Сміттєва криза у Львові
Сміттєва криза у Львові — серія інцидентів у Львові, починаючи з літа 2016 року, викликаних тривалим ігноруванням проблем зі зберіганням та переробкою сміття у місті, пожежею на Грибовицькому сміттєзвалищі та подальшою бездіяльністю місцевої влади.
За оцінками міської влади та деяких політичних діячів, криза та її висвітлення у ЗМІ має політичне підґрунтя і викликана політичними розбіжностями між Блоком Петра Порошенка та «Самопоміччю»[1], за іншими — намаганням мера міста Андрія Садового перекласти вирішення проблеми на центральну владу[2].
Передумови виникнення сміттєвого колапсу
Зберігання сміття зі Львова та частини населених пунктів області здійснювалось на Грибовицькому сміттєзвалищі, яке діє з 1957 року, займає понад 33 га, є третім за розміром у Європі та одним із найбільших забруднювачів навколишнього середовища на території Львівської області.
У 2003 році головний державний санітарний лікар Львівської області виніс постанову про припинення експлуатації полігону для міста Львова. У наступні роки були повторні приписи про припинення експлуатації полігону, однак з боку міської влади вони ігнорувалися і оскаржувалися в судах, в результаті чого звалище продовжувало приймати сміття. Відповідно до постанови про припинення експлуатації, з 2006 року полігон діяв незаконно[3].
Незважаючи на заборону експлуатації полігону, у 2006 році, через кілька місяців після обрання мером міста, Андрій Садовий заявив, що сміттєзвалище практично заповнене, але просив громаду Грибовичів погодитись на продовження експлуатації полігону протягом ще 5 років[4], після чого обіцяв його закрити[5]. Натомість, обіцянки вирішити проблеми з переробкою сміття протягом наступних 10 років так і не були виконані, а виконання окремих робіт напряму саботувалося або було заборонене Садовим та його командою. Так, в 2007 році міська влада заборонила виконання робіт з дегазації сміттєзвалища — первинних заходів з його рекультивації та закриття[6][7].
У травні 2016, після гасіння пожежі, на сміттєзвалищі через зсув сміття загинули рятувальники, які проводили дослідження причин пожежі[8]. В листопаді 2016 суд зобов'язав владу Львова закрити Грибовицьке сміттєзвалище[9].
Стан
На червень 2017 в окремих районах міста нагромадились місячні обсяги сміття, загалом по місту — близько 9 тисяч тонн[10]. Лабораторний аналіз ґрунту, взятого біля сміттєвих майданчиків у Львові, показав високий рівень бактеріального забруднення, що створює небезпеку для мешканців[11].
Вивезення сміття в інші регіони
Закриття місцевого сміттєзвалища призвело до санкційованого та несанкційованого вивезення сміття зі Львова та його скидання у Львівській та інших областях України, в тому числі, на не облаштованих для приймання сміття місцях. Громади деяких міст обурені тим, що на їхні полігони викидають непотріб зі Львова[12].
У червні та липні 2016 року сміття зі Львова приймав київський сміттєпереробний завод «Енергія» — по 200 тонн на добу. В серпні завод припинив роботу через плановий ремонт.
У серпні 2016 сміття вивозили до Чернівців[13].
У липні—вересні 2016 сміття вивозили до Дніпра, загалом приблизно 8,8 тис. тонн[14][15]. Починаючи з 13 вересня 2016 року сміття до Дніпра вивозили незаконно, через що активісти заблокували сміттєвози, пробивши колеса трьох машин, а поліція відкрила кримінальне провадження щодо організаторів перевезень[16].
У вересні 2016 року сміття вивозили до Миколаєва[17]. Відвантаження сміття у Миколаєві здійснювалось відповідно до рішення мера міста і припинилось через протести місцевого населення та блокування вантажівок зі сміттям на в'їзді до міста, після чого дозвіл на приймання сміття був анульований.
У жовтні 2016 сміття було вивезене і скинуте біля Решетилівки на Полтавщині[18].
У жовтні-грудні 2016 сміття вивозили на Сумщину[19].
Станом на грудень 2016-го несанкціоноване вивезення до інших областей тривало[20], а побудова спеціальних закладів і виробничих потужностей на території забруднення, зокрема пресувального заводу у Львові, саботувалися «активістами»[21].
У лютому 2017 сміття вивозили до Полтавської області, у Глобино[22] та під Кременчук[23]. У березні, навіддяку, розпочато плановий збір сміття з Полтавщини до поховання у центрі Львова[24].
9 березня 2017 декілька автівок вивантажили сміття у селі Молога Білгород-Дністровського району Одеської області[25].
У середині квітня 2017-го 50 т львівського сміття було виявлено в Житомирській області[26].
У середині травня 2017-го в Житомирській області були виявлені нові сліди скидання львівського сміття[27].
Позиції та реакція
Питання виділення землі та розробки документації щодо створення полігонів твердих побутових відходив належать до компетенції місцевої влади[28]. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що питання виділення землі та проектна документація для вирішення проблеми погоджені[2]. При цьому мер Львова Андрій Садовий неодноразово наголошував, що проблему має вирішувати центральна влада.
У травні-червні 2016 Садовий заявив про сценарій завалити Львів сміттям та блокування вивезення сміття зі Львова центральною владою[29]. На сайті міської ради Львова викладено 229 відмов на 495 звернень до обласних і місцевих рад України з проханням прийняти львівське сміття[30].
Громади окремих міст України, до яких здійснювались спроби вивезення сміття, висловили різку незгоду щодо його приймання на місцеві полігони, в тому числі — при наявності дозволів від місцевих органів[31][32].
