм Введення Пресвятої Богородиці (Sakarya Mah., Konak Belediyesi Sütveren Meryem Dua Evi 821. Sokak. No: 23, 35240 Konak/İzmir). Богослужіння лише у значні свята.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.