Стенлі Брюс

Стенлі Брюс (англ. Stanley Melbourne Bruce; 15 квітня 1883, Мельбурн 25 серпня 1967, Лондон) прем'єр-міністр Австралії з 1923 по 1929.

Стенлі Мельбурн Брюс
англ. Stanley Melbourne Bruce
Стенлі Мельбурн Брюс
Stanley Melbourne Bruce
Прем'єр-міністр Австралії
9 лютого 1923  22 жовтня 1929
Попередник Біллі Г'юз
Наступник Джеймс Скаллін
Міністр закордонних справ Австралії
1923  1929
Попередник Біллі Г'юз
Наступник Джеймс Скаллін
Міністр охорони здоров'я Австралії
1927  1928
Попередник Neville Howse
Наступник Neville Howse
Міністр торгівлі та митниці Австралії
1928
Попередник Herbert Pratten
Наступник Henry Gullett
Народився 15 квітня 1883(1883-04-15)
Мельбурн, Австралія
Помер 25 серпня 1967(1967-08-25) (84 роки)
Лондон, Велика Британія
Похований Берлі-Гриффін
Відомий як політик, дипломат, адвокат
Громадянство Австралії
Освіта Трініті Холd
Політична партія Партія Об'єднана Австралія
Батько John Munro Bruced
У шлюбі з Ethel Bruced
Рідня батько — Джон Монро Брюс, мати — Мері Енн, дружина — Етел Данлоп
Нагороди
Підпис

Медіафайли у Вікісховищі

Ранні роки життя

Фотографія Стенлі Брюса у роки Першої сітової війни.

Народився у місті Мельбурн, столиці австралійського штату Вікторія, 15 квітня 1883.[1] Батько — Джон Монро Брюс, видний комерсант шотландського походження, мати — Мері Енн. У 1891 році вступив до приватної школи в одному з передмість Мельбурна, а у 1896 році перевівся до середньої класичної школи Англіканської церкви у Мельбурні (англ. Melbourne Church of England Grammar School). Після того, як фірма батька стикнулась з проблемами через фінансову кризу 1890-их років, родина вирішила переїхати до Британії. Там Стенлі протягом деякого часу працював на складі свого батька, а у 1902 році вступив до коледжу Триніті-Холл Кембриджського університету. Після його закінчення вивчав право у Лондоні, а у 1907 році пішов на роботу до колегії адвокатів, одночасно допомагаючи батькові у бізнесі.

12 липня 1913 року одружився з Етел Данлоп (англ. Ethel Dunlop). Після початку Першої світової війни Стенлі поступив на службу до британської армії, де його було приписано до Вустерширского полку. Брав участь у Дарданелльській операції, де отримав поранення. За участь у боях був нагороджений Воєнним хрестом. Незабаром, повернувшись до строю, Стенлі знову був поранений, але вже у Франції. Після цього його було звільнено від військової служби і відправлено до Британії. Внаслідок було нагороджено Французьким хрестом «Croix de guerre».[2]

Політична кар'єра

Звільнившись з армії, Брюс повернувся до Мельбурна, де став цікавитись політикою. Його публічні виступи привернули увагу Націоналістичної партії. Незабаром він став її членом, і у 1918 його було обрано до Палати представників як депутата від виборчого округа Фліндерс. У 1921 році Брюса було призначено міністром фінансів. На виборах 1922 року Націоналістична партія втратила більшість у парламенті, тому чинний прем'єр-міністр Біллі Г'юз міг лишитись на посту лише у випадку створення коаліції його партії з Аграрною партією Австралії. Однак, остання натякнула, що не підтримає його кандидатуру. У результаті Г'юз був змушений піти у відставку, порекомендувавши на своє місце Брюса.

Роки прем'єрства

Брюс вступив у перемовини з лідером аграріїв, Ерлом Пейджем, про створення коаліційного уряду, і 9 січня 1923 року його було обрано Прем'єр-міністром Австралії у віці лише39 років. Створивши коаліцію з Аграрною партією, Стенлі Брюс був змушений передати 5 з 11 місць у Кабінеті представникам аграріїв.[2] Призначення Брюса на пост прем'єр-міністра стало поворотною подією у політичній історії Австралії. Він став першим головою уряду, що не брав участі у русі за створення федерації, не був раніше членом колоніального парламенту, а також першого федерального парламенту 1901 року. Крім того, у період прем'єрства Стенлі Брюс виконував протягом деякого часу обов'язки міністра закордонних справ (лютий 1923—жовтень 1929), міністра охорони здоров'я (квітень 1927—лютий 1928), а також міністра торгівлі і митниці (травень—листопад 1928).[3]

Фото Стенлі Брюса у роки прем'єрства.