Наприкінці жовтня 2016 було розпочате слідство щодо вивезення сміття зі Львова у інші регіони[33]. Коментуючи ситуацію, Садовий заявив у березні 2017, що мерією укладений договір на вивезення сміття з міста зі сторонньою організацією, те, куди ця організація вивозить сміття, мерія не контролює[2].
У січні 2016 року, за ініціативи та підтримки депутатів «Самопомочі» Семенченка, Соболєва та позафракційного Парасюка було розпочато блокаду поставок вугілля з окупованих територій, що їх опонентами було розцінено як фактор тиску фракції Садового та відволікання від проблеми сміття[34] та намагання «впарити свій мазут» до українських ТЕС Ахметова Коломойським[35].
У червні 2017 року керівник фракції «Самопоміч» у Верховній Раді, Олег Березюк, оголосив голодування на знак протесту проти ігнорування проблеми прем'єр-міністром та Президентом України[36]. В той самий час львів'яни блокували запуск цеху з пресування відходів у самому місті, рівно як і мала місце протидія побудові нового полігону в області[37][38][39].
Станом на 26 червня 2017 року у Львівській області планують побудувати 3-4 сміттєпереробні заводи. Їхнє будівництво може зайняти 2,5-3 роки. Один з заводів має знаходитися на території Львова.[40]
Див. також
Примітки
- «Самопоміч» і Банкова мають сісти за стіл переговорів — Денисенко
- «Нікому не раджу хамити громаді Львова — це вилізе боком». Андрій Садовий в ефірі ZAXID.NET LIVE // YouTube
- Великий сміттєвий перерозподіл
- Садовий мешканцям Грибович. Червень 2006 року. (ZIK «Прямим текстом») // YouTube
- Як Садовий обіцяв закрити Грибовичі ще у 2006 році (ВІДЕО)
- Садовий і Синютка vs Грибовицьке сміттєзвалище: 10 років порожніх обіцянок
- Грибовичі: смердюча справа
- Рятувальники, яких засипало на Грибовицькому сміттєзвалищі, ймовірно уже загинули, — Синютка
- Cуд зобов'язав Львів остаточно закрити Грибовицьке сміттєзвалище
- У спальних районах сміття не вивозили вже більше місяця. На асфальті гниє 9 тисяч тон відходів
- Супрун: Сміття у Львові треба прибрати, поки не почалась епідемія тифу чи холери
- На Хмельниччину знову завезли чуже сміття. khmelnytskyi.name (укр.). Процитовано 27 квітня 2021.
- Чернівці заберуть до себе 830 тонн сміття зі Львова
- Дніпро більше не прийматиме львівське сміття, — заступник Філатова
- У Філатова зізналися, що добровільно приймали львівське сміття
- Поліція порушила провадження через ввезення на Дніпропетровщину сміття зі Львова
- Грибовичі-2: Миколаївський полігон, куди повезли львівське сміття, заповнений на 87 %
- Сміття зі Львова несанкціоновано скинули на Полтавщині
- На Сумщині таємно скинули 15 вантажівок львівського сміття, — прокуратура
- Рівненські депутати погрожують повертати вивезене сміття під львівську міськраду
- У Львові активісти зірвали сесію міськради, протестуючи проти будівництва сміттєпресувального заводу
- Со Львова на Полтавщину отправили самое ценное: Пять грузовиков «оставили» мусор в Глобино
- У Кременчуку знайшли «львівське сміття», поліція почала перевірку
- Полтавські депутати хочуть блокувати львівське сміття або вивозити полтавське на Львівщину
- В Одеській області виявлено несанкціоноване скидання львівського сміття
- На Житомирщині виявили 50 тонн сміття із чеками зі Львова, — поліція
- На Житомирщині вчергове виявили несанкціоноване скидання львівського сміття
- Закон України «Про відходи», стаття 21, пункт «й»
- Садовий заявив про сценарій завалити Львів сміттям
- Сміттєва блокада: Мер Львова опублікував сотні відмов.
- Жители Днепра перекрыли трассу на Кривой Рог из-за львовского мусора (фото)
- Николаев восстал против мусора из «культурной столицы»
- Викрито схему вивезення львівського сміття за фальшивими документами
- Рощенко, Алена. Аваков обвинил в блокаде Садового и «Самопомич». pravda.com.ua. Процитовано 24 червня 2017.
- Артамощенко, Юлія. Блокада Донбасу: справжні гравці сваряться та відкривають карти. nv.ua. Процитовано 24 червня 2017.
- 24tv.ua. Лідер Самопомочі Березюк оголосив голодування - Телеканал новин 24. Телеканал новин 24. Процитовано 21 червня 2017.
- П'єцух, Мар'яна. Голодні ігри Садового. Сміття та й годі. pravda.com.ua. Процитовано 24 червня 2017.
- Мирослава Бзікадзе (22 грудня 2016). Після бійки через сміття та блокування трибуни, Садовий із «Самопоміччю» втекли з сесії Львівської міськради. http://press-centr.com. Процитовано 27 червня 2017.
- Сортувальної лінії сміття у Рясному не буде, – рішення громади. http://dyvys.info. 18 листопада 2016. Процитовано 27 червня 2017.
- Чому в Україні невигідно будувати сміттєпереробний завод // Конкурент : інформаційне агенство. — 2017. — 26 червня.
Посилання
- 3391 Такий-от Садовий: у проблемах сміттєзвалища винні депутати, селяни, братки і цигани
- Мар'яна П'єцух (11 січня 2017). Замкнене коло львівського сміття. http://www.pravda.com.ua. Процитовано 27 червня 2017.