Стожки

Стожки — старовинний малопоширений український козацький рід, який бере свій початок від кролевецьго та батуринського сотника Федіра Даниловича Стожка (нар. бл. 1662 - помер 9 травня 1732 року), який найбільше відомий своїм переходом на бік Петра І під час облоги Батурина в 1708 році.

Стожки
[[Зображення:
|300px|none| ]]
Опис герба: В червоному полі серце, пронизане списом і перекинутими стрілою і мечем в зірку. Нашоломник: три страусячих пір'їни.

Родоначальник: Федір Данилович Стожок
Період: XVI - XX століття
Місце походження: Чернігівська губернія
Підданство: Російська імперія,

Гетьманщина

 Стожки на Вікісховищі

Федір Данилович мав двох синів від першого шлюбу - Климентія та Карпа - та чотирьох дочок (одна від першого і три від другого шлюбу). Перший із його синів у 1729 році призначався наказним сотником у Кролевецьку сотню і всерйоз претендував на посаду батуринського сотника після смерті батька. Проте досягти цієї посади зміг лише його син Дмитро Климентійович Стожок, котрий найдовше з усіх батуринських сотників обіймав цю посаду (з 1750 по 1773 роки). Другий син Федора Даниловича - Карпо, зрештою осів у Кролевці. Його нащадки у другій половині XVIII століття претендували на дворянство, проте зрештою указом Сенату 1803 року були повернуті в козацтво.

Але згодом, не пізніше 1825 року, російський Сенат все ж надав Стожкам дворянство на підставі видатних досягнень свого прадіда на військовій службі Російської імперії.

Опис герба

На червоному полі серце, пронизане списом і перекинутими стрілою і мечем в зірку. Нашоломник увінчує три страусячих пір'їни. Герб занесений до Списку дворянських родів Чернігівської губернії, Родовідної книги Чернігівського дворянства та Малоросійського гербовника.

Література

Мазепина книга / Упорядник І. Ситий. — Чернігів, 2005. — 525 с. (Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України; Чернігівський історичний музей ім. В. В. Тарновського; Канадський Інститут Українських Студій Альбертського університету; Сіверський інститут регіональних досліджень), стр. 70(87зв.), 79(98), 83(102зв.).

В. К. Лукомский, В. Л. Модзалевский, худ. Г.И. Нарбут. Малороссийский гербовник 1914, Стр. 176

Милорадович, Григорий Александрович Родословная книга Черниговского дворянстваСПб. : Губ. тип., 1901. - том 1, стр 538.

Милорадович Г.А., Алфавитный список дворянских родов Черниговской губернии, внесенных в дворянскую родословную книгу, разделенную на шесть частей. Чернигов, 1890. 29 с

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.