Брюс вступив у партнерські відносини з лідером Аграрної партії, а також, використовуючи антикомуністичні настрої у суспільстві, Брюс домігся домінування у австралійській політиці протягом всіх 20-х років. У своєму першому виступі перед парламентом у березні 1923 року ним було викладено основні принципи, що було покладено до основи політики Австралії 1920-х років[4]:

  • Економічний розвиток через «людей, ринки та гроші» у рамках Британської імперії. Ця стратегія припускала використання у австралійській індустрії робочої сили і капіталу з Британії для збільшення виробництва австралійської продукції, яку потім збували б у Британській імперії із збереженням преференційних митних тарифів.[3]
  • Участь Австралії у формуванні зовнішньої політики Британської імперії.
  • Створення ефективніших фінансових розрахунків між федеральною владою і штатами.
  • Будівництво національної столиці. Брюс приділяв велику увагу розвиткові Канберри, в тому числі, у роки його прем'єрства почався процес переносу до нової столиці федеральних урядових закладів, розташованих у Мельбурні, а 9 травня 1927 року у федеральному парламенті у Канберрі було проведено перше робоче засідання.[3]
  • Розширення повноважень федеральної влади у виробничих відносинах.

На виборах 1925 року йому вдалось одержати переконливу перемогу над Лейбористською партією.

Останні роки прем'єрства були відзначені численними страйками робітників, що закінчились повстанням 1929 року у Новому Південному Уельсі. Як відповідь Брюс виступив з ідеєю про прийняття закону «Про морське судноплавство» (англ. Maritime Industries Bill), який передбачав розпуск Федерального суду примирення й арбітражу (англ. Commonwealth Court of Conciliation and Arbitration) і передачу його арбітражних повноважень штатам. 10 вересня 1929 року закон було відхилено, після чого спікер парламенту прийняв рішення розпустити уряд Брюса і призначити нові парламентські вибори.[4] На цих виборах Брюс зазнав поразки у своєму виборчому окрузі від лейбориста Теда Голловея (англ. Ted Holloway), і став першим в історії Австралії прем'єр-міністром, який втратив своє місце у парламенті.[1]

Пізні роки життя

Бюст прем'єр-міністра у Ботанічному саду Балларату.

Після поразки на виборах 1929 року Брюс повернувся до Британії, де став займатись бізнесом, однак у 1931 році знову взяв участь у федеральних виборах від ПОА. Йому вдалось повернути своє місце у парламенті, ставши, таким чином, єдиним австралійцем, якому вдалось переобратись у парламенті після залишення посади прем'єр-міністра. В уряді Джозефа Лайонса він став міністром без валізи. Однак вже у 1933 році він пішов з посади, щоб зайняти місце високого комісара Австралії у Сполученому Королівстві (Брюс перебував на цьому посту протягом 12 років).

У 1947 році Стенлі Брюс став єдиним в історії австралійським прем'єр-міністром, якому було даровано титул спадкового пера,[5] а також першим вихідцем з Австралії, якого було представлено у Палаті лордів Великої Британії.[6]

Помер, так і не народивши дітей 25 серпня 1967 року у Лондоні.[7]

Примітки

  1. Stanley Melbourne Bruce. Before (англійською). National Archives of Australia. Архів оригіналу за 5 червня 2003. Процитовано 4 квітня 2009.
  2. Bruce, Stanley Melbourne [Viscount Bruce] (1883 - 1967) (англійською). Australian Dictionary of Biography, Online Edition. Архів оригіналу за 22 березня 2012. Процитовано 4 квітня 2009.
  3. Stanley Bruce (англійською). National Museum of Australia. Архів оригіналу за 29 березня 2012. Процитовано 4 квітня 2009.
  4. Stanley Melbourne Bruce. In Office (англійською). National Archives of Australia. Архів оригіналу за 5 червня 2003. Процитовано 4 квітня 2009.
  5. Stanley Melbourne Bruce. After (англійською). National Archives of Australia. Архів оригіналу за 24 квітня 2003. Процитовано 4 квітня 2009.
  6. Stanley Melbourne Bruce (англійською). australianhistory.org. Архів оригіналу за 29 березня 2012. Процитовано 4 квітня 2009.
  7. Stanley Melbourne Bruce, Viscount Bruce (англійською). Encyclopædia Britannica. Архів оригіналу за 29 березня 2012. Процитовано 4 квітня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.