Стеліс кільчастий

Стеліс кільчастий (Stelis annulata) вид комах з родини Megachilidae. Один із 10 видів поширеного в Середземномор'ї та Північній Америці підроду Heterostelis, всесвітньо поширеного (за винятком Австралії) роду Stelis (105 видів). Один із 3 палеарктичних видів підроду в фауні України.

?
Стеліс кільчастий
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Родина: Megachilidae
Рід: Stelis
Вид: Стеліс кільчастий
Stelis annulata
(Lepeletier, 1841)
Посилання
Віківиди: Stelis annulata
EOL: 2750059
ITIS: 756130
NCBI: 1352236

Морфологічні ознаки

Зовні дуже подібний до видів бджіл триби Anthidiini, що самостійно будують гнізда, але, як і всі клептопаразитичні бджоли, самиці S. annulata не мають скопи (волосяної щітки знизу черевця) для збору пилку. Від інших представників роду відрізняється наявністю довгих жовтих плям на боках 1–4 тергумів і неперерваною жовтою смугою на 5 тергумі. Довжина тіла — 10–11 мм.

Поширення

Середземноморський вид, зустрічається у Південній Європі, Північній Африці (Алжир) та Малій Азії. Ареал виду збігається з ареалом його хазяїна. В Україні відомий у Харківській області та Криму. Дуже рідкісний вид. Причини вразливості та імовірного зникнення — зменшення площі стацій мешкання та чисельності бджоли-хазяїна — трахузи переривчастої Trachusa interrupta.

Особливості біології

Мешкає на узліссях соснових та листяних лісів на легких ґрунтах, степових схилах, в кам’янистому степу з чагарниками по ярах. Вид з недостатньо вивченою біологією. В Криму живлення імаго спостерігалось на квітках головачки [Cephalaria uralensis (Murr.) Roem. et Schult.] — основної кормової рослини бджоли-хазяїна. Вид веде клептопаразитичний спосіб життя. Самиці відкладають яйця в готові комірки Trachusa interrupta (F.).

Загрози та охорона

Мешкання на охоронюваних територіях не встановлено. Треба провести спеціальні дослідження з метою виявлення усіх місць перебування виду-хазяїна, оцінку чисельності та стану його популяцій в Україні. Також треба створити заказники в місцях знахідок виду.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